Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika

Okładka książki Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika Monika Witkowska
Okładka książki Z plecakiem przez świat. Vademecum podróżnika
Monika Witkowska Wydawnictwo: Bezdroża literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Bezdroża
2015-11-04
2015-11-04
Podróżowanie Vademecum

Sporo informacji dla podróżujących, zwłaszcza po mniej turystycznych rejonach świata. Doświadczenie autorki zebrane i opowiedziane w fajny i ciekawy sposób.

Bardzo wartościowa książka, niesamowite kompendium wiedzy o tym jak podróżować. Z uszanowaniem zasad bezpieczeństwa, obyczajów i zasad w różnych krajów świata a także mnóstwo różnych porad i ciekawych opowieści przytaczanych przez Autorkę. Polecam wszystkim zarówno początkującym jak i tym bardziej zaawansowanym globtroterom.

Książkę (a raczej ebooka) dostałem gratis promocji jednej z internetowych księgarni. Inaczej pewnie nigdy by do mnie nie trafiła i sporo bym stracił.

Autorka (swoją drogą - z IMPONUJĄCYM dorobkiem globtroterskim, zdobywczyni gór, zaprzyjaźniona z ludźmi z afrykańskich wiosek i różnego rodzaju przygodami z procesem sądowym na Kamczatce włącznie) w lekki i przyjemny sposób tłumaczy nam tajniki podróżowania i tłumaczy bardzo szczegółowo nawet drobne aspekty - jakie leki brać, jakiś gestów unikać, jak się dogadywać nie znając języka, jak zdobyć pieniądze, jak wyszukać najtańszy hotel/samolot, jak unikać złodziei, jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać, jakie miejsce w samolocie najlepiej zająć...

Na pewno warto przeczytać, - można zarazić się podróżniczą pasją; ci, którzy już się nią zarazili dostaną wiele cennych wskazówek, a cała reszta też może z przyjemnością poczytać jak to bawią się inni.

Polecam!

Książka o podróżowaniu, w której autorka zaprasza do wspólnego podróżowania oraz przekazuje pomocną dawkę wiedzy podczas podróżowania. Dla mnie ta książka jest wielkim odkryciem. Zostaje u mnie na półce, wybrane fragmenty są zaznaczone będę do niej wracał,

Bardzo fajna pozycja, która mimo formy poradnika, wciąga jak książka przygodowa. Duża dawka konkretnych, praktycznych informacji przeplatanych wspomnieniami z podróży autorki. Polecam!

Książka to właśnie vademecum dla każdego, kto planuje podróże, ale nie wie od czego zacząć. Autorka podróżuje głównie z plecakiem, ale książka będzie wartościowa dla każdego, bez względu na jego ulubiony sposób poznawania świata :)
Mamy tutaj ciekawostki, pomysły na lepsze, bezpieczniejsze podróżowanie, rozwiązanie różnych podróżniczych problemów, historie napisane ciekawym językiem.
Dobrze się czyta a treść jest wartościowa :) Idealne vademecum! :)

2028

MOnika witkowska zacheca do porozowania i podkresl, ze czesc swoich werowek, a ma na koncie imponujace wyprawy i ekslopracje, zrobila nieiwelkim kosztem, i dla podroznika dysponujacego skromnym budzetem i tak da sie cos wykombinowac. Aby zaostrzyc apetyty, pokazuje liczne pamiatki z podrozy, intrygujace zdjecia, piekne krajobrazy by kazdy odkryl w sobie zylke wedrowca. Pokresla, ze trzeba zdobyc sie na wyrzeczenia, zrezygnowac z wygody bo wtedy przezyje sie cos ekscytujacego. Kilka rozdzialow zawiera potrzebne wskazowki doswiaczonego globtrotera, jak podrozowac w pojedynke bedac kobieta, jak budowac siec kontaktow, z jakich serwisow korzystac by np. miec darmowy nocleg, a lbo co robic, gdy linie lotnice maja zajete miejsca i oferuja ci inne polaczenia niz te wykupione. Opisuje Jakie sa bezpieczne srodki transportu, jak falszywe moze okazac sie nasze poczucie bezpieczenstwa ( brak ostroznosci przyplacila kradziedza dokumentow i kamery w Nowej Zelandii, tradycyjnie uznawanej za wolna od kieszonkowcow.
Udalo jej sie uczestniczyc w festiwalach i tradycyjnych obrzedach, ciekawych procesjach bo dpowiednio ulozyla kalendarz podrozy. Radzi, jakich wystrzegac sie owocow, rodzajow pozywienia, jak reagowac na nietypowe sytuacje , jak zalatwiac papierkowa robote. Jest zapalona alpinistka, wiec duzo pisze o aklimatyzacji, obozah wspianczkowych w ktorych uczestnizyla. Dobre kompendium wiedzy o podrozach, bezpiecznym poruszaniu sie, o otwartosci na inne kultury, planowaniu wyjazdow.

Krótko mówiąc,książka ta przeznaczona jest bardziej dla "amatorów" podróżowania.Jeżeli posiadamy już wieloletnie doświadczenie globtroterskie informacje,których udziela nam pani Witkowska mogą się nam wydawać oczywiste.Niemniej jednak uważam,że pomiędzy kartami znajdziemy wiele ciekawostek,o których nawet bardzo obeznane z tematem osoby mogłyby nie wiedzieć.

Mi osobiście najbardziej przypadły do gustu tzw."wstawki" w tekstach,czyli krótkie historie,opierające się w stu procentach na życiowym doświadczeniu autorki.Niektóre z nich mają na celu nas rozbawić,inne zaskoczyć,a pozostałe nawet mogą nas czegoś nauczyć.

Czy każdy z nas wie:
•jak odczytywać tajlandzkie oznaczenia na drzwiach toalet?
•jaką garderobę spakować,udając się do Kenii?
•jak istotne są płyny przeciwko insektom na Grenlandii?
•dlaczego krem z filtrem to niezbędnik nr 1 podczas wspinaczki na Elbrus?

Jeżeli odpowiedź brzmi:nie to koniecznie musisz zapoznać się z tą pozycją.Nawet jeżeli jesteś doświadczonym podróżnikiem i żadne informacje praktyczne nie są w stanie Cię zaskoczyć to gwarantuję Ci,że zrobią to opowieści pani Moniki.Żałuję,że jest ich tak niewiele,ponieważ moim zdaniem mogłaby spokojnie "ulepić" z nich fascynującą książkę biograficzną.

SERDECZNIE POLECAM!

Mi osobiście...

Czytelniku. Czytajac te ksiazke ryzykujesz ze bedzies mniej czytal ksiazek a wiecej doswiadczal tego co jest w nich napisane. Wybor nalezy do Ciebie!

Jeżeli chcesz zwiedzać świat inaczej niż z biurem podróży, zobaczyć rzeczy, które fascynują Ciebie ( i nie zawsze są to uznane obiekty historyczne lub kulturalne) oraz poczuć adrenalinę przy kontaktach z tubylcami, a nie wiesz jak to zrobić, polecam poradnik Moniki Witkowskiej Z PLECAKIEM PRZEZ ŚWIAT. Vademecum podróżnika.
Ta ciekawa pozycja wydawnicza to dobrze napisany poradnik dla osób, które zadają sobie pytanie: Jak przygotować się do samotnej podróży? Co warto wiedzieć o podróżach samolotem? Jak znaleźć tanie spanie i na co trzeba uważać? Jak nie narobić sobie problemów przy przekraczaniu granic? Jak się dogadać? Dlaczego warto mieć w podróży dolary? Jak podróżować bezpiecznie i nie znaleźć się w złym czasie w złym miejscu? Wyczerpujące odpowiedzi pełne rzeczywistych przykładów znajdziemy w tym poradniku. Trzeba przyznać autorce, że jej wiedza jest nie tylko wszechstronna i praktyczna (porusza istotne dla podróżnika tematy, opisując je wielowymiarowo, bazując na doświadczeniu z różnych krajów czy sytuacji),ale także inspirująca – w planowanych podróżach chciałoby się przeżywać niektóre doświadczenia, by móc lepiej poznać zwiedzany region czy poczuć smak odwiedzanych miejsc. Jedzenie jest jednym z elementów podróży, który nadaje jej zapach, smak, a z perspektywy czasu pozwala odtworzyć miłe, lub nie skojarzenia.
Ciekawym fragmentem poradnika jest rozdział opisujący higienę w podróży, czy miejscowe zwyczaje – który sprowadza się do zrozumienia powiedzenia ”co kraj to obyczaj”. Autorka postarała się też o to, aby czytelnik zwrócił uwagę nie tylko na sprawy organizacji wyjazdu, ale także na etykę podróżowania, zastanowił się nad potrzebą i celem fotografowania zwiedzanych miejsc, zwrócił uwagę na kontakty nie tylko z tubylcami, ale także rodakami spotkanymi w podróży. Fajną rzeczą jest słowniczek terminów globtroterskich, który początkującym podróżnikom pomoże zrozumieć nie tylko tekst tego poradnika, ale także inne treści podróżnicze.
Wartością pozycji jest zamieszczenie niezliczonej ilości przykładów, sytuacji, w których znalazła się autorka. Te opisy świetnie ilustrują prezentowaną problematykę, czy oddają klimat miejsca, i są uzupełnieniem opisów czy przykładem adekwatnym do prezentowanej problematyki.
Książka na jedną podstawową wadę- jest bardzo ciężka, co powoduje, że możemy z niej korzystać w domu i tam w wolnym czasie planować zwiedzanie świata po swojemu.
Ocena:8/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

Ta ciekawa pozycja wydawnicza to dobrze napisany...

• Podróżnicze
  • Podróże