Polska grupa konspiracyjna „Olimp” w wojennym Wrocławiu

Okładka książki Polska grupa konspiracyjna „Olimp” w wojennym Wrocławiu Alfred Konieczny
Okładka książki Polska grupa konspiracyjna „Olimp” w wojennym Wrocławiu
Alfred Konieczny Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie powieść historyczna
84 str. 1 godz. 24 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Liczba stron:
84
Czas czytania
1 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
8370230553
Tagi:
wrocław ruch oporu II wojna światowa konspiracja breslau
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
774
517

Na półkach: ,

65/2022
Mało znana (lub zgoła wcale) część historii polskiego podziemia podczas II Wojny Światowej.
Być może ma to związek z faktem, że owa konspiracyjna aktywność miała miejsce na terenie Rzeszy, nie na terenach okupowanych, gdzie ruch oporu był niejako immanentną częścią życia.
Historia to równie chwalebna co tragiczna.
Tak czy owak – w podręcznikach młodzież o tym nie przeczyta.

Breslau był stosunkowo bezpiecznym miastem, przez większą część wojny położonym z dala od strefy działań wojennych. Z dawien dawna zamieszkiwała go polska polonia, a odsetek Polaków wśród mieszkańców wzrósł wydatnie w związku z wywozem w głąb Rzeszy robotników przymusowych. Znaczna ich część trafiła do Breslau zasilając m. in. załogi zakładów produkcyjnych.

Naturalna w takiej sytuacji integracja towarzyska szybko przerodziła się w pewne zorganizowane struktury. Działalność konspiracyjna zapoczątkowana została dzięki spotkaniom w mieszkaniu państwa Wyderkowskich przy Jahnstrasse 19 (obecnie ul. Zelwerowicza, na rogu ul. Sokolniczej).
Mieszkanie znajdowało się u szczytu kamienicy, na czwartym piętrze, a na klatce schodowej stała figura sportowca przywołująca skojarzenie ze starożytnymi olimpiadami – stąd szybko przyjęta i popularna nazwa tej lokalizacji. Z czasem nadano to miano powstałej organizacji.

Członkowie “Olimpu” zdobywali wszelkie dostępne dane, zbierali informacji wywiadowcze: wojskowe, gospodarcze, społeczne. Kurierzy przekazywali zdobyczną wiedzę do kraju, a członkowie organizacji - oprócz samej pracy operacyjnej – stworzyli także pewne struktury obejmujące socjalną opieką Polaków przybywającym do Breslau (pomoc w znalezieniu zakwaterowania, uzyskania pracy lub zwolnienia od niej, pomoc w opiece zdrowotnej itp.)
Jak to bywa w takich historiach – Gestapo wpadło na trop organizacji i rozpoczęło proces infiltracji, prowadzący do późniejszych aresztowań, śledztw, wyroków.

Opracowanie prof. Alfreda Koniecznego obejmuje temat całościowo: przedstawia genezę powstania grupy, jej działalność, okoliczności jej rozbicia oraz tragiczne losy olimpijczyków w trakcie śledztw, zakończonych wyrokami więzienia lub wywozu do obozu koncentracyjnego.
Każdy badacz tego zagadnienia skazany jest na konieczność uzupełniania pewnych luk w historii – z uwagi na spore ubytki w dokumentacji sądowej, będące skutkiem apokalipsy miasta podczas operacji “Festung Breslau”.
Z faktów, które znamy niezbicie, oraz z tego, co możemy domniemywać – wyłania się tragiczny i bohaterski obraz konspiracyjnej walki Polaków na terenie wroga, w obcym i skrajnie nieprzyjaznym środowisku.
Jednocześnie to pouczająca opowieść o patriotyzmie, lojalności, wzajemnym wsparciu i poświęceniu. A także o, jakże ludzkiej, słabości w obliczu konfrontacji z brutalnymi metodami Gestapo w tzw. areszcie wydobywczym.

Obowiązkowa pozycja dla każdego Wrocławiaka interesującego się historią naszego miasta.

65/2022
Mało znana (lub zgoła wcale) część historii polskiego podziemia podczas II Wojny Światowej.
Być może ma to związek z faktem, że owa konspiracyjna aktywność miała miejsce na terenie Rzeszy, nie na terenach okupowanych, gdzie ruch oporu był niejako immanentną częścią życia.
Historia to równie chwalebna co tragiczna.
Tak czy owak – w podręcznikach młodzież o tym nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1024
496

Na półkach: , , ,

Treściwa (wiele nazwisk, szczegółów),opierająca się na dokumentach i świadectwach tych, którzy przeżyli, relacja historyka o okolicznościach założenia grupy oporu w niemieckim Wrocławiu przez przebywających tu na robotach przymusowych Polaków. Aresztowaniami, oprócz nich, objęte zostały także osoby z Polonii Wrocławskiej, towarzysko i organizacyjnie związane z grupą. Autor przedstawia postaci, śledzi ich losy po aresztowaniu i skazaniu - najczęściej na obozy koncentracyjne. Podaje także numery akt procesowych, które jednak w większości zostały zniszczone bądź zaginęły. Liczne relacje rodzin i świadków a także prywatne i obozowe fotografie (46 stron).
Ciekawy, choć dość tragiczny epizod wojenny z leżącego daleko poza frontem Wrocławia.

Treściwa (wiele nazwisk, szczegółów),opierająca się na dokumentach i świadectwach tych, którzy przeżyli, relacja historyka o okolicznościach założenia grupy oporu w niemieckim Wrocławiu przez przebywających tu na robotach przymusowych Polaków. Aresztowaniami, oprócz nich, objęte zostały także osoby z Polonii Wrocławskiej, towarzysko i organizacyjnie związane z grupą....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2
  • Chcę przeczytać
    1
  • Monografie historyczne/Inne
    1
  • Wratislaviana
    1
  • Nauki społeczne - historia
    1
  • Śląsk jest jeden!
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Polska grupa konspiracyjna „Olimp” w wojennym Wrocławiu


Podobne książki

Przeczytaj także