The Curious World of Calpurnia Tate

Okładka książki The Curious World of Calpurnia Tate Jacqueline Kelly
Okładka książki The Curious World of Calpurnia Tate
Jacqueline Kelly Wydawnictwo: Henry Holt and Co. Cykl: Calpurnia Tate (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Calpurnia Tate (tom 2)
Henry Holt and Co.
2015-07-07
2015-07-07

To druga część przygód Calpurnii. Tym razem trochę bardziej poznajemy Travisa - jej młodszego brata, który nie bez powodu ukazany jest wraz z Callie na okładce. Książka jest tak samo dobra jak część pierwsza. Na pewno spodoba się fanom zwierząt i zwierzątek.

2002

Drugi tom tak samo dobry jak pierwszy. Cudowne przygody głównej bohaterki ze zwierzakami , poznawanie świata przyrody, bliska więź z jednym z braci i oczywiście z dziadkiem :) Chociaż uważam że dwie opisane tutaj sytuacje nie nadają się dla zbyt młodego czytelnika. Warta uwagi.

Fajna książka. Czytałam ją jednym tchem.

Fajna książka. Czytałam ją jednym tchem.

Jeśli szukacie książek, dla których fabuła jest tylko dodatkiem (!),a refleksje grają pierwsze skrzypce, "Niezwykły świat Calpurnii Tate" jest wybitną propozycją.
Ta powieść, której akcja toczy się u progu XX wieku i to jeszcze w dalekiej Ameryce, wymaga od czytelnika... gotowości. Kiedy przesycisz się przygodami, przyjdzie czas na czytanie dla czegoś więcej niż tylko rozrywki.
W książce poruszane są różne problemy, aczkolwiek najczęstszy z nich to swoisty szklany sufit, który w XX-wiecznym Teksasie był nie tylko zawodowy, ale i domowy. I tak sobie myślę, co zrobiłaby Calpurnia, gdyby przeniosła się w XXI wiek, bo przyznać trzeba, że pokładała wiele nadziei w zmiany... w ewolucję.
Drugi tom egzystencjalnych "przygód" Calpurnii przynosi więcej wzruszeń i wrażeń, nie tylko za sprawą nowych postaci, ale też za sprawą dojrzałości głównej bohaterki.

Więcej:

Kontynuacja... zakończona w taki sposób, że liczę na kolejną część! :) Bardzo przyjemna, ciekawa lektura. Zarówno dla mnie, dorosłej, jak i dla mojej córki, niespełna 10-latki. Naprawdę udana powieść. Bardzo polecam.

Kontynuacja „Ewolucji według Calpurnii Tate” – dowcipnej opowieści o odkrywaniu przyrody, fascynacji nauką i szukaniu swojego miejsca świecie.
Zaczyna się rok 1900. W teksańskim Fentress spada śnieg. Calpurnia uznaje go za znak, że trzynasty rok jej życia będzie wyjątkowy.
Nie myli się. Wiosna i lato upływają jej na ratowaniu z tarapatów brata, który uparcie próbuje oswajać kolejne dzikie zwierzęta. Jesienią nadmorskie Galveston zostanie zniszczone przez powódź, a w Fentress pojawią się ludzie, którzy się z niej uratowali – skrywająca pewną tajemnicę kuzynka i weterynarz, dzięki któremu Callie odkryje swoje życiowe powołanie.
Tyle że dla panien z dobrego domu w Teksasie z początku XX wieku przewiduje się zupełnie inne scenariusze…

Moja ulubiona książka, gdy byłam młodsza bardzo polecam. Pokazuje ciekawą przyrodę i jestem pewna że młodszemu czytelnikowi na pewno przypadnie ta książka do gustu.

Jest to książka z rodzaju tych, które warto polecić każdemu, niezależnie od jego wieku. W lekki i przyjemny sposób autorka prezentuje tutaj wiele z ważnych tematów, które aktualne nie przestaną być (niestety) nigdy, takich jak np. nierówne traktowanie czy różnice w dostępie do nauki.

Książka bardzo mi się podobała. Jest 2 tomem serii o przygodach sympatycznej Calpurnii. Lektura tak jak 1 część jest pisana lekkim i przyjemnym stylem. To co ją odróżnia to historia z tajemnicą przejawjająca się pomiędzy wierszami, lecz ostatecznie zaskakującą. Nie jest to może książka przesiąknięta sekretami tylko miła lekturka idealna na wieczór. Dużym plusem jest też to, że nie trzeba czytać 1 tomu, by zabrać się za drugi. Autorka daje dygresje i objaśnienia w każdym miejscu, w którym pojawjają się odniesienia do wcześniejszej historii.
Daję 7 gwiazdek i polecam!

Druga część "Ewolucji według Calpurni Tate" była tak samo wciągająca i intrygująca jak wspomniana pierwsza część. Myślę, że autorka miała niezwykle oryginalny pomysł i wykonanie go też jest bez zarzutów. Mimo, że tak naprawdę akcja nie jest zapierająca tchu w piersiach to jednocześnie nie nudziła. Bardzo przyjemnie czytało mi się o życiu na przełomie XIX i XX wieku zwłaszcza, kiedy opowiadała mi o tym Callie. ;)
Bohaterowie są prawdziwi. Nie dostrzegłam tam żadnych Mary Sue i Gary Sue, co jest zdecydowanie na plus. W końcu autentyczność jest bardzo ważna, szczególnie dla mnie. Język był przyjemny w czytaniu. Nie było tam przydługich opisów.
Wiem, że nie powinno się oceniać książek po okładce, ale przy tej pozycji spokojnie można, bo obrazek na okładce jest równie piękny co wnętrze. :)
Podsumowując: "Niezwykły świat Calpurni Tate" jest książką wartą przeczytania. Polecam.

"Niezwykły świat Calpurnii Tate" autorstwa Jacqueline Kelly
jest kontynuacją książki "Ewolucja według Calpurnii Tate", o której napisałam kiedyś:
"To cudowna powieść w starym dobrym gawędziarskim stylu, napisana współczesnym językiem.
To opowieść o ludziach. Oraz o fascynacji nauką i światem.
To powieść z opisami przyrody i opisami obyczajów.
Wierzcie mi, lektura to czysta przyjemność :-)"

O drugiej części mogę napisać dokładnie to samo, dodając:
Przywiązałam się do głównej bohaterki, polubiłam ją,
śledziłam jej poczynania i myśli, trzymałam za nią kciuki,
wściekałam na niesprawiedliwość kulturową dotycząca traktowania kobiet.

(...) zapytał, ile skończę lat
- Trzynaście.
- Trzynaście, hę? Więc niedługo staniesz się młodą damą.
- Błagam, dziadku nie mów tak.
- Czemu?
- Bo dziewczynki tak niewiele mogą robić na tym świecie, a młode damy, z tego, co widzę, jeszcze mniej.
- Hm, trzeba przyznać, że jest w tym sporo prawdy, choć osobiście nie pojmuję, czemu musi tak być.
Jestem przekonany, że każdej dziewczynce, czy też młodej damie z głową na karku powinno się
pozwolić osiągnąć wszystko, czego zapragnie.*

Na szczęście Calpurnia ma mądrego, wykształconego dziadka.

(...) dziadek podarował mi życie. Nie przesadzam. Otworzył mi oczy na imperium książek, idei i wiedzy.
Otworzył mi oczy na Naturę, otworzył mi oczy na Naukę.*

Zwykły, choć niezwykły świat Calpurnii poznawałam niespiesznie,
delektując się każdym opisem, każdym wydarzeniem, każdą sprawą.
Bywały ekscytujące bądź dramatyczne chwile, ale nie było ich wiele,
a urok tej książki polega na spokojnej obserwacji życia.
Prawie wszystko jest takie proste, a jednocześnie tak ciekawie opisane,
że wsiąkłam w ten świat całkiem, przepadłam z kretesem ;-)

"Niezwykły świat Calpurnii Tate" to opowieść między innymi o oswajaniu sójki,
o próbie oswojenia pancernika, o hodowaniu traszki i szopa pracza,
o budowaniu barometru i astrolabium, obserwowaniu i notowaniu, wyciąganiu wniosków,
o dzierganiu na drutach i ćwiczeniach na pianinie, posłuszeństwie, niesprawiedliwości,
o związku mewy z pogodą, o sekcjach dżdżownicy i innych zwierząt,
a także o pierwszych zarobionych pieniądzach,
o relacjach w rodzinie, o bitwie z Komanczami, powodzi,
powołaniu, wdzięczności, zaufaniu, miłości i marzeniach.

Dodajmy do tego plastyczne opisy :-)

Na trawniku przed domem, ku swemu wielkiemu zaskoczeniu zobaczyłam dziwnego szaro-białego ptaka.
Rozmiarem przypominał kurczaka, ale kształtem zupełnie nie. Miał eleganckie upierzenie,
szelmowsko wygięty czerwonawy dziób, a nogi żółte i zakończone - nie do wiary - palcami połączonymi błoną.
A więc był to ptak, który potrafi i pływać, i fruwać. Jego dziób wcale nie wyglądał na stworzony do zrywania owoców
lub chwytania owadów, raczej do rozdzielania mięsa. Ho, ho, czyżby to był ptak drapieżny? Mięsożerna kaczka?
(...) Nie był to przedstawiciel rodziny wróblowatych. W ogóle nie mógł należeć do rzędu wróblowatych.
Nie, z tą błoną między palcami stanowczo nie pasował do tej kategorii.*

Bardzo gorąco polecam tę lekturę!
Szczególnie dziewczętom z marzeniami :-)

* Wszystkie cytaty kończące się gwiazdką pochodzą z książki "Niezwykły świat Calpurnii Tate".

"Niezwykły świat Calpurnii Tate" autorstwa Jacqueline Kelly
To opowieść o ludziach. Oraz o fascynacji nauką i światem.
To powieść z opisami przyrody i opisami obyczajów.
Wierzcie mi, lektura to czysta...

• Przeczytane w 2019

Dodaj cytat z książki The Curious World of Calpurnia Tate