Edukacja Europejska

literatura piękna
Wiedza i Życie
1997-01-01
1997-01-01

II wojna światowa, leśne ostępy Wileńszczyzny, w których kryją się partyzanci. Powyższe wystarczyłoby do opisania „Edukacji europejskiej”, gdyby nie fakt, że celem powieści Romaina Gary nie jest relacjonowanie przebiegu jednego z najstraszniejszych światowych konfliktów, ale psychika jednostki w ekstremalnych warunkach, czego brak w wielu utworach o tematyce wojennej. Człowiek stanowi źródło wszystkiego, co niegodziwe – nieważne czy wróg, czy sprzymierzeniec. W „Edukacji europejskiej” losy ogółu ulokowano w postaci Janka Twardowskiego, którego błyskawiczna przemiana z zahukanego dziecka w sprytnego partyzanta może zaskakiwać, choć Gary przekonuje odbiorcę, że w ekstremalnych warunkach wszystko jest możliwe. Autor wyczuwa ludzkie instynkty i żądze. Jego przekaz jest jednoznaczny. Przekraczaj granice, nie oglądaj się za siebie, miej oczy dookoła głowy. Bohaterowie powieści zrobią wszystko, byleby przetrwać dramatyczny dla świata okres. „Edukacja europejska” to swoista mozaika ludzkich postaw. Od heroizmu do kolaboracji, przez zaciekłość po uległość. Każda z nich przybiera inny kształt i rezonuje w czynach bohaterów powieści, wśród których dominują ludzie młodzi, pełni witalności, a przez to pozbawieni strachu przed niemieckim oprawcą, co objawia się nieustannymi represjami ze strony okupanta, wymierzonymi głównie w ludność cywilną Wileńszczyzny. Gary nie pozbawia ich jednak skłonności do zadumy, czego dowodzi zjednoczenie partyzantów we wspólnym marzeniu rozgromienia Niemców pod Stalingradem, upatrując w jego obronie momentu przełomowego dla nich samych, jak i pogrążonego w wojnie świata. „Edukacja europejska” to świetna książka, potwierdzająca stanowisko, zgodnie z którym o jakości utworu nie świadczy jego objętość, ale konsekwencja z jaką autor kreśli obraz rzeczywistości.

Ta powieść ma tyle oblicz, ile oblicz ma Europa i jej edukacja (nie tylko ta formalna). Przestrogi, które niosą "zwykłe" doświadczenia "zwyczajnych ludzi" lub wydarzenia dziejowe. Ma swój aspekt wychowawzy - napiętnowanie naszych wad. Z pozoru przygnębiająca, ale nie brakuje w niej również wyważonego humoru, promieni nadziei. Warta przeczytania i namysłu nad jej treścią. Nawet wówczas, gdy wskutek oddziaływań wychowawczym, którym podlegaliśmy, nie do końca zgadzamy się z jej treścią.

Opowieść o nadziei. I bynajmniej nie o Partyzancie Nadziei ;) ale o jej braku, jej odzyskiwaniu i o tym, że to ona umiera ostatnia. To także studium zderzenia niewinności z rzeczywistością wojny - trudną, niezrozumiałą i okrutną - i to nie tylko niewinności dziecięcej czy młodzieńczej, ale po prostu ludzkiej, która nie potrafi zrozumieć innego świata, jaki stanowi wojna. Można się doszukać też śladów wątków autobiograficznych autora w powieści, co chwilami rzuca na nią ciekawe światło. Jest to więc opowieść mądra, wzruszająca, momentami baśniowa i przede wszystkim niezwykle smutna, niosąca proste, może naiwne, ale pełne nadziei przesłanie. Warto po nią sięgnąć.

Romain Gary opowiedział o cierpieniu, nienawiści, zimnie, głodzie i miłości. Nauczył dramatu tych ludzi, myślę, że każdy powinien sięgnąć po "Edukację Europejską".

Dodaj cytat z książki Edukacja Europejska