W amoku

literatura piękna
Psychoskok
2015-10-06
2015-10-06

"Nigdy nie zależało mi na długim życiu. Chciałem żyć krótko, ale intensywnie, tak jak mi się podoba. I tak żyłem".

Z publikacjami tej Autorki mam tak, że często nie wiem, co o nich sądzić. Mam jednak to szczęście, że każda kolejna książka (według mnie!) jest lepsza od poprzedniej, więc powiem jedno: czekam na następną. Na pierwszy rzut spodobała mi się okładka; jest kompletnie inna, korzystna. I tytuł. W końcu, amok, jak podaje internetowy słownik to: szał, stan niekontrolowanej emocji połączonej z żądzą mordu. Określenie to pochodzi od malajskiego/indonezyjskiego/filipińskiego słowa amuk, oznaczającego „oszalały z gniewu”. Domyślać się można więc, że dzieło Pani Stefanii będzie pełne emocji, i... Zaskoczenia. Tak, zdecydowanie tak.

Już na pierwszych stronach poznajemy pozornie szczęśliwą parę: Edwarda, studenta politologii i Justynę, uczącą się na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dziewczynę jednak wciąga "solidarnościowy karnawał", Niezależny Związek Studentów, gdzie niespodziewanie (kompletnie nagle, jak za pstryknięciem palców!) zakochuje się w jednym z jego przywódców - Mateuszu. Justyna w jednym momencie zrywa z Edwardem, po czym przeprowadza się do swojego nowego wybranka; razem zaczynają powoli układać sobie życie. Szczęście nie trwa jednak długo, gdyż Mateusz zostaje internowany, a oszalała z rozpaczy Justyna jest w stanie zrobić wszystko, byleby tylko utrzymać go przy życiu. Zwraca się więc z prośbą o pomoc do Edwarda, który, jako zagorzały komunista, może mieć wpływ na losy jej ukochanego. Zdradzony i upokorzony chłopak, wciąż obsesyjnie zakochany w Justynie, jest w stanie zrobić dosłownie wszystko, żeby tylko zatrzymać ją przy sobie.

"Tutaj znów była sobą. Oddychała pełną piersią, czując, że wraca z zaświatów do centrum życia, swojego autentycznego życia".

Mateusz jednak wraca do Justyny.

I tu zaczynają się problemy. Edward bowiem nie zamierza tak łatwo dać za wygraną, Justyna kocha do nieprzytomności Mateusza, ten skrywa swoje tajemnice, które powoli zaczynają wychodzić na jaw. Obsesyjne emocje, które targają Edwardem doprowadzają do dramatu.

Książkę czyta się bardzo lekko i szybko; to lektura dosłownie na wieczór ;). Splecione z sobą historie trzech postaci intensywnie włączają Czytelnika w światy najpierw uroczego (mojego ukochanego) Krakowa), później Monachium. Nieprzewidywalność zdarzeń dodaje elementu zaskoczenia; ciągle chce się wiedzieć co będzie dalej, jak to się wszystko skończy. Nie powiem, powieść bardzo ciekawa, ilustrująca również dokładnie wydarzenia okresu solidarnościowego. Polecam wszystkim fanom twórczości Autorki,wielbicielom historycznych klimatów, oraz tym, którzy lubią niebanalne historie uczuciowe, pełne zwrotów akcji.

