Komornik

Okładka książki Komornik Michał Gołkowski
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Komornik
Michał Gołkowski Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Komornik (tom 1) Seria: Fantastyczna Fabryka fantasy, science fiction

No tutaj niestety dość mocno się zawiodłem na książce. Skuszony pochlebnymi recenzjami, zabrałem się za czytanie. No i czar prysł, generalnie w książce panuje jeden wielki chaos, ciężko zorientować co jest co, rozdziały kończą się dziwnie, akcja dziwna. Pomimo tego, że sam pomysł na powieść wydaje się bardzo ciekawy to sama książka mnie zawiodła.

Przyzwoite czytadło. Ciekawa wizja świata, w którym zapowiadana apokalipsa nie do końca poszła po myśli istot z niebios. Cięty, soczysty język. Bez zbędnych upiększaczy. Tylko główna oś fabularna mocno rozmywa się wśród pomniejszych zleceń/przygód tytułowego komornika. Łazi to tu, to tam. Raz dostanie bęcki, innym razem skopie komuś tyłek. I tak to mniej więcej wygląda przez całą powieść. Stąd taka a nie inna ocena.

Moja pierwsza ksiazka Golkowskiego. Mocnq, miejscami straszna. Nie polecam przy jedzeniu. Niesamowita! Swietna opowiesc! Historia, ktora trzyma w napieciu i glowny bohater chwyta za serce ale zdecydowanie dla osob ktore nie maja problemu z czasami makabrycznymi opisami.
Polecam kazdemu!

Polecam kazdemu!

Wielkie rozczarowanie, biorąc pod uwagę fakt, jak wielu ludzi poleca tą książkę. Książka prowadzona chaotycznie, mam wrażenie że bohater przemieszcza się losowo, całej książce brakuje ciągłości. Głowny wątek jakby się ciągle gdzieś gubił w imię nic nie znaczących, pobocznych historii, drugoplanowe postarcie bardzo, żenująco "biedne". Naprawdę nie mam ochoty czytać kolejnych części.

Świetny pomysł który został kompletnie zmarnowany. Wizja świata i apokalipsy to było to co mnie zaciekawiło i dlaczego sięgnąłem po książkę. A dostałem opowieść o komorniku-wędrowniku, który głównie dostaje wpiernicz od różnych postaci i czasem sam też komuś wpierniczy... Są momenty w tej historii dające nadzieję na coś ciekawszego, jak motyw z Artem, ale to tylko przebłyski które mnie póki co nie przekonują żeby czytać kolejny tom.

7,5/10

7,5/10

Dooobre story, po które sięgnąłem przypadkiem. Zaczyna się od tupnięcia, potem dochodzi tętent, ale gdzieś ten rozpędzony koń się w końcówce deczko męczy. Gdyby skrócić o jakieś 100 stron, byłoby równo dynamicznie do końca. Ale czasu nie żałuję!
W sumie dodatkowy punkt powinienem dołożyć za lektora (bom słuchał). GENIALNA robota, proszę pana. G e n i a l n a!
I do posłuchania obu Panów (autora i lektora) niebawem!

I do...

Kicie nie czytują zbyt wiele powieści postapo i SiFi, ale Gołkowski pisze tak, że za każdym razem wciąga się i nie odpuszcza, aż do końca. "Komornik" jest kolejną bardzo solidną pozycją autora. Wszystko zaczyna się od intrygującej i mocno ironicznej koncepcji świata opartego na nieudanej przeprowadzonej archaicznie apokalipsie. A zatem jest to najprawdziwszy,dosłownie- w biblijnym sensie postapokaliptyczny świat. Bohater będąc w centrum akcji, jest w tej rzeczywistości znakomicie umiejscowiony, nie ma nieskończenie wielkiej mocy, ale jest na tyle uposażony, że nie strasznemu angażowanie się w kłopoty i prowokowanie przygód. Wszystko składa się w powieść akcji, choć w moim uznaniu mniej dynamiczną i zdecydowanie poważniejszą w przekazie niż "Sybirpunk".

Dla mnie to spektakularnie dobra literatura fantasy postapokaliptyczna. Gołkowski jak nikt inny czuje klimat postapo. Wykreowane postaci, klimat, świat (Herma, Klatka, Cytadela) są fenomenalne. Język soczysty, krwisty, mocny. Postać Ezekiela Siódmego może nieco jednowymiarowa (maczo-Rambo z I w. n.e.) ale nie przeszkadzało to w czytaniu. Ta historia niezwykle mnie wciągnęła. Jedyna moja uwaga, to że jest to książka dla dorosłego czytelnika i chyba powinna być o tym adnotacja gdzieś na okładce.

Gdyby nie to, że książka wchodzi w skład kolekcji "Mistrzowie Polskiej Fantastyki" i jej grzbiet wraz z innymi pozycjami stanowi część panoramy to bym ją dał swojej babci by miała czym rozpalać w piecu.

Jakim cudem cos takiego znalazło się w tej kolekcji?
Nie będę się powtarzać zgadzam się ze wszystkimi komentarzami na LB z oceną 1*. Kolejnych części nawet nie zaczynam.

Jakim cudem cos takiego znalazło się w tej kolekcji?

Video

Video