Niespodziewany powrót

Okładka książki Niespodziewany powrót Penny Jordan
Okładka książki Niespodziewany powrót
Penny Jordan Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Dzieje rodu Crightonów (tom 10) literatura obyczajowa, romans
Dzieje rodu Crightonów (tom 10)
Coming Home
HarperCollins Polska
2015-10-21
2008-01-01
Krzysztof Puławski
skandal nieznajomy miłość pomoc

Wraca David marnotrawny.
Lata minęły, jego długi zostały spłacone ale o wybaczenie będzie trudno, choć ojciec Ignatius powiedział mu, że wystarczy zadośćuczynienie.
Głód i potrzeba pracy prowadzą go do Honor, wdowy i znawczyni ziołolecznictwa, która nieświadoma sytuacji, obecnie pomaga w leczeniu jego ojca.
Za dużo tu wątków pobocznych, a historia jest mało prawdopodobna, bo która kobieta wpuszcza do domu obcego mężczyznę, by po pięciu minutach ten już reperował jej kran, a po dwudziestu miał zapewniony nocleg.
Kwestia przyjęcia na łono rodziny też pozostawia dużo do wyjaśnienia.
No i te dialogi:
"- Jesteś taki opalony - westchnęła.
- Skąd wiesz? Przecież jest ciemno.
- Czuję to - odparła."

A ja czuję, że ta część sagi się nie udała.

Wraca David marnotrawny.
Za dużo tu wątków pobocznych, a historia jest mało prawdopodobna,...

Nie lubię tego typu literatury. Skusiła mnie starsza pani w bibliotece oddająca właśnie tę pozycję i mocno ją zachwalała. Czytało się ciężko. Od początku czytelnik zostaje zasypany mnóstwem imion, nazwisk i koligacji rodzinnych. Po latach nieobecności i tułaczki powraca syn i jednocześnie brat bliźniak, a także ojciec marnotrawny. Od razu znajduje wielką bezinteresowną miłość. Wszystko kończy się oczywiście happy endem, dawne błędy zostają wybaczone. Jest to któraś z kolei część cyklu. Być może czytając po kolei byłby inny odbiór, jednak tak wyrwanej nie polecam.

Po raz kolejny w zyciu siegnelam po powiesc,ktora okazala sie poprzedniczka ksiazki,ktora czytalam jakis czas temu. "Niespodziewany powrot" to poprzednik powiesci pt. "Przelamac lody", ktora ostatnio przeczytalam. Powinnam byla sie domyslic,ze znowu siegnelam po cykl powiesci..
Wracajac do ksiazki. "Niespodziewany powrot" opowiada o mezczyznie, ktory ukradl pieniadze, porzucil rodzine i uciekl na Jamajke. Teraz po kilkunastu latach wraca do rodzinnego miasteczka. Nie jest juz tym samym czlowiekiem, jakim byl przed wyjazdem. Przezyl wiele, kazde nowe doswiadczenie odmenilo go wewnetrznie. Pragnie wybaczenia. Tylko, czy rodzina przyjmie go z otwartymi ramionami?
Powiem szczerze,ze czytanie o losach czlowieka, ktorego juz znalam z dalszej czesci cyklu bylo dla mnie trudne, tym bardziej ze wiedzialam juz,jak zakonczy sie ta cala historia powrotu czarnej owcy i kilku innych watkow pobocznych. Bowiem Penny Jordan- autorka powiesci ma interesujacy styl pisania. Nie skupia sie tylko na jednym watku, rozwija tez inne, co sprawia,ze kazdy bohater ma swoje "piec minut".
Jednak po kilkunastu stronach chcialam odlozyc ksiazke na polke,lecz nieoczekiwanie akcja zaczela mnie coraz bardziej wciagac i nie moglam sie oderwac od powiesci i tak dobrnelam do konca. Mam mieszane uczucia. Z jednej strony jestem poruszona,ale z drugiej strony ciesze sie skonczylam juz ja czytac. Jednak autorka tak latwo nie odpuszcza i musze siegnac po kolejne czesci serii,poniewaz niektore watki zostaly specjalnie nieukonczone,a ja czuje lekki niedosyt.

Polecam powiesc "Niespodziewany powrot".

Po ostatnich przygodach i przeżyciach z literaturą antyutopijną, po walce na śmierć i życie, postanowiłam, że czas na coś lżejszego, coś co pozwoli mi trochę odsapnąć. Trafiło na książkę „Niespodziewany powrót” Penny Jordan, której to twórczość miałam okazję poznać już parę lat temu, i nie jeden raz sięgałam po jej książki.

Dawid nie miał łatwego życia, choć nie jeden mu go zazdrościł. Już od małego był faworyzowany przez ojca, wychwalany za rzeczy których nie zrobił, miał wszystko czego zapragnął, w przeciwieństwie do swojego brata bliźniaka. Jednak dopóki był dzieckiem nie przeszkadzało mu to, dopiero później zrozumiał, że nigdy nie spełni marzeń ojca i nie zostanie „radcą królewskim”. Zresztą nawet ze studiami mu nie wyszło, nie udało mu się ich ukończyć w przeciwieństwie do brata, który bardzo mu pomagał w rodzinnej kancelarii. Do tego wszystkiego doszło jeszcze nie udane małżeństwo, z bardzo piękną i chorą na bulimię modelką, by Dawid podjął kolejną niemądrą decyzję.

Pewnego dnia po prostu pękł, nie mógł już więcej wrócić do domu, nie mógł patrzeć na wiecznie udręczającą się żonę, na dzieci, które szukały w nim oparcia, aż w reszcie na ojca, który mu nie odpuszczał. Okradł klientkę i uciekł, tak po prostu, jak tchórz. Teraz wraca, po wielu latach nie obecności, czując, że musi sprawdzić, czy w jego rodzinie wszystko jest w porządku, czy coś złego się nie dzieje. Dawid ma złe przeczucia, i postanawia z daleka po obserwować swój dom oraz bliskich, a w tym wszystkim pomaga mu niczego nieświadoma Honor, która pozwala mu mieszkać u siebie, w zamian za naprawę domu.

Czy Dawidowi zostaną wybaczone wszystkie złe rzeczy, czy własne dzieci wybaczą mu, że je zostawił? Czy ojciec zrozumie w końcu, że Dawid nigdy nie będzie taki, jakim go sobie wymarzył?

Penny Jordan „najbardziej lubi pisać o miłości”, jak możemy przeczytać w jej biografii, jednak nie tylko o miłości dwojga ludzi, ale przede wszystkim o miłości jaką darzą się członkowie rodzin, o miłości do rodziców, dzieci, rodzeństwa. Autorka uważa, że miłość to najważniejsza sprawa w życiu i to na niej się skupia w swoich książkach. I taka jest i ta historia, pełna miłości i nienawiści.

Początkowo trudno mi było się wdrożyć w książkę, gdyż już na samym wstępie poznajemy wielu członków rodziny Crighton, i ich powiązania, przez co nie mogłam połapać się kto jest kim i dlaczego. Jednak im dalej, tym ciekawiej się robiło. Autorka podjęła wiele ciekawych tematów, porzucone dzieci, choroba, z którą mąż sobie nie poradził, nienawiść między braćmi, no i faworyzowanie jednego z synów przez ojca. Poruszyła też temat braku szacunku do ludzi pracujących fizycznie, wręcz pogardzających jakąkolwiek pracą oprócz umysłowej.

„Niespodziewany powrót” to książka o rodzinie Crighton, o ich relacjach, problemach, miłościach, o trudnym życiu w bogatej i szanowanej rodzinie. I chociaż książka ogólnie mi się podobała, to tym razem autorka ma minusa za ciągłe powtarzanie tego samego. Ale jeśli ktoś ma ochotę na historię rodzinną, na poznanie wcale niełatwego życia, to polecam :)

Dawid nie miał łatwego życia, choć nie jeden mu...

• Harlequin
  • Romans