Psychologia

Okładka książki Psychologia Saundra K. Ciccarelli, J. Noland White
Okładka książki Psychologia
Saundra K. CiccarelliJ. Noland White Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychology
Rebis
2015-01-01
2015-01-01
Jacek Środa, Adam Bukowski
Jacek Środa Adam Bukowski

Okładka książki Psychologia i życie Richard J. Gerrig, Philip G. Zimbardo
Psychologia i ... Richard J. Gerrig, ...
Okładka książki Złudzenia, które pozwalają żyć Mirosław Kofta, Teresa Szustrowa
Złudzenia, któ... Mirosław Kofta, Ter...
Okładka książki Historia współczesnej psychologii Schultz Duane P., Schultz Sydney Ellen
Historia współ... Schultz Duane P., S...

Książka bogata w treść - chyba najbardziej aktualny podręcznik wprowadzający w psychologię dostępny na polskim rynku:-)

Najlepszy i najnowocześniejszy podręcznik do psychologii ogólnej. Konstrukcja idealna, masa wiadomości. Znakomity nawet dla laików.

„Psychologia” J. Nolanda White oraz Saundry K. Ciccarelli to akademicki podręcznik, mający za zadanie wprowadzenie do tej dziedziny nauki i omówienie najważniejszych zagadnień tej dyscypliny. Podobno jest to najbardziej popularny podręcznik w Stanach Zjednoczonych. W książce omówiono wyczerpująco wszystkie najważniejsze zagadnienia z dziedziny psychologii, poczynając od podejścia biologicznego, poprzez studium wszystkich procesów poznawczych do psychologii społecznej i zaburzeń psychicznych włącznie.

Czym wyróżnia się ta pozycja spośród innych podręczników z dziedziny psychologii, iż stała się najczęściej wybieranym tytułem? Przede wszystkim jest kompletnym skryptem zawierającym najważniejsze zagadnienia tej dziedziny nauki. Do tego materiał tu zawarty został bardzo umiejętnie i mądrze posegregowany i uszeregowany, podzielony na rozdziały, a te na tematyczne podrozdziały. W wielu miejscach umieszczono odsyłacze do zagadnień już omówionych lub fragmentów, gdzie będzie im poświęcone więcej miejsca. Do tego autorzy pokusili się o postawienie przy ważnych zagadnieniach pytań kluczowych, na które w danym rozdziale udzielają odpowiedzi. Każda ważniejsza część kończy się pytaniami sprawdzającymi, a rozdziały podsumowaniem. Na marginesach podręcznika autorzy zapisali wyjaśnienia najważniejszych pojęć wykorzystanych w omawianym temacie. Do tego świetnie opracowane tabele i barwne zdjęcia obrazują omawiane tematy.

Podręcznik jest bardzo przystępnie napisany. Pomimo, iż autorzy posługują się tu językiem akademickim, jest on jednocześnie łatwy w odbiorze dla laika, co nie zawsze jest oczywiste.

Kolejną zaletą jest umieszczenie w podręczniku wstawek zatytułowanych Psychologia w praktyce, które mają na celu przybliżenie metod uczenia się i ułatwienie opanowania obszernego materiału nie tylko z dziedziny psychologii, ale z dowolnego tematu. Najobszerniejsza taka wstawka znajduje się na początku książki, pomniejsze zaś w każdym omawianym rozdziale.

„Psychologia” Ciccarelli i White to najlepsza pozycja z dziedziny tej nauki, jaka trafiła do moich rąk, dlatego nie tylko rozumiem, ale zgadzam się z tym, iż stanowi najpopularniejszy tytuł w tej dyscyplinie za oceanem i jest opcja, że w Europie także osiągnie podobną popularność.

"Psychologia" Saundry Ciccarelli i J. Nolanda Whitea, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego REBIS to bardzo wartościowy podręcznik napisany dla studentów amerykańskich. Warto więc zwrócić uwagę na Wstęp, który zawiera wyjaśnienie prezentujące nasz krajowy system kształcenia psychologów. Treści są przedstawione w taki sposób, że nie nużą i nie przytłaczają, a ich graficzne rozplanowanie stanowi atrakcyjny element całości. Najnowsze polskie wydanie zostało rozszerzone w stosunku do poprzedniego o dodatkowe treści i omówienia aktualnych badań z obszaru psychologii i neuronauki. Muszę przyznać, że kwestie dotyczące uczenia się i ogólnie neuronauka interesują mnie wyjątkowo, więc nie będzie zaskoczeniem, że ta publikacja dostarczyła mi sporo radości, a do tego motywacji oraz inspiracji do stworzenia kolejnych materiałów wizualnych.

Początek otwiera przydatne w praktyce wprowadzenie dla studentów, które zawiera "Tajniki przetrwania studiów i poprawienia swoich ocen". Dalej jest przedstawiona psychologia jako nauka oraz biologiczne podejście do tego zagadnienia. Możemy przeczytać też o czuciu, spostrzeganiu oraz świadomości. Kolejne rozdziały dotyczą uczenia się, pamięci oraz poznania (myślenia, inteligencji i języka). Dalej mamy szansę prześledzić rozwój w toku życia. Na uwagę zasługują także motywacja oraz emocje. Osobny rozdział porusza temat seksualności i płci kulturowej. Niezwykle ważne jest też pochylenie się nad wpływem stresu na nasze zdrowie. I tu można dłużej zastanowić się nad sposobami radzenia sobie z nim oraz możliwościami jego zminimalizowania. Są też części dotyczące psychologii społecznej, teorii osobowości, zaburzeń psychicznych oraz terapii psychologicznych. Treści są wzbogacone licznymi zdjęciami, ilustracjami, tabelami oraz poparte przytaczanymi badaniami.

Poszczególne rozdziały są podzielone na sekcje, w których łatwo można odnaleźć odniesienia do praktyki. Na szczególną uwagę zasługują części wyróżnione jako Dociekania naukowe i myślenie krytyczne, które zachęcają do głębszego przeanalizowania zagadnień oraz pobudzają umiejętności tak ważnego i na szczęście coraz częściej docenianego krytycznego spojrzenia na różne tematy. Bardzo pomocne są mapy pojęć uwypuklające powiązania miedzy różnymi zagadnieniami oraz towarzyszące im krótkie testy pozwalające sprawdzić zapamiętane informacje. Podsumowania rozdziałów natomiast ułatwiają na szybkie zebranie i powtórzenie kluczowych kwestii.

Słownik zamieszczony na końcu umożliwia łatwo znaleźć najważniejsze definicje, a niesamowicie bogata bibliografia zadowoli z pewnością najbardziej wymagających i dociekliwych studentów. Ponadto jest też indeks osobowy oraz rzeczowy, co docenią czytelnicy potrzebujący szybko dotrzeć do konkretnych zagadnień.

Moim zdaniem ta publikacja ucieszy nie tylko osoby studiujące psychologię, ale również wszystkich tych, którzy cenią sobie sięganie po lektury umożliwiające aktualizowanie zdobytych wcześniej informacji, a także stawiających na rozwój kompetencji, jaką jest umiejętność myślenia krytycznego.

"Psychologia" autorstwa Saundry Ciccarelli i J. Noland White'a to dosyć obszerna pozycja. Określiłabym je wręcz mianem tomiszcza. Nie spodziewałam się, że książka będzie takich rozmiarów.

Zawiera w sobie bardzo dużo wiedzy. Jest to podręcznik na podstawie najnowszego wydania oryginału.

Muszę przyznać, że chociaż na początku trochę przestraszyłam się rozmiarów tego tytułu, to w niczym nie przeszkadzają one w lekturze. Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób.

Bardzo podobało mi się, że ta pozycja zawiera wiele grafik, schematów oraz map pojęć. Ponadto po każdym podrozdziale znajdują się krótkie testy, dzięki, którym możemy sprawdzić ile zapamiętaliśmy z lektury, a także usystematyzować sobie wiedzę.

Ponadto, na początku każdego rozdziału znajdujemy pytanie dotyczące jego treści, które skłania nas do zatrzymania się i przemyślenia różnych kwestii. Autorzy chcą nas również zachęcić do krytycznego myślenia. Podręcznik zachęca nas abyśmy korzystali z niego czynnie, a nie tylko biernie go czytali. Jest tutaj nie tylko teoria ale również psychologia w praktyce.

Zawsze bardzo interesowała mnie psychologia i z chęcią zagłębiałam się w tej tematyce jak tylko miałam okazję. Zdecydowanie nie jest to lektura na jeden wieczór, w końcu to pozycja naukowa. Nie wszystko mnie interesowało, ale tak bywa w danej dziedzinie. Nie musi nam się wszystko podobać.

Była to naprawdę ciekawa i pouczająca lektura. Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o psychologii, to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł.

Ogromna książka zawierająca wszystkie możliwe do ujęcia aspekty psychologii. Poruszonych zostaje wiele kwestii, takich jak: uczenie się, neurologia, zmysły a psychologia, różne ujęcia i teorię psychologiczne. Jednakże, niektóre są ujęte zbyt płytko. No ale mając taki ogrom materiału, nie można wszystkiego opisać bardzo szczegółowo.
Książka jest kierowana do studentów psychologii. Uważam jednak, że nadaje się dla każdej osoby, która chce zgłębić temat psychologii. Stanowi swoistego rodzaju kompendium wiedzy dotyczącej psychologii. Dla osób, które posiadają już jakąś wiedzę psychologiczną, może być nieprzydatna.
Co mi się nie podoba, to kapsułki z pytaniami studentów, zdania pod koniec rozdziału, kapsułki zapamiętaj. Przypomina mi to formą podręcznik dla podstawówki czy gimnazjum. Przez co czułam, jakby autorzy traktowali swoich czytelników, jak dzieci, które nic nie wiedzą. Plusem książki, jest zbiór wszystkich najważniejszych pojęć, osób zajmujących się psychologią, metod oraz dziedzin. Wszystko rozpisane jest w sposób logiczny i uporządkowany.Jeśli, kogoś zainteresuje dana dziedzina będzie mógł sięgnąć po literaturę bardziej szczegółową. pomocą w poszukiwaniu jej będzie obszerna bibliografia, zamieszczona na końcu książki.

Książka jest kierowana do studentów...

• Psychologia
  • Studia
  • Zajawka
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)

Dodaj cytat z książki Psychologia

Video