Rosja carów

Okładka książki Rosja carów Richard Pipes
Okładka książki Rosja carów
Richard Pipes Wydawnictwo: Magnum Cykl: Trylogia rosyjska (tom 1) historia
historia
Trylogia rosyjska (tom 1)
Russia under the old regime
Magnum
2013-11-14
2013-11-14
Władysław Jeżewski

Naprawdę wartościowy kaganek wiedzy na temat Rosji, tak naprawdę wartościowy. Jeżeli chcecie się oświecić w temacie to ciężko Wam będzie znaleźć lepszą pozycje. Autor warstwa po warstwie rozkłada na czynniki pierwsze rosyjskie społeczeństwo i tworzy spójny, wiarygodny jego obraz. A ten może naprawdę podleczyć kompleksy, jeżeli ktoś takowe ma, na temat na przykład naszego kraju. Rosja to naprawdę dziki kraj dzikich ludzi standardami zupełnie odbiegający od społeczeństw zachodnioeuropejskich. Dobrze mieć tego świadomość patrząc z perspektywy czasów dzisiejszych bo Rosja za bardzo się na przestrzeni wieków nie zmieniła choć kilka razy próbowała. Materia jednak, póki co, była na te zmiany odporna czego, między innymi, owoce zbieramy dzisiaj. Forma książki mnie osobiście nie porwała ale treść była na tyle pożywna, że od razu ruszyłem z pozostałymi częściami trylogii. Polecam!

Pozycja obowiązkowa dla pasjonatów historii, a przede wszystkim dla tych którzy chcą zrozumieć obecne działania Rosji. Obecna mentalność Putina i reszty Rosjan nie jest wyabstrahowana, ale głęboko zakorzeniona w historii Rosji. Autor pokazuje też "kamienie milowe", zdarzenia (czasami niepozorne, jak jeden z dekretów Katarzyny II),które zaważyły na historii Rosji i jej strukturze społecznej.

Imponujące jak bardzo przystępnym językiem jest napisana ta książka. Czyta się to bardzo lekko i przystępnie. Na pewno sprawdzę kolejne części.

Ciekawie przedstawiona historia carskiej Rosji od okresu powstania małych księstw, czasów gdy ziemię znajdowały się pod jarzmem Mongołów oraz po zjednoczeniu księstw w imperium rosyjskie, opis i rola poszczególnych warstw społecznych; cara i jego dworzan, uprzywilejowane prawosławne duchowieństwo!

Znakomita - nie dość, że przekonująco szkicuje dzieje rosyjskiego systemu politycznego, wpisując go w kontekst społeczny, historyczny, a nawet ekologiczny (warunki naturalne),to jeszcze robi to w interesujący, przejrzysty sposób. Doskonałe wyważenie interesujących faktów/dowodów i zręcznej syntezy, dokładnie tyle podsumowań i powtórzeń, ile trzeba, by utrwalić informacje, bez dłużyzn i monotonii. Świetny opis patrymonialnej koncepcji państwa, słabości społeczeństwa i prawa, a wreszcie - zalążków totalitaryzmu.

Parę książek o historii Rosji przeczytałem, ale dopiero Pipes otworzył mi oczy, uświadomił, dlaczego Rosja pozostaje imperialna - jak warunki geograficzne i klimatyczne oraz wynikające z nich ograniczenia gospodarcze sprawiły, że Rosja była zapóźniona i wybierała rozwój przez zdobywanie nowych terenów. To 10/10, ale ostatecznie - 8/10 ze względu na wymienne stosowanie nazw Ruś i Rosja (może to wina tłumaczenia, nie wiem, nie kupiłem oryginału) oraz za potraktowanie tematu prawosławia - zbyt wielu tu skrótów i uproszczeń.
Trzy cytaty w tym najważniejszym temacie (iluminacji):
Najważniejszym skutkiem położenia geograficznego Rosji jest niezwykle krótki okres wegetacji. […] Krótki okres wegetacji oraz długa i surowa zima stwarza dodatkowy kłopot. Chłop rosyjski musi bowiem o dwa miesiące dłużej niż rolnik zachodni trzymać pod dachem żywy inwentarz.
W Rosji starano się przede wszystkim wycisnąć z ziemi maksimum przy minimalnym nakładzie pracy i pieniędzy. Wszyscy marzyli, aby uwolnić się od pracy na roli: chłop niczego bardziej nie pragnął niż rzucić ziemię i zostać rzemieślnikiem, domokrążcą lub lichwiarzem; kupiec wiejski chciał być szlachcicem, a ten ostatni przenieść się do miasta albo przejść na służbę państwową.
Duży obszar ziem dziewiczych zniechęcał do zwiększania wydajności; było taniej i łatwiej zagospodarować nowe ziemie niż podnosić kulturę rolną na starych. Ale nawet ten ciągły wzrost obszaru zasiewów nie wystarczał, bo jego tempo nie nadążało za przyrostem ludności, a plony nie zwiększały się.

bardzo dobre ujęcie historii Rosji od powstania do ostatniego cara. choć pisana kilkadziesiąt lat temu, znakomicie ilustruje genezę imperializmu rosyjskiego, a opis państwa patriarchalnego z XVw wciąż jest aktualny w czasach Putina i spółki. konieczna lektura w czasach agresii na Ukrainę.

Fantastyczna książka, która nieco rozświetla specyfikę Rosji i tego, w jaki sposób odbierają świat Rosjanie. Niełatwo zachować godność i człowieczeństwo w kraju, który przez wiele wieków podkopywał sens i istotę fundamentów zaufania społecznego. To cały spójny system kar i szukania winnych, rozrywania więzi społecznych i totalnej inwigilacji. Nie wiem, ile czasu musiałoby upłynąć, żeby rosyjska mentalność zaczęła się zmieniać. Wnioski są mocno przygnębiające - żyć w tym kraju się nie da, a i uciec z niego niełatwo. To trochę tak jak z tym powiedzeniem - człowiek ze wsi może wyjść, ale wieś z człowieka nigdy.

Ha! Pipes nie epatuje datami (no, sporadycznie),ale za to pokazał mi dlaczego współczesny Rosjanin jest taki, a nie inny - jak od czasów średniowiecza kształtowała się ta słynna rosyjska dusza i dlaczego w 21 wieku jest taka sama jak 12... Cała trylogia warta polecenia (a już zwłaszcza fugas chrustas Lenina na pierwsze strzały w tomie 2 :-) )

Na półkach: , , , , , , , , ,

Pierwsza, znakomita część trylogii Richarda Pipes’a (w jej skład wchodzą „Rewolucja rosyjska” i „Rosja bolszewików”). Autor opisuje monarchię rosyjską i jej specyfikę, nieporównywalną w innymi państwami europejskimi.
Przede wszystkim wykazuje całkowitą odmienność rozwoju Wielkiego Księstwa Moskiewskiego a potem carstwa rosyjskiego w stosunku w innych europejskich krajów oraz podobieństwa do monarchii osmańskiej i państw azjatyckich. Podkreśla absolutny brak tradycji odróżniania państwa od władcy i własności władcy od własności państwowej oraz późno wykształconą własność prywatną, co cechuje państwa patrymonialne.
W jedenastu rozdziałach Pipes omawia pokrótce historię rozwoju geograficznego państwa moskiewskiego, jego sposób urządzenia i grupy ludności oraz ich prawa (znikome) i obowiązki (olbrzymie). Wreszcie powstanie i rolę inteligencji rosyjskiej oraz czas państwa policyjnego, za rządów dwóch ostatnich carów.
W ramach danego rozdziału i omawianych w nim problemów trzyma się chronologii, obficie cytując źródła (wymienione w przypisach) i nie stroniąc od własnych ocen i zasadnych uogólnień. Często porównuje instytucje rosyjskie z zachodnioeuropejskimi.
Książka traktuje o instytucjach i procesach rozwojowych, a zatem nie roi się w niej od faktografii i korowodu setek, jeśli nie tysięcy nazwisk. Są one przerzucone do chronologicznego przeglądu wydarzeń i indeksu osób.
Wywód w ramach każdego z zagadnień jest klarowny i napisany tak, by był zrozumiały także dla czytelników nie będących historykami z zamiłowania.
Uważna lektura pozwala dostrzec wiele ciekawostek, które uszły uwadze polskich autorów, np. to, że złotym okresem dla rosyjskiej cerkwi było … panowanie Mongołów, z uwagi na krótki okres wegetatywny chłopi z leśnej (centralnej i północnej Rosji) musieli zajmować się też rzemiosłem i handlem, a szereg słów rosyjskich związanych z tymi aktywnościami jak i poborem podatków pochodzi z języków tatarskiego i mongolskiego. Okazuje się, że w połowie XIX wieku wieku większość (323 tysiące spośród 610) rosyjskiego dworiaństwa dziedzicznego stanowiła szlachta polska. Stąd zapewne rosyjskie kompleksy wobec „polskich panów”. Wreszcie Pipes trafnie zauważa, że zaangażowana politycznie literatura rosyjska nie stworzyła żadnego ważnego dzieła.
Natomiast końcowe wnioski własne jak i autora potwierdzają oczywistą tezę, ZSRR było nie tyle państwem komunistycznym, co rosyjskim, relatywizując w pełni rosyjską tradycję agresji na sąsiadów, dyktatury, bezprawia, korupcji i trzymania narodu w ciemnocie.
Przeczytane w ramach wyzwania styczniowego – pierwsza książka z cyklu wydawniczego (wskazanej na początku trylogii).

• Rosja
  • Historyczne