rozwińzwiń

Zachód i cała reszta. Globalizacja a zagrożenie terrorystyczne

Okładka książki Zachód i cała reszta. Globalizacja a zagrożenie terrorystyczne Roger Scruton
Okładka książki Zachód i cała reszta. Globalizacja a zagrożenie terrorystyczne
Roger Scruton Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
156 str. 2 godz. 36 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
The West and the Rest. Globalisation and the Terrorist Threat
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
156
Czas czytania
2 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8372984301
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
868
329

Na półkach: , ,

Scruton może nie odkrywa Ameryki, