rozwiń zwiń

Arcymistrz

Okładka książki Arcymistrz
Piotr Bojarski Wydawnictwo: Wydawnictwo Miejskie Posnania Cykl: Zbigniew Kaczmarek (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Zbigniew Kaczmarek (tom 5)
Wydawnictwo Miejskie Posnania
2015-10-09
2015-10-09
kryminał Poznań historical fiction literatura polska

Spodziewałem się większego powiązania książki z Poznaniem, brakowało mi gwary, poznańskich ejbrów. To, co znalazło się w książce to było zbyt mało. Atutem książki jest wplecenie w wydarzenia rzeczywiste postaci. Kryminał dość wartko się czyta, jednak brak w nim zaskakujących czytelnika zmian akcji.

Zgrabny kryminał retro w scenerii przedwojennego Poznania. Świeżo upieczony mistrz świata, Aleksander Alechin ma przybyć do miasta i zagrać symultanę z miejscowymi szachistami. Zapowiada się pasjonująca, bynajmniej nie tylko szachowa, rozgrywka.

Podróż sentymentalna do międzywojennego Poznania. Niestety, więcej frajdy daje poznawanie miasta z roku 1928 niż sama intryga kryminalna. W sumie średniak, głownie dla mieszkańców stolicy wielkopolski.

Na półkach: , , , ,

Książki Piotra Bojarskiego z Zbiniem Kaczmarkiem czytam sumiennie i z każdą kolejną częścią stwierdzam, że przygody poznańskich policjantów podobają mi się coraz bardziej. Być może to sugestywna opinia, ale mam wrażenie, że każda kolejna książka jest lepsza od poprzedniej. Lepiej napisana, skonstruowana i w ogóle - wszystko lepiej. Polecam! Świetnie się czyta, kartki przewracają się same!

Mroźna połowa grudnia 1928 r. W Poznaniu trwają przygotowania do mającej rozpocząć się za kilka miesięcy Powszechnej Wystawy Krajowej. Tymczasem miejscowe środowisko szachistów żyje zbliżającą się wizytą mistrza świata Aleksandra Alechina. Rosyjski arcymistrz ma odwiedzić Poznań i rozegrać symultanę z 32 czołowymi szachistami Wielkopolski. Zawody zostaną zorganizowane w renomowanym hotelu Bazar. Nic więc dziwnego, że jego dyrektor Edward Kujaciński stara się dopiąć na ostatni guzik wszelkie sprawy związane z tą niecodzienną imprezą. Niestety, kilka dni przed planowaną symultaną ktoś podrzuca na biurko Kujacińskiego kartkę, na której wydrukowane są tylko dwa słowa „MISTRZ ZGINIE”. Przerażony dyrektor wzywa policję. Do hotelu przybywają podkomisarz Kayser i aspirant Kaczmarek.

Więcej na:

Dodaj cytat z książki Arcymistrz