Maja i jej świat. Ciekawość

36 min.
9788374206389
Zofia Beszczyńska
Maja świat ciekawość Obiols Adamada

Bohaterka Maja ma siedem lat, jest bardzo rezolutnym, refleksyjnym dzieckiem, empatycznym i ciepłym. Z zainteresowaniem uczestniczy w ofercie świata, a jest ona bogata i kolorowa, przynajmniej taką stara się widzieć Maja.
W tej książce zawarta jest opowieść o poznawaniu innego: człowieka, języka, kraju, obyczajów, jedzenia. Jest ku temu dobra okazja, bo do klasy Mai na początku roku przyszła nowa dziewczynka. Przyjechała z Afryki i ma na imię Finda. Maja chętnie jej pomagała, starała się być dla niej serdeczna. Bardzo była jej ciekawa, z zainteresowaniem chłonęła więc jej zwyczaje, opowieści i kulturę.
Dobrą okazją do pogłębienia wiedzy była wizyta u Findy w domu, zobaczyła tam afrykańskie maski, skosztowała tamtejszej kuchni, została jej zrobiona typowa fryzura i nauczyła się tradycyjnej gry. Tak ją to wszystko zaciekawiło, że postanowiła poszerzyć zakres informacji o tym kontynencie, udała się więc do biblioteki, gdzie pod wpływem lektur o Afryce niejednokrotnie ponosiła ją fantazja.
Niestety, nadeszły wakacje i Finda odjechała do Afryki, co zasmuciło Maję.
Niemniej wiedziała też, że bardzo zyskała na znajomości z Findą. Dowiedziała się, "że nie wszystkiego można się nauczyć w szkole." Zapragnęła także w przyszłości pojechać do Afryki, a od czegóż są marzenia?

Mnie cała seria urzekła, bo zawiera świat wyobraźni, jakieś ulotne zjawiska, delikatności i szczegóły na które autorka zwróciła uwagę w niezwykły sposób. Uwypukliła rzeczy codzienne, pokolorowała je aby ukazać ich ważność i istotę, skupić się na nich bo to one tak naprawdę są najcenniejsze.
Bardzo ciepło polecam:)

Ta książeczka w sposób obrazowy i lekki porusza temat uczenia się oraz elementów niezbędnych do efektywności tego procesu. To kolejny tomik z interesującej serii "Maja i jej świat", tym razem z dominującym kolorem zielonym - kolorem równikowej Afryki, również kolorem nadziei.

Styl tej książeczki przypomina ten znany z innego tomu, "Wyobraźni". Kolorem przełamującym tekturową szarość jest tym razem nie czerwony, ale zielony - w różnych odcieniach. Na ilustracjach często pojawia się druga obok Mai postać, Finda, oraz sporo egzotycznych dla nas afrykańskich akcentów: zwierzęta, maski, ubrania. Słowa znowu nie są w stanie stać równo w rzędach. Zmienia się wielkość czcionki, wyrazy wiją się, skręcają, kołyszą, tańczą. Tekst jest prosty, zrozumiały i oszczędny.

"Ciekawość", podobnie jak inne książeczki z serii "Maja i jej świat", składa się z trzech części: z opowieści o Mai, Findzie i Afryce; z propozycji ćwiczeń dla dziecka (tym razem jest to przygotowanie afrykańskiej gry, wizyta w bibliotece oraz stworzenie afrykańskiej maski) oraz z przewodnika dla rodziców czy opiekunów. Ostatnia część porusza temat efektywnego uczenia się i warunków do tego niezbędnych.

Mogę szczerze polecić tę książeczkę, ładnie i solidnie wydaną, w twardej oprawie. Ilustracje powinny pobudzić wyobraźnię dziecka, układ graficzny - pozytywnie wpłynąć na jego wrażliwość estetyczną, a tekst - zachęcić do zainteresowania się Afryką i jej fascynującą odmiennością oraz barwnością.

cała recenzja: http://www.granice.pl/recenzja,maja-i-jej-swiat-ciekawosc,14286

Na poczatku roku szkolnego do klasy do której chodzi Maja doszła nowa dziewczynka, która urodziła się w Afryce. Maja i Finda zostały przyjaciółkami i nawzajem się uczyły. Dzięki swojej przyjaciółce Maja poznaje nowy język, nowe potrawy, których nie jadła nigdy. Gra w gry o których nie miała pojęcia a to dopiero początek tego co można się od siebie nawzajem uczyć. Jak się okazuje świat jest pełen ciekawych rzeczy i czasem wystarczy impuls by rozpalić ciekawość. Na końcu książeczki tym razem instrukcja przygotowania gry awale a także afrykańskich masek.