//www.wirtualnaksiazka.blogspot.com

Kupiłam tę książkę na targach w Krakowie i tak mnie wciągnęła, że czytałam ją jednym tchem do czwartej nad ranem. Najbardziej poruszyła mnie empatia, z jaką autorka przedstawia słabości i błędy trzech głównych postaci, i to, że ich dramatyczne przeżycia kończą się dla dwojga bohaterów happy endem. Trzeci z nich jest niestety zbyt słaby, by udźwignąć ciężar obciążającej go winy, ale jego tragiczny koniec wzbudza głębokie współczucie.
Edward i Justyna stanowią zjawiskowo piękną, kochającą się parę. On studiuje politologię, a ona jest studentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Podczas „solidarnościowego karnawału” dziewczynę porywa antyreżimowa walka. Zakochuje się niespodzianie w jednym z przywódców Niezależnego Związku Studentów, w nieatrakcyjnym, niższym od niej Mateuszu, i przeprowadza się do niego. Edward szaleje z rozpaczy, upokorzenia i bezsilności. Jest zagorzałym komunistą, synem sekretarza partii. I to też wpływa na opuszczenie go przez Justynę wychowaną w rodzinie repartiantów ze Wschodu, wrogo nastawionych do PRL-owskiej rzeczywistości.
Gdy Mateusz zostaje internowany zdesperowana dziewczyna zwraca się do byłego kochanka z prośbą o interwencję jego ojca w sprawie ukochanego. Po zwolnieniu Mateusza, młodzi biorą ślub i emigrują do Monachium. Tymczasem Edwardowi otwierają się oczy, nie chce w dalszym ciągu służyć reżimowi. A poza tym obłędnie kocha Justynę, nie może bez niej żyć. Załatwia sobie paszport turystyczny do Niemiec, gdzie otrzymuje azyl i po dogłębnych studiach zachodniej prasy i literatury, a także polskiej drugiego obiegu zdobywa pozycję asystenta na uniwersyteckim wydziale politologii, w katedrze pańtw bloku komunistycznego, uzyskuje doktorat, wydaje bestsellerową książkę popularno-naukową. Napędza go jeden cel – stworzenie luksusowych warunków dla ukochanej.
Wynajmuje detektywa, odszukuje ją i śledzi jej małżeństwo. Gdy okazuje się, że Mateusz permanentnie zdradza Justynę, ona mocno to przeżywa, waha się nawet, czy nie powrócić do pierwszego kochanka. Edward robi wszystko, by ją ponownie zdobyć, jednak okazuje się to z wielu względów niemożliwe. Wobec czego podejmuje terapię w celu uwolnienia się od obłędnej, beznadziejnej miłości, w czym pomaga mu też znacznie starsza od niego kochanka, piękna Włoszka – profesor Chiara Bonanno.
W tym czasie w Polsce następuje przewrót. Mateusza ogarnia panika, że zostanie odkryta jego współpraca z bezpieką, do której został w brutalny sposób zmuszony w więzieniu podczas internowania. Wpada w alkoholizm, w końcu popełnia samobójstwo, w czym pomaga mu Edward, uszczęśliwiony, że pozbył się rywala. Zdawałoby się, że nic nie stoi na przeszkodzie w ponownym zdobyciu ukochanej, lecz teraz następują tragiczne wydarzenia dla dwojga pozostałych przy życiu głównych bohaterów.
W powieści występuje wiele ubocznych, intrygujących postaci, jak chociażby oddana gosposia, Ślązaczka mówiaca gwarą, świetnie oddaną przez pochodzącą z Bytomia autorkę, a także przyjaciółka Justyny i przyjaciel Edwarda. Wszystkie postacie odznaczają się zróżnicowanym, charakterystycznym językiem i oryginalną osobowością, co daje wiele przyjemności w czytaniu. Akcja toczy się szybko, opisy są krótkie, lecz sugestywne, pobudzające wyobraźnię. Wspaniała lektura!

Główni bohaterowie to kochająca się para Edward – student politologii oraz Justyna – studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dziewczyna zostaje porwana przez antyreżimową walkę podczas „solidarnościowego karnawału”. Justyna zakochuje się niespodziewanie w Mateuszu – jednym z przywódców Niezależnego Związku Studentów. Zamieszkują razem. Edward, czując się zdradzony, oszukany i bezsilny, szaleje z rozpaczy za ukochaną. Ta zwraca się do niego z prośbą o pomoc, kiedy jej nowa miłość zostaje internowana. Edward jest synem sekretarza partii i z uwagi na niesłabnące uczucie do dziewczyny postanawia jej pomóc. Po zwolnieniu Mateusza, młodzi pobierają się i emigrują do Monachium. Tymczasem Edward, wciąż szalejący za Justyną, postanawia ją odzyskać. Nie chce też dalej służyć reżimowi. Po otrzymaniu paszportu wyjeżdża do Niemiec, szukając ukochanej. Zdobywa pozycję asystenta na uniwersyteckim wydziale politologii i walczy o odzyskanie dziewczyny. Po dokonaniu się przemiany ustrojowej w Polsce, następują tragiczne dla trojga bohaterów powieści wydarzenia.

Historie tych trzech postaci łączy zagadka dramatycznych czasów, w jakich żyją. Autorka stworzyła ich portrety z pełnym wyobraźni współczuciem, co sprawia, że powieść czytamy w napięciu graniczącym z fascynacją.