Opuszczeni rodzice. Nagła śmierć dziecka. Jak dalej żyć?

Okładka książki Opuszczeni rodzice. Nagła śmierć dziecka. Jak dalej żyć?
Anna Bogna Jędrzejewska Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls popularnonaukowa
86 str. 1 godz. 26 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania:
2015-10-07
Data 1. wyd. pol.:
2015-10-07
Liczba stron:
86
Czas czytania
1 godz. 26 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378508649
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1010
241

Na półkach:

Nie ma chyba większej tragedii na świecie niż śmierć dziecka. Nic nie łagodzi bólu, jaki po stracie odczuwają rodzice, zaś upływający od momentu odejścia czas jedynie pozwala nauczyć się, jak z tym bólem żyć. Temat śmierci, choć dotyczy każdego z nas, tak naprawdę wydaje się tematem tabu. Wolimy milczeć, by nie sprowadzić na siebie nieszczęścia, wolimy unikać tematu, udawać, że nas nie dotyczy. Niepokojące jest to, że o śmierci nie mówi się nawet w przypadku tych osób, które ze śmiercią często mają do czynienia. Lekarze czy pielęgniarki nie są przygotowani na rozmowę z rodzicami, zaś sposób przekazywania takich wiadomości często potęguje tylko traumę rodziców.
Trudno wyobrazić sobie, co czuje matka czy ojciec po stracie ukochanego syna czy córki, a jeszcze trudniej wyobrazić sobie dalsze życie z tą świadomością. Bo jak żyć, kiedy właśnie było się świadkiem zaprzeczenia prawom natury – wszak dziecko nie powinno umierać przed rodzicem. Być może ukojenie, wewnętrzny spokój przyniesie lektura książki „Opuszczeni rodzice. Nagła śmierć dziecka. Jak dalej żyć?” opublikowanej nakładem Oficyny Wydawniczej Impuls. Publikacja Anny Bogny Jędrzejewskiej nie byłaby zapewne tak prawdziwa, tak analityczna, a jednocześnie – tak empatyczna – gdyby nie fakt, że autorka sama doświadczyła bolesnej straty. Jest zatem w pełni świadoma, że osobom, które utraciły dziecko, niezbędna jest pomoc zewnętrzna, po którą, niestety, sięga się obecnie rzadko. Tymczasem niezmiernie ważne jest właściwe przebycie procesu żałoby oraz zastanowienie się nad tym, jak dalej żyć.
Jak pisze sama autorka: „Celem tej publikacji jest poznanie najbardziej skutecznych możliwości pomocowych wobec osieroconych rodziców i następstw wynikających z braku wsparcia w zakresie poruszanej problematyki. Tym samym jest to książka unikatowa, trudno bowiem znaleźć na rynku wydawniczym pozycje traktujące o śmierci, a szczególnie śmierci dziecka i przeżywaniu żałoby. Jestem przekonana, że książka ta nie tylko pomoże samym rodzicom w przeżywaniu żałoby, ale również pomoże pomagać, gdy trafi do psychologów, pedagogów czy przedstawicieli służby medycznej, uwrażliwiając ich na pewne kwestie, pozwalając uświadomić sobie wszystkie mechanizmy zachodzące w psychice osieroconego rodzica oraz podpowiadając odpowiednie działania.”
W pierwszym rozdziale autorka porusza temat nagłej śmierci dziecka, różnych reakcji najbliższego otoczenia społecznego wobec tragedii. Omówione zostały tu oblicza nagłej śmierci, w tym poronienie i przedwczesny poród zakończony zgonem dziecka oraz fazy przeżywanej straty. Rozdział drugi koncentruje się na opuszczonych rodzicach, ich potrzebach i oczekiwaniach – znajomość tego tematu pozwoli bowiem lepiej dopasować rodzaje i formy pomocy. W tej części poruszony został także aspekt religijny i filozoficzny śmierci. W rozdziale trzecim Jędrzejewska zajęła się możliwościami pomocowymi, zwracając szczególną uwagę na fakt, że nie wszyscy rodzice potrafią zatroszczyć się o pomoc i wsparcie dla siebie w tym trudnym okresie. Rozdział czwarty zawiera natomiast wyniki badań jakościowych, przeprowadzonych metodą indywidualnych przypadków, a część ta służy poznaniu najbardziej skutecznych mechanizmów pomocy, jaką można ofiarować cierpiącym rodzicom.
Już sam temat poruszony przez Jędrzejewską czyni publikację „Opuszczeni rodzice…” niezwykle cenną i ważną – nie tylko z punktu widzenia samych rodziców, ale też służb, które powinny nieść pomoc w przypadku zgonu dziecka. Dzięki przywołaniu relacji osób cierpiących po stracie czytelnik ma możliwość poznania oczekiwań czy potrzeb osieroconych rodziców, a tym samym – odpowiedzi na te potrzeby. Sformułowane wnioski z badań skłaniają zarówno do zastanowienia się, w jaki sposób można efektywnie działać, jak i pozwalają zmienić swoją postawę, otworzyć się na cierpienie innych. Jak pisze autorka: „Umiejętność współodczuwania sprawia, że człowiek jest w stanie z niewyobrażalną mocą czynić dobro w stosunku do innych istot, a tym samym wobec siebie samego”.

Oficyna Wydawnicza Impuls http://impulsoficyna.com.pl/katalog/opuszczeni-rodzice,1710.html

Nie ma chyba większej tragedii na świecie niż śmierć dziecka. Nic nie łagodzi bólu, jaki po stracie odczuwają rodzice, zaś upływający od momentu odejścia czas jedynie pozwala nauczyć się, jak z tym bólem żyć. Temat śmierci, choć dotyczy każdego z nas, tak naprawdę wydaje się tematem tabu. Wolimy milczeć, by nie sprowadzić na siebie nieszczęścia, wolimy unikać tematu,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
197
79

Na półkach: ,

Śmierć dziecka wciąż jest traktowana jak temat tabu. Wielu z nas nie wie, jak powinno się zachować spotykając rodziców, których dotknęła ta straszna tragedia. W książce znajdziemy opracowanie takich zagadnień jak: fazy przeżywania żałoby, oczekiwania i potrzeby rodziców po stracie, aspekt religijny i filozoficzny, Przeczytamy także o poszukiwaniu i odrzuceniu pomocy, oraz o udzielaniu wsparcia.
Książka bardzo pomocna. Pomogła mi zrozumieć, dlaczego w niektórych sytuacjach zachowywałam się tak, a nie inaczej.

Śmierć dziecka wciąż jest traktowana jak temat tabu. Wielu z nas nie wie, jak powinno się zachować spotykając rodziców, których dotknęła ta straszna tragedia. W książce znajdziemy opracowanie takich zagadnień jak: fazy przeżywania żałoby, oczekiwania i potrzeby rodziców po stracie, aspekt religijny i filozoficzny, Przeczytamy także o poszukiwaniu i odrzuceniu pomocy, oraz...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
171
108

Na półkach: ,

Sama tego doświadczyłam i szczerze mówiąc dlatego zainteresowała mnie ta książka. polecam rodzicom po stracie. Urzekająca i pokrzepiająca

Sama tego doświadczyłam i szczerze mówiąc dlatego zainteresowała mnie ta książka. polecam rodzicom po stracie. Urzekająca i pokrzepiająca

Pokaż mimo to

Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opuszczeni rodzice. Nagła śmierć dziecka. Jak dalej żyć?


Reklama

Ciekawostki historyczne

zgłoś błąd