Edukacja Europejska

Okładka książki Edukacja Europejska
Romain Gary Wydawnictwo: Wiedza i Życie literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wiedza i Życie
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788371848407
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
263
187

Na półkach:

II wojna światowa, leśne ostępy Wileńszczyzny, w których kryją się partyzanci. Powyższe wystarczyłoby do opisania „Edukacji europejskiej”, gdyby nie fakt, że celem powieści Romaina Gary nie jest relacjonowanie przebiegu jednego z najstraszniejszych światowych konfliktów, ale psychika jednostki w ekstremalnych warunkach, czego brak w wielu utworach o tematyce wojennej. Człowiek stanowi źródło wszystkiego, co niegodziwe – nieważne czy wróg, czy sprzymierzeniec. W „Edukacji europejskiej” losy ogółu ulokowano w postaci Janka Twardowskiego, którego błyskawiczna przemiana z zahukanego dziecka w sprytnego partyzanta może zaskakiwać, choć Gary przekonuje odbiorcę, że w ekstremalnych warunkach wszystko jest możliwe. Autor wyczuwa ludzkie instynkty i żądze. Jego przekaz jest jednoznaczny. Przekraczaj granice, nie oglądaj się za siebie, miej oczy dookoła głowy. Bohaterowie powieści zrobią wszystko, byleby przetrwać dramatyczny dla świata okres. „Edukacja europejska” to swoista mozaika ludzkich postaw. Od heroizmu do kolaboracji, przez zaciekłość po uległość. Każda z nich przybiera inny kształt i rezonuje w czynach bohaterów powieści, wśród których dominują ludzie młodzi, pełni witalności, a przez to pozbawieni strachu przed niemieckim oprawcą, co objawia się nieustannymi represjami ze strony okupanta, wymierzonymi głównie w ludność cywilną Wileńszczyzny. Gary nie pozbawia ich jednak skłonności do zadumy, czego dowodzi zjednoczenie partyzantów we wspólnym marzeniu rozgromienia Niemców pod Stalingradem, upatrując w jego obronie momentu przełomowego dla nich samych, jak i pogrążonego w wojnie świata. „Edukacja europejska” to świetna książka, potwierdzająca stanowisko, zgodnie z którym o jakości utworu nie świadczy jego objętość, ale konsekwencja z jaką autor kreśli obraz rzeczywistości.

II wojna światowa, leśne ostępy Wileńszczyzny, w których kryją się partyzanci. Powyższe wystarczyłoby do opisania „Edukacji europejskiej”, gdyby nie fakt, że celem powieści Romaina Gary nie jest relacjonowanie przebiegu jednego z najstraszniejszych światowych konfliktów, ale psychika jednostki w ekstremalnych warunkach, czego brak w wielu utworach o tematyce wojennej....

więcej Pokaż mimo to

avatar
1687
1667

Na półkach: ,

Ta powieść ma tyle oblicz, ile oblicz ma Europa i jej edukacja (nie tylko ta formalna). Przestrogi, które niosą "zwykłe" doświadczenia "zwyczajnych ludzi" lub wydarzenia dziejowe. Ma swój aspekt wychowawzy - napiętnowanie naszych wad. Z pozoru przygnębiająca, ale nie brakuje w niej również wyważonego humoru, promieni nadziei. Warta przeczytania i namysłu nad jej treścią. Nawet wówczas, gdy wskutek oddziaływań wychowawczym, którym podlegaliśmy, nie do końca zgadzamy się z jej treścią.

Ta powieść ma tyle oblicz, ile oblicz ma Europa i jej edukacja (nie tylko ta formalna). Przestrogi, które niosą "zwykłe" doświadczenia "zwyczajnych ludzi" lub wydarzenia dziejowe. Ma swój aspekt wychowawzy - napiętnowanie naszych wad. Z pozoru przygnębiająca, ale nie brakuje w niej również wyważonego humoru, promieni nadziei. Warta przeczytania i namysłu nad jej treścią....

więcej Pokaż mimo to

avatar
256
227

Na półkach: ,

Opowieść o nadziei. I bynajmniej nie o Partyzancie Nadziei ;) ale o jej braku, jej odzyskiwaniu i o tym, że to ona umiera ostatnia. To także studium zderzenia niewinności z rzeczywistością wojny - trudną, niezrozumiałą i okrutną - i to nie tylko niewinności dziecięcej czy młodzieńczej, ale po prostu ludzkiej, która nie potrafi zrozumieć innego świata, jaki stanowi wojna. Można się doszukać też śladów wątków autobiograficznych autora w powieści, co chwilami rzuca na nią ciekawe światło. Jest to więc opowieść mądra, wzruszająca, momentami baśniowa i przede wszystkim niezwykle smutna, niosąca proste, może naiwne, ale pełne nadziei przesłanie. Warto po nią sięgnąć.

Opowieść o nadziei. I bynajmniej nie o Partyzancie Nadziei ;) ale o jej braku, jej odzyskiwaniu i o tym, że to ona umiera ostatnia. To także studium zderzenia niewinności z rzeczywistością wojny - trudną, niezrozumiałą i okrutną - i to nie tylko niewinności dziecięcej czy młodzieńczej, ale po prostu ludzkiej, która nie potrafi zrozumieć innego świata, jaki stanowi wojna....

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
261
76

Na półkach: , ,

Romain Gary opowiedział o cierpieniu, nienawiści, zimnie, głodzie i miłości. Nauczył dramatu tych ludzi, myślę, że każdy powinien sięgnąć po "Edukację Europejską".

Romain Gary opowiedział o cierpieniu, nienawiści, zimnie, głodzie i miłości. Nauczył dramatu tych ludzi, myślę, że każdy powinien sięgnąć po "Edukację Europejską".

Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Edukacja Europejska


Reklama
zgłoś błąd