Komornik

Okładka książki Nowa Fantastyka 497 (02/2024) Algernon Blackwood, Davide Camparsi, Piotr Gociek, Michał Gołkowski, Andrzej Miszczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Switłana Taratorina
Nowa Fantastyk... Algernon Blackwood,...
Okładka książki LandsbergOn 2(12)/2023 Michał Gołkowski, Szymon Gospodarek, Piotr Jakubowski, Łukasz Karnacz, Joanna Łebkowska, Michał Narożniak, Mateusz Oszust, Redakcja magazynu LandsbergOn, Piotr Rosikowski, Aleksandra Sobkowiak, Mariusz Sobkowiak, Tomasz Żuk
LandsbergOn 2(... Michał Gołkowski,&n...

"Nadchodzi Koniec. Ale taki w cholerę prawdziwy, biblijny.
Powołani zostają do życia Aniołowie Apokryficzni. Postawione zostaje przed nimi proste zadanie: jak najszybciej i najskuteczniej rozporządzić masą upadłościową, w którą zamieniła się nasza Ziemia. Dokonać inwentaryzacji, zlikwidować środki trwałe, upłynnić aktywa, wymieść brudy, zgasić światło i oddać klucz na portierni.

Jednak Aniołowie decydują, że mają to w dupie. Zwalają czarną robotę na ludzi.

Na ziemię zstępują Komornicy."

Uwaga, ta książka może zostać odebrana jako obrazoburcza i wymaga sporej dozy dystansu do kwestii religijnych. Pamiętajmy jednak, że jest to fikcja literacka, a nie próba obrażenia uczuć religijnych czytelnika 🙂

“Nic nie wyszło tak, jak powinno było. Nawet koniec świata” - może dlatego, że był rozpisany w czasach Jana Chrzciciela, kiedy (delikatnie mówiąc) po świecie chodziło zdecydowanie mniej ludzi niż obecnie. A to konkretnie skomplikowało sytuację. Dodajmy do tego rozwój technologiczny i mamy kolejne utrudnienia. Likwidatorzy też okazali się nieszczególnie lotni.

"(...) okazało się, że Wysłannicy są tak bardzo głupi i naiwni, jak tylko pozbawiony własnego “ja” posłaniec być potrafi. (...) Widać było, że kłamstwo i oszustwo - najbardziej ludzkie z możliwych rzeczy - były dla nich nawet nie to, że obce, a zupełnie niepojęte. Aniołowie okazali się nie tylko zwyczajnie bezduszni, ale też bezdusznie głupi. Na naszych oczach z założenia epicka Apokalipsa zamieniła się w smętną tragifarsę."

I tym oto sposobem Apokalipsa stała się katastrofą. Tyle że dla obu zaangażowanych stron, a nie tylko dla ludzi. Aniołowie musieli zatrudnić do czarnej roboty Komorników, którzy zyskali nadludzkie możliwości, aby odbierać od ludzi należny Niebiosom dług - życie i dusze śmiertelników, którzy jak na złość postanowili nie odgrywać przypisanej sobie w Apokalipsie roli. Jednym z takich Komorników jest Ezekiel Siódmy, zwany Zekiem - będzie nas prowadził przez ten postapokaliptyczny świat jako narrator powieści, realizując przy okazji otrzymane zlecenia. A świat Michał Gołkowski zaserwował nam ciekawy - otóż zatrzymała się Ziemia. Tak więc na połowie planety zapanowała wieczna noc, a na drugiej niekończący się dzień. Jak nietrudno się domyślić w obu przypadkach występują skrajnie niesprzyjające egzystencji warunki. Funkcjonować da się w zasadzie tylko na pograniczu stref, którego pas przypadkiem przechodzi przez tereny dawnej Polski 🙂 Autor podrzuca nam smaczki pozwalające określić jakie miejsca z czasów Przed odwiedza nasz bohater - fajny patent, mi sprawiło to frajdę. Aha - zapomniałem wspomnieć, że Komornicy mogą dysponować środkami nie bardziej zaawansowanymi niż te opisane na kartach Biblii, a więc Zek zasuwa przez pustkowia w sandałach i uzbrojony w miecz (gladius - co prawda anielsko stuningowany, ale jednak miecz). Jeśli ma farta, to trafi się też koń. Posiadanie czegokolwiek niezgodnego z Pismem przyciąga zastępy anielskie, które eliminują posiadacza nie zadając zbędnych pytań. Bo po Ziemi przemieszczają się też Wysłannicy, którzy również mają za zadanie doprowadzić Koniec Świata do końca 🙂

Zdarzają się w sieci opinie, że poruszając nieco podobną tematykę co Maja Lidia Kossakowska w swoich “Zastępach Anielskich” nie zbliża się do jej poziomu ani stylem, ani treścią - ja bym tego tak nie rozpatrywał. Uwielbiam “Siewcę Wiatru”, ale dla mnie to jednak coś zupełnie innego. Nie porównywałbym też historii Komornika do cyklu “Kłamca” Jakuba Ćwieka - obaj działają na zlecenie aniołów, ale to dla mnie zupełnie inna bajka. A styl Michała Gołkowskiego akurat bardzo mi odpowiada - czytałem jego książki z bardzo różniących się od siebie cykli, nie każdy potrafi pisać dobrze na tak odmienne tematy, a Michał Gołkowski potrafi. Pierwszy tom “Komornika” zdecydowanie zachęcił mnie do sięgnięcia po kolejne - łącznie z “Areną Dłużników” jest ich 7. Zakończenie tomu z przytupem - jak ja się cieszyłem, że drugi czekał już na półce, bo gdybym miał czekać na publikację, to wyszedłbym z siebie 😀 W mojej ocenie książka jest wciągająca, bohater niesztampowy, a historia i świat tylko pozornie nieskomplikowane - wszystko jeszcze się rozkręci.

Na koniec jeszcze kilka cytatów z pierwszego tomu, żeby odbrobinkę przybliżyć obraz świata. O kolejnych dwóch tomach postaram się wkrótce co nieco napisać.

“Co ważniejsze - miałem do spełnienia złożoną samemu sobie obietnicę. W końcu dotrzymywanie danego słowa to podstawowy sposób na zachowanie szacunku, a przecież kogo jak kogo, ale samego siebie szanować trzeba.”

“I jak zwykle miałem rację. Zawsze ją miałem w kwestiach defetystyczno-kryzysowych, rzecz jasna. “Co dziś źle się toczy, potoczy się gorzej…” - prosta zasada świata Po. Planuj za złe, szykuj się na najgorsze, a rezultat i tak przejdzie twoje najczarniejsze koszmary”

" - Lepiej nie pchajcie się za daleko. Zatrzymajcie się o tam. I nie zwracajcie na siebie uwagi.
- To znaczy?
- To znaczy, że jesteście normalni i będziecie się wyróżniać. Ludzie, którzy przychodzą do Cytadeli, są…
- Specyficzni?
- Pojebani są."

“Nie zdążyli, bo w samiusieńki środek wszystkiego (...) pierdolnęła spadająca gwiazda. Nie taka znów wielka, na pewno nijak niemająca się do tej, która dawno temu rzekomo sprasowała na papkę dinozaury i dała nam ropę naftową oraz masę innych przydatnych kopalin. “Rzekomo” - no bo oczywiście wszystko to było przecież kłamstwem. Świat miał przecież raptem sześć tysięcy lat z okładem, a wszystko, co uznaliśmy niegdyś za starsze, było fałszywkami porozmieszczanymi w ziemi odgórnym rozporządzeniem. Ot tak, dla jaj, żeby przetestować naszą wiarę.”

"Nadchodzi Koniec. Ale taki w cholerę prawdziwy, biblijny.

Główny bohater książki jest komornikiem. Ale nie takim standardowym. Ściąga długi przeciwko Górze wykonując wyroki. Tak w skrócie prezentuje się Ezekiel Siódmy.
Czarny humor wprost wylewa się z czytanych/ słuchanych kartek. Służy temu świat po nieudanej apokalipsie. Do tego bardzo plastyczne opisy tego co wydarzyło się na Ziemi 🙂 część książki słuchałem, część czytałem, świetną robotę w audiobooku wykonał lektor. Z pewnością sięgnę po kolejne tomy.

2077

Nieudana Apokalipsa a potem zabijanie, biurokracja, broń, fanatyzm, wyzysk, przekleństwa i w tym wszystkim nieustanne dowcipy autora. Udane danie!
Świetna robota lektora pana Grzegorza Pawlaka.

Świetna robota lektora pana Grzegorza Pawlaka.

Trafiła ta książka w moje gusta, oj trafiła. Jest i śmiesznie, i poważnie, i strasznie. Przedstawiony świat jest bliski i znajomy. Zniszczenia świata "po" opisane są w tak sugestywny sposób, że widzi się je oczyma wyobraźni. Słuchałem książki chodząc przeważnie po lesie, super wtedy czułem zmęczenie Komornika, który też pół historii peregrynował.
PS. 1 lektor Grzegorz Pawlak spisał się wyśmienicie. O ile jeszcze w pierwszej części trochę mi nadmierna ekscytacja przeszkadzała, to potem było już tylko lepiej. Niektóre dialogi słuchało się jak słuchowiska. Ma Pan Grzegorz talent to zmiany głosu.
PS. 2 opinia moja jest oczywiście koszerna.

PS. 1 lektor Grzegorz...

Książka dkuga, lecz szybko się czyta. Świat zaskakujący. Polecam

Książka dkuga, lecz szybko się czyta. Świat zaskakujący. Polecam

Całkiem wciągający misz-masz, a wręcz gulasz fantasy. Gulasz, bo autor do jednego kotła wrzucił naprawdę wiele rzeczy w myśl zasady "zobaczymy co wyjdzie", no i wyszło całkiem zjadliwe anioło-postapo-ni-mom-pojęcia-jak-to-w-ogóle-zakwalifikować-fanfik-rpg-story. Do tego wrzucił parę memicznych tekstów, które swą obecnością wywołują mocniejsze wypuszczenie powietrza nosem, ergo - bawią i wcale nie są na siłę. Polecam.

Świetna książka. Wybitnie podoba mi się świat przedstawiony. Realia, w których dzieje się akcja są naprawdę niesamowicie ciekawe. Sama postać Zeka bardzo fajna, polubiłem go.

Jestem bardzo ciekawy dalszej części ponieważ pierwsza część daje nadzieję na naprawdę genialną serię.

Jest to zdecydowanie post-apo inne niż wszystkie.
Książka potrafi być mega mocna, a następnie konkretnie rozbawić, zwłaszcza tych lubiących wisielczy humor.

Jest to zdecydowanie post-apo inne niż wszystkie.
Książka potrafi być mega mocna, a następnie...

Książka wciągająca, pełna akcji i humoru, świat post-armageddonu świetnie wykreowany i wiarygodny. Polecam!

Wow !!!
Wgniotło mnie w kanapę, zdecydowanie rok czytelniczo zakończyłam z przytupem. Akcja, flaki, krew, brutalność to jest to czego pragnęłam i tego mi brakowało, chcę więcej !!!

Wow !!!

Solidny kawał przemocy obrany w słowa, które potrafią dobić i rozbawić.

Solidny kawał przemocy obrany w słowa, które potrafią dobić i rozbawić.

Video

Video