Dużo radości, mniej przyjemności

Okładka książki Dużo radości, mniej przyjemności
Jennifer Senior Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
All Joy and No Fun
Media Rodzina
2015-09-09
2015-09-09
Małgorzata Hesko-Kołodzińska
dziecko rodzicielstwo wychowanie rodzina

Wspaniała i świetnie napisana książka. Wbrew temu, co mógłby sugerować tytuł albo okładka, nie jest to kolejny poradnik dla rodziców, ale studium o współczesnym rodzicielstwie. Autorka, która jest dziennikarką (i matką), bierze na warsztat różne etapy rodzicielstwa i stara się dowieść, jaki wpływ mają dzieci na życie rodziców: małżeńskie, zawodowe, towarzyskie i osobiste. Posiłkuje się wynikami wielu badań, a także wywiadami z samymi rodzicami, jak i wybitnymi naukowcami. Autorka nakreśla rzeczywisty obraz oraz wyzwania współczesnych rodziców z klasy średniej w Stanach Zjednoczonych, a także przedstawia, jak ten obraz ewoluował na przestrzeni lat. Merytorycznie trafia w sedno.

Fantastyczna książka w zasadzie naukowa o rodzicielstwie, ponieważ nazwanie jej poradnikiem nie odda jej sprawiedliwości. Autorka powołuje się na wiele badań przeprowadzonych na rodzinach i podaje mnóstwo ciekawych danych. Jednocześnie zdejmuje z barków rodziców przekonanie, że tylko oni są nieudolni, bo czasem po prostu mają dość. Spokojnie. Wszyscy tak mają. Najważniejsza jest za to odpowiedź na pytanie, co z tym zmęczeniem zrobisz i jak zorganizujesz sobie pomoc. Książka podaje też ciekawe informacje o rozwoju mózgu dzieci, co wyjaśnia, dlaczego musisz pewne sprawy powtarzać po raz setny i jest to najzupełniej normalne ;-)

Może można byłoby napisać tę książkę lepiej. Jest pisana dla amerykańskich rodziców z klasy średniej - co autorka zapowiada wprost. Niektóre problemy są nam obce. Ale ja nie znalazłem na polskim rynku nie tylko lepszej, ale w ogóle podobnej książki. To nie jest kolejna pozycja dla maruderów, którzy szukają potwierdzenia, jakie macierzyństwo/tacierzyństwo jest ciężkie i jak bardzo smutny jest los współczesnego rodzica. To znaczy - z jednej strony, książka otwiera oczy i odpowiednio ją filtrując można tam znaleźć liczne argumenty martyrologiczne. Tych jednak na rynku (w książkach, na blogach, w mediach społecznościowych) mamy aż za dużo. Z drugiej strony - książka pokazuje pewien kierunek - zdroworozsądkowy. Rodzicielstwo to praca. Może się wydawać, że znajdziemy skróty i "life-hacki", dzięki którym ominie nas trud i cierpienie. Tak, to możliwe, szczególnie w naszych czasach - kto ma pieniądze i technologie, ten ma więcej czasu dla siebie. Ale wszystko ma swoją cenę. Decydując się na dziecko, musimy się pogodzić z faktem, że życie nie będzie takie, jak kiedyś. Zostanie nam odebrane dużo wolności i kto szybko zaakceptuje ten fakt, ten prawdopodobnie osiągnie spokój i spełnienie jako rodzic. Pozostałym pozostanie wspomniana rodzicielska martyrologia.
Bardzo polecam.

Piękna książka. Mądra i merytoryczna.

Piękna książka. Mądra i merytoryczna.

Kiedy przeczytałam ten opis bardzo mnie ta książka zaciekawiła ale bardzo się przestraszyłam że może okazać się nudnym wywodem naukowym.
Książka okazała się REWELACYJNA ! Bardzo wiele dowiedziałam się o sobie jako o rodzicu. Najbardziej podoba mi się sposób w jaki autorka piszę. Miałam wrażenie że siedzę przy kawie i dyskutuję z kobietą która od lat pasjonuje się rodzicielstwem. Książka niczego nie każę, niczego nie narzuca za to pokazuję wiele różnych sposobów wychowywania dzieci jednak nie wskazuję który jest najlepszy. Ja serdecznie POLCEAM każdej mamie i każdemu ojcu.

Książka bardzo ciekawa, pozwala z innej perspektywy spojrzeć na wychowywanie dzieci. Skupia się ona przede wszystkim na emocjach rodziców, na problemach z jakimi się borykają oraz przez co muszą przechodzić na poszczególnych etapach rozwoju dziecka. Książka nie jest poradnikiem, to czytelnik sam, na podstawie przytoczonych badań i opinii, musi wyciągnąć wnioski co jest dla niego istotne i ważne w rodzicielstwie. Szczerze polecam każdemu przyszłemu rodzicowi :)

"Współczesne dziecko ma zbyt wiele pragnień i jest za mało zorganizowane.... dzieci to królowie przesytu"
"..... życie z małymi dziećmi to długotrwały eksperyment w sytuacji kontrolowanego chaosu"
"Nasze życie zmieniło się w żałobę po niezaspokojonych potrzebach i poświęconych pragnieniach, odrzuconych szansach i nieobranych drogach. Fantazje dotyczące potencjału sprawiają, że najbardziej realistycznym z naszych działań wydaje się nam lamentowanie i narzekanie."
"Po prostu jest strasznie egoistyczny w kwestii swojego czasu. A ja stawiam dzieci na pierwszym miejscu."
"...... niemal wszystkie wysiłki związane z nakłanianiem dzieci do posłuszeństwa podejmowana są przez matki, nie przez ojców. Ta asymetryczna dynamika może dokładać się do stopniowego narastania niechęci w związku, gdyż rola rodzinnej zrzędy przypada mamie, która wcale się o to nie prosiła."
"Wszyscy rodzice nabierają przekonania, że trafili w jakąś pętlę absurdu, gdy muszą rozmawiać z dziećmi. W najlepszym wypadku takie dyskusje są tylko irytujące, w najgorszym doprowadzają nas do szału."
przeczytać: "Bojowa pieśń tygrysicy" Ama Chua i Mary Poppins.

Dodaj cytat z książki Dużo radości, mniej przyjemności