Po raz ostatni zachęcam Was do sięgnięcia po serię o Mai. Nie ma już więcej części, o których mogłabym Wam opowiedzieć. Jednak myślę, że te cztery wystarczą, by skusić Was mądrą i zaskakującą chwilami fabułą, w której nie brak ciekawostek i humoru. Tym razem na ilustracjach - oprócz czerni - króluje zieleń, która jakże mi przypomina, że do wiosny coraz bliżej.... :) Zanim jednak pożegnam - oczywiście tylko recenzyjnie, bo w sięgać po książeczki wraz z córą będziemy wielokrotnie - Maję, koniecznie muszę jeszcze napisać Wam o ćwiczeniach. W tej pozycji głównym tematem była ciekawość z jaką przyjaciółki wzajemnie poznawały swoje kraje i dlatego część ćwiczeniowa jest właśnie temu poświęcona. Choć między wierszami zaakcentowano również tolerancję. Najpierw wykonamy grę, w którą gra się w Afryce, później poszukamy w bibliotece (lub domowej biblioteczce) pozycji książkowych, dzięki którym możemy poszerzyć swoją wiedzę o tym kontynencie a na koniec czeka na nas wykonanie masek. Zabawa na kilka dni!

Nie zapominajmy też o sentencjach i "Przewodniku dla rodziców", który tym razem traktuje o ciekawości, którą zaspokajamy nauką a ta z kolei wiąże się z inteligencją, wiedzą, doświadczeniem oraz motywacją.

Mam nadzieję, że macie już motywację, by sięgnąć po serię "Maja i jej świat"? :)

całość recenzji oraz foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/12/anna-obiols-maja-i-jej-swiat-ciekawosc.html

Dziecięca ciekawość jest bardzo potrzebna. Nigdy nie powinna być hamowana. Ciekawe świata dzieci szybciej się rozwijają i poszerzają swoje horyzonty. Odpowiednia obserwacja i doświadczenie wspierają proces uczenia się, samorozwoju i realizacji.

Do klasy Mai na cały rok szkolny trafia nowa dziewczynka. Jest nią pochodząca z Afryki Finda. Dziewczynki mimo wielu różnic zaprzyjaźniają się. Bariera językowa, kulturowa i światopoglądowa nie stanowi dla nich żadnych trudności. Przyjaciółki świetnie się ze sobą bawią i "dogadują". Poznanie Findy wzbudziło w Mai dużą ciekawość na temat nieznanego kraju, jego kultury i tradycji. W domu koleżanki Maja ma okazję spróbować oryginalnego dania, innym razem poznaje nieznane rytmy i tradycyjny taniec, a na kilka dni burza jej czarnych loków zamienia się w misterną fryzurę z drobnych warkoczyków. Bohaterka chcąc poznać przyjaciółkę jeszcze lepiej wybiera się do biblioteki, gdzie odnajduje książkę o afrykańskich zwierzętach. Po powrocie Findy do kraju Maja bardzo za nią tęskni. Uświadamia sobie jednak, że w czasie ostatnich miesięcy bardzo wiele się nauczyła, a z pewnością tego wszystkiego nie dowiedziałaby się w szkole.

Pozycja uświadamia młodym czytelnikom (i ich rodzicom),że zaspakajanie naturalnej ciekawości jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. Na końcu książki znajdują się dodatkowe ćwiczenia, które dziecko może wykonać. Instrukcja wykonania afrykańskiej gry AWALE oraz tradycyjnej maski i wskazówki wyszukiwania dodatkowych informacji na temat Afryki. Dodatkowo w książce zamieszczono krótki przewodnik dla rodziców i sentencje dotyczące nauki.

Najpiękniej wydana książka dla dzieci, którą przeczytałam w tym roku. Ilustracje są tak obłędne, że treść jest tu zupełnie zbędna. Tak śliczne obrazki chciałoby się oglądać codziennie - szkice miękką kredką z akcentami kolorowanymi na zielono. Cudowna pozycja! Ja się tu tak zachwycam estetyczną stroną książki, ale pod względem literackim też jest strzałem w 10!

• Dla dzieci
  • 1aa) Książki do kupienia