Powszechna historia nikczemności

Okładka książki Powszechna historia nikczemności
Jorge Luis Borges Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Mikropowieść literatura piękna
literatura piękna
Mikropowieść
Historia uniwersal de la infamia
Państwowy Instytut Wydawniczy
1976-10-01
1976-10-01
Andrzej Sobol-Jurczykowski, Stanisław Zembrzuski
literatura argentyńska opowiadania klasyka XX wiek

więcej Więcej

Zbiór krótkich opowiadań przedstawiających gangsterów, oszustów, łotrów czy piratów, których na samym końcu opowiadania czeka odpowiednia kara za dokonane w przeszłości czyny. Napisane bardzo dobrym językiem.

Prawdziwa perełka znaleziona w piwnicy. Kilka postaci, które skądś znamy; opowieści, które gdzieś już słyszeliśmy wszystko zebrane i opisane przez mistrza słowa.

Te -jak je określa sam autor- barokowe opowiadania to niezwykle przyjemna, inspirująca i szybka lektura.

Na półkach: , , , ,

To jest w sumie niesamowite, że typowo postmodernistyczną fragmentaryczność, czy postmodernistycznie rozumianą intertekstualność Borges objawiał w swojej twórczości już w latach trzydziestych. Autor mówi, że to barok, Flores - że początek realizmu magicznego. A w sumie to po prostu Borges.

Zbiór krótkich opowiadań o słynnych (mniej lub bardziej) przestępcach. Cała książeczka ma 100 stron i czyta ją się bardzo szybko.
Nie lubię krótkiej formy literackiej, więc ten zbiorek przeczytałam niejako z obowiązku - Borges tymi opowiadaniami zapoczątkował realizm magiczny. Niestety nie zachwyciło mnie nic, oprócz języka jakim posługuje się Autor, treść taka sobie.

W przedmowie do „Powszechnej historii nikczemności” Borges mówi, że zawarte w niej utwory są „nieodpowiedzialną rozrywką człowieka nieśmiałego, który nie odważył się na pisanie opowiadań i który zabawiał się fałszowaniem i przeinaczaniem cudzych historii”.
Rzeczywiście, pod koniec mamy nawet spis źródeł czy ściśle mówiąc inspiracji, wśród których znajdziemy...

"Powszechna historia nikczemności" w niezwykły sposób łączy w sobie realizm z oniryzmem, reportażowość, sprawozdawczość z poezją i baśniowością. Borges granicę między tym co prawdziwe, a tym, co magiczne, czyni niemalże niewidoczną, a zacierają ją jeszcze bardziej teksty z rozdziału Et cetera, zaczerpnięte z Księgi tysiąca i jednej nocy oraz innych arabskich książek. I choć...

Ciekawa.

Jedna z kilu starych broszurek znalezionych w pudle z papierami na rozpałkę. Serio! Pierwsza część książeczki to historie o ludziach, których znamy już z innych książek, filmów czy gier.
Monk Eastman z "Gangów Nowego Yorku", Wdowa Cing z "Piraci z Karaibów", Billy the Kid czy Kotsuke No Suke z "47 roninów". Borges przedstawia nam tez opowieść o nożownikach w nowelce...

Przyjemne opowiastki o największych ziemskich nikczemnikach. Napisane oczywiście fantastycznym językiem.

Mam wielką słabość do tej pozycji. Pierwsza książka tego autora, którą kupiłem, a om kupił mnie. Wstyd coś napisać w takiej formie jak ja, pod tak wielkim Autorem. Ogromna kultura słowa.

• Literatura iberoamerykańska
  • 2018