Dwa razy życie

Okładka książki Dwa razy życie
Aleksandar Hemon Wydawnictwo: Dowody na Istnienie Seria: Seria Reporterska reportaż
reportaż
Seria Reporterska
The Book of My Lives
Dowody na Istnienie
2015-09-29
2015-09-29
Tomasz Bieroń
bałkany dowody na istnienie tochman jugosławia

Okładka książki Best European Fiction 2010 Naja Marie Aidt, David Albahari, Andrej Blatnik, Steinar Bragi, Juhani Brander, Stephan Enter, Antonio Fian, Josep M. Fonalleras, Jon Fosse, Georgi Gospodinow, Julian Gough, Alasdair Gray, Aleksandar Hemon, George Konrád, Peter Krištúfek, Valter Hugo Lemos, Deborah Levy, Cosmin Manolache, Christine Montalbetti, Giulio Mozzi, Orna Ní Choileáin, Mathias Ospelt, Wiktor Pielewin, Giedra Radvilavičiūtė, Julián Ríos, Penny Simpson, Goce Smilevski, Zadie Smith, Peter Stamm, Peter Terrin, Jean-Philippe Toussaint, Neven Ušumović, Elo Viiding, Ornela Vorpsi, Michał Witkowski, Inga Ābele, Igor Štiks
Ocena 6,0
Best European ... Naja Marie Aidt, Da...

więcej Więcej

Czy można sobie wyobrazić, że poeta i profesor literatury doprowadzają swój kraj do wojny domowej niszcząc przy okazji cenny księgozbiór Biblioteki Narodowej, a zwykły piłkarz ryzykuje własne życie dla ratowania sąsiadów z bloku? Z trudem. Ale to właśnie wydarzyło się wiosną 1992 w Sarajewie. Saša Hemon do granic szczerze opisuje nastroje panujące w mieście w ostatnich...

Trochę niepozorny cienki reportaż, opowieści o sarajewskiego świecie, który zabrała wojna i próbach ułożenia swojego świata już w Chicago. Ostatni rozdział wgniata w fotel, ponieważ krąg po raz kolejny został przerwany.

Opowieść o przymusowym wyjeździe z ojczyzny i szukaniu siebie na obczyźnie. Ciekawa lektura o życiu wśród zamieszek, o grze w szachy i piłkę nożną, o relacjach rodzinnych.

Z początku trochę nieprzystępna, być może przez mój brak porządnego rozeznania w szczegółowej historii Jugosławii i związanych z nią konfliktów.
Są w tej książce fragmenty i rozdziały, które mocno ujmują, ocierają się o poezję, podejmują tematy osobiste. Lubię przewijający się wątek nieprzetłumaczalności doświadczeń, to chyba najbardziej mnie urzekło w tej książce.

Mało jest takich książek-wspomnień, które napisane są w sposób tak osobisty, intymny, i głęboki, czasem zabawny, a czasem tak dotkliwy, że ma się wrażenie być obok i przeżywać emocje razem z autorem... Aleksandar urodził się i wychował w Sarajewie w latach, o których współcześnie niewiele się już mówi, bo wojna zmieniła wizerunek tego miasta tak bardzo, że czasem trudno...

Krótka, aczkolwiek treściwa książka. Momentami bardziej poruszająca, chwilami nieciekawa. Nie rozumiem trochę idei nazywania tej książki reportażem, gdy autor sam napisał o sobie. Wydaje mi się to plusem i minusem jednocześnie. Z jednej strony dowiadujemy się wszystkiego z pierwszej ręki, z drugiej brakuje trochę szerszego kontekstu.

Mi zabrakło jeszcze tego wszystkiego,...

Książka Aleksandra Hemona Dwa razy życie to zbiór wspomnień bośniackiego pisarza, który w przeddzień wojny w Bośni i Hercegowinie znalazł się w Chicago i tam, zmuszony sytuacją w swoim kraju, pozostał. Pełny tekst na https://nonienotak.wordpress.com/2018/07/11/aleksandra-hemona-zycie-tu-i-zycie-tam/

świetna książka, w której wspomnienia o wojnie grają pierwszych skrzypiec, a nawet wzmianki o przypadkowych ludziach spotkanych przez Hemona na drodze życia wciągają i skłaniają do refleksji. Wiele lekcji płynie ze stron tej książki.

Uuuh, słodko-gorzka książka o niełatwym "zwyczajnym życiu" ulokowanym gdzieś pomiędzy byłą Jugosławią a Kanadą. Pomimo błyskotliwości i humoru Hemona są momenty, w których rzuca na glebę. I dociska butem. Mocna, ale takim książkom warto poświęcać czas.

Bardzo wzruszająca, intymna i pięknie, bez zbędnego patosu, napisana książka.

• Bałkany
  • Reportaż