Migdałowy aromat

Anna Nejman Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2015-10-01
2015-10-01

"Migdałowy aromat" to powieść, w której ogrom szczegółów przytłacza fabułę, co czyni ją niestety nudną i męczącą. Autorka starała się stworzyć prostą, melancholijną i ciepłą opowieść, ale to nie wyszło. Zbyt dużo detali, rozmów o niczym i monotonna akcja "rozłożyły" tą historię. Czytając czekałam na jakieś zaskakujące wydarzenia, które ruszyłyby akcję do przodu... Niestety tutaj takich nie znajdziemy.
Nie polecam.

Czterdziestoletnia Eliza Mazurek to pisarka.
Wysiada z samolotu na lotnisku w Filadelfii.
Pojawia się Sussex w Delaware w Ustroniu w pięknym,niezwykłym miejscu by napisać tam swą powieść opisać historię miasta i tego miejsca.
Poznaje też sprzedawce antyków bardzo przystojnego,intrygującego mężczyzne migdałowego aromatu.
Nawiązuje z nieznajomym bliższy kontakt,często się spotykają ze sobą.
Fabuła bardzo dobra,wspaniali,wyjątkowi bohaterowie,świetnie napisana.
Ta powieść mnie urzekła mocno,zachwyciła,wciągnęła całkowicie zaczytałam się w książce od pierwszej strony do ostatniej czytałam w skupieniu i w koncentracji.
Piękna książka oceniłabym powieść na więcej gwiazdek niż 10,ponieważ jest cudowna!!!!!

Czterdziestoletnia Eliza Mazurek to pisarka.
Wysiada z samolotu na lotnisku w Filadelfii.
Nawiązuje z nieznajomym bliższy kontakt,często się...

"Po dwudniowej przerwie trzeba było wyraźnie zwiększyć tempo pracy. Do południa udało się Elizie przeanalizować i opracować dwa listy.
...
Larry Harris był intrygująco przystojny i chociażby z tego tylko powodu wart chwili platonicznego odurzenia."

To miał być tylko krótki wyjazd by popracować nad książką, okazał się decyzją na całe życie.

...

lekka, momentami przyjemna, a momentami męcząca książka.. trochę przeszkadzały mi w niej opisy każdego dnia: przygotowywanie posiłków, zakupy itd. z deka nieudolnie opisany został związek głównej bohaterki, dziwne niedomówienia, niby zazdrość, chociaż emocji w nim było brak..

Kupić,czy nie kupić ? Oto było pytanie.Zastanowiłem się będąc w księgarni.
W końcu nie kupiłem,nie miałem ochoty.Może kiedyś,może jak mi najdzie ochota.
Ochota do kupna nie naszła.Ale,od czego są biblioteki.
Zobaczyłem i wypożyczyłem.
I jestem na tak,bo książka jest piękna i cudownie napisana.
Dojrzała miłość dojrzałych ludzi,oboje wiele przeszli.
Przemoc i narkotyki,to tylko cześć z nich.

Podobało mi się jak Eliza przybliża Larreemu,tajniki naszej kuchnii.
Ale były też momenty smutne i gorzkie.
Migdałowy Aromat,to książka wybitna i dostanie bardzo dużo gwiazdek.

Kupić,czy nie kupić ? Oto było pytanie.Zastanowiłem się będąc w księgarni.
W końcu nie kupiłem,nie miałem ochoty.Może kiedyś,może jak mi najdzie ochota.
Ochota do kupna nie naszła.Ale,od czego są biblioteki.
Zobaczyłem i wypożyczyłem.
I jestem na tak,bo książka jest piękna i cudownie napisana.
Dojrzała miłość dojrzałych ludzi,oboje wiele przeszli.
Przemoc i narkotyki,to...

"Migdałowy aromat" to udany debiut powieściowy Pani Anny Nejman - poetki, która od wielu lat mieszka w Stanach Zjednoczonych. Do sięgnięcia po tę książkę zachęcił mnie intrygujący tytuł i muszę przyznać, że wyjaśnienie tej kwestii naprawdę mnie zaskoczyło.

"Ustronie" w powiecie Sussex w stanie Delaware, gdzie jeszcze do niedawna mieszkało czworo przyjaciół-senioròw staje się celem podróży Elizy Mazurek - córki jednego z mieszkańców tego niecodziennego zakątka. Kobieta planuje napisać powieść o przeszłości tego miejsca i jego dawnych mieszańcach, którzy przed laty zawiązali między sobą intrygujący pakt. Podążając za dawnymi wydarzeniami powiązanymi z historią Ustronia Eliza wraca do korzeni i odkrywa ciekawą przeszłość tego niesamowitego zakątka. Dawna korespondencja jest bezcennym źródłem informacji o tym uroczym miejscu. Na swojej drodze kobieta spotyka interesujące osoby, ale nie przypuszcza, że właśnie tutaj pozna przystojnego sprzedawcę antykòw, któremu odda swoje serce.

W ten sposób spokojne i senne Ustronie staje się miejscem magicznym, które jednoczy ludzi, otwiera serca i leczy duszę. Sielską atmosferę tego zakątka zakłóca pojawienie się zawistnego i złego człowieka, który swoimi intrygami stara się zburzyć spokój i zasiać niepewność. Mimo tych przeszkód Elizie udaje się napisać ciekawą historię rodzinną, a Pani Anna oddaje w ręce czytelników interesującą książkę o ludziach z poprzedniej epoki, którzy odeszli, ale pozostawili po sobie pamięć wśród potomnych.

Rodzina, przyjaźń i miłość to tematy ponadczasowe, aktualne w każdym wieku. Korzenie i przeszłość przodków są nierozerwalnie związane z naszym obecnym życiem. I to właśnie te wartości znalazły się w kręgu zainteresowania autorki. Pisząc swoją powieść Pani Anna posłużyła się poetyckim językiem z rozbudowaną częścią opisową, dlatego lektura tej książki wymaga skupienia i uwagi. Styl pisarski Pani Anny pobudza wyobraźnię i pozwala dobrze wczuć się w rolę niemego świadka zdarzeń. Powieść jest bardzo realistyczna, choć miejsce raczej baśniowe. Emocje towarzyszą lekturze od pierwszej do ostatniej strony. Zachęcam do sięgnięcia po tę nietuzinkową książkę, która ma w sobie duży potencjał. Moim zdaniem nie został on w pełni wykorzystany, tym niemniej chętnie sięgnęłabym po dalsze losy mieszkańców Ustronia. Polubiłam bohaterów "Migdałowego aromatu" i to magiczne miejsce. Z prawdziwą przyjemnością odwiedzilabym ich ponownie.

Migdałowy aromat" to niezwykle intrygująca i klimatyczna powieść, która pokazuje, że miłość jest ważna w każdym wieku i wiele zmienia w życiu. Jednak wątek miłosny nie jest jedynym tematem tej powieści. Mamy tutaj tajemnicze sprawy z przeszłości, pakt przyjaciół, niespodziewane wydarzenia. Autorka zaserwowała nam wielowątkową powieść, która na finale pięknie splata się w całość, choć podczas czytania trzeba być czujnym, bo można się pogubić.
Powieść ma swój specyficzny klimat i tempo, dość spokojne. Czytałam z przyjemnością, jedyne, czego było moim zdaniem w nadmiarze to opisy, wiele można byłoby zredukować bez szkody dla powieści.
"Migdałowy aromat" to książka napisana bogatym językiem, poruszająca i ciekawa. Świetna na długie ponure wieczory :)

Już dawno mi się nie zdarzyło, żebym nie skończyła czytać książki. Tak jest w tym przypadku. Strata czasu. Od mojej fazy na polskich autorów, po raz pierwszy się zawiodłam. Nie będę oceniała książki, skoro nie skończyłam jej czytać. Na ten moment to słaba 3, ale zostaje jednak bez oceny. Nie polecam.

Oczekiwałam czegoś o wiele lepszego. Można przeczytać ale to w sumie lekkie babskie czytadło na wakacyjną nude.

Wspaniała i wzruszająca powieść obyczajowa o miłości i życiu. A co najważniejsze książka pokazuje , że na miłość nigdy nie jest za późno i , że w każdym wieku można się zakochać. Bardzo przyjemna pełna ciepła i pozytywnych emocji książka.
Polecam

Polecam

• Rok 2015
  • 2016
  • Wypożyczone z biblioteki
  • Przeczytane 2015
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Migdałowy aromat