Pieśń Susannah

Okładka książki Pieśń Susannah
Stephen King Wydawnictwo: Albatros Cykl: Mroczna Wieża (tom 6) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Krzysztof Sokołowski
King Pieśń Susannah Mroczna Wieża

Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Ocena 6,7
Talizman Stephen King, Peter...
Okładka książki Mroczna Wieża: Narodziny rewolwerowca Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Jae Lee
Ocena 7,5
Mroczna Wieża:... Peter David, Robin ...
Okładka książki Mroczna Wieża - Rewolwerowiec: Siostrzyczki z Elurii Peter David, Robin Furth, Richard Isanove, Stephen King, Luke Ross
Ocena 7,3
Mroczna Wieża ... Peter David, Robin ...

Po bardzo dobrych "Wilkach z Calla" ta część cyklu MW wydała mi się najsłabsza i najbardziej przegadana. Chwilami byłam już naprawdę znużona i znudzona i dość długo męczyłam ten tom. Końcówka wypadła nieco lepiej ale całościowo do efektu "wow" jest już o wiele za daleko. Taki przeciętniak, na szczęście krótki ale trzeba go przeczytać, żeby w końcu dotrzeć do Wieży.

To już przedostatni, siódmy tom cyklu MROCZNEJ WIEŻY.
Jak każdy z poprzednich jest mistrzowsko napisany, dzięki czemu szybko i łatwo się go czyta. Wszystko w nim jest logiczne i jasno ze sobą powiązane, wręcz oczywiste. Akcja powieści toczy się bardzo szybko. Jest podzielona na trzynaście „zwrotek” pieśni śpiewanej przez tytułową Susannah. W każdej z nich autor opisuje kolejne przygody naszych bohaterów po przeniesieniu ich ze Świata Pośredniego do czasów współczesnych w USA.
Niespotykany w literaturze, dlatego też zaskakujący jest fakt, że autor sam siebie wprowadza do fabularnej opowieści, spotykając się ze stworzonymi przez siebie bohaterami. Rozmawia z nimi, omawia były i przyszły przebieg zdarzeń, tytułując się jako St. King-pisarz.
W tym tomie autor kończy już wiele wątków, przygotowując czytelnika do finału tej cudownej opowieści. Z jednej strony nie mogę się już doczekać poznania zakończenia przygód Rolanda i jego przyjaciół, ale z drugiej strony już mi żal, że będę się musiała z nimi pożegnać.
Kiedy znowu przeczytam równie dobrą i mistrzowsko opracowaną opowieść, którą pamięta się całe życie.
Gorąco polecam powieść fanom Mrocznej Wieży!

To już przedostatni, siódmy tom cyklu MROCZNEJ WIEŻY.

Jak dla mnie najsłabsza część cyklu. Ma oczywiście swoje momenty i wszystkie składniki Kinga, ale mimo to jakoś mnie nie porwała. Zupełnie jakby to nie był mój kierunek. No i ta megalomania autora ;-)

Momentami książka zdawała się być nużąca ale budowa bohaterów na poziomie ,, psychologicznym" wiele nadrobiła. Zdecydowanie jedna z ciekawszych części cyklu ,, Mrocznej wieży". Przede wszystkim interesującym elementem było przeniesienie akcji do czasów Stephena Kinga. Wiele wątków, nawiązujących do innych dzieł kultury, przez co wyglądających znajomo, dalej były interesujące i za to wielkie brawa dla autora.

King nie odpuszcza, w tym tomie jest tyle przemyśleń, jest też miejsce na szybką akcję. Bardzo dobry, zróżnicowany tom. I czuć już ducha wielkiego finału. Niecierpliwie oczekuję rozwiązania historii Rolanda i pozostałych rewolwerowców.

Poziom abstrakcji i chaosu przesunął się dla mnie poza granice wygody. Akcja przenosi się między wymiarami, myśli bohaterów przeplatają się ze wspomnieniami, monologami i dialogami toczonymi na zmianę w świecie realnym i w umysłach postaci. Wszystko to nie prowadzi do niczego - akcja rozwija się ślamazarnie i cała książka to w zasadzie rozmowy między Dettą, Odettą i Mią. Wisienką na torcie jest wspólne piwko ze Stephenem Kingiem w jego domu co kompletnie rozmontowało mi klimat sagi.

Książka poniżej moich oczekiwań.

Bardzo nierówna opowieść. Momentami groteskowa. Autor zostaje odwiedzony przez bohaterów sagi, którzy żądają by wziął się do roboty (czyli pisania kolejnych tomów) , jakby jeszcze tego było mało - zostaje przez nich zahipnotyzowany i w tej hipnozie pouczony o szkodliwości stosowania używek, w których ma upodobanie.
Nieee..., cały czas miałem wrażenie, że King robi sobie żarty - i z siebie, i ze mnie, i z całego uniwersum, które stworzył - sprowadzając je do pastiszu, parodii, absurdu. Co więcej - osią historii jest rozciągnięte na cały tom rozwiąz(yw)anie kuriozalnie poczętej ciąży Susannah/Odetty/Detty/Mii - czterech postaci w jednym ciele(!). Uff!
Tym niemniej , dało się czytać , bo King jest mistrzem narracji , a ja fanem jego sagi. Kilka świetnie zarysowanych postaci, humor sytuacji, a tam gdzie akcja zaczyna przyśpieszać (za rzadko, ale jednak) to zaczyna się "jazda". Bardzo szczery fragment dziennika-pamiętnika autora został umieszczony na końcu książki. Jestem pod jego wrażeniem, King m.in. szczerze przyznaje się tam do uzależnienia i tego, że używki pomagały mu w tworzeniu, jednocześnie rujnując mu zdrowie, relacje rodzinne itd., Te kilkanaście stron od autora to wartość dodana tej lektury. Nie wolno ich pominąć. Podnoszą moją ocenę.

Nieee..., cały czas miałem wrażenie, że King robi sobie...

Genialny tom znakomitego cyklu Kinga. Ciężko utrzymać poziom 5 tomu, jednak dalej jest to fantastyczna pozycja na liście Stephena.

Polecam.

Polecam.

Zgodnie z wezwaniem Kinga próbowałam podążać za autorem, ale ta część Mrocznej wieży" wydała mi się przegadana. Wydarzenia są relacjonowane z różnych punktów widzenia, pojawiają się nużące powtórzenia, a niewyczerpalna wyobraźnia autora bywa absurdalna. Wątki automatyczne nie dodają tempa wydarzeniom. Akcja drepcze w miejscu. Ciekawy był ostatni rozdział z kartkami z pamiętnika Kinga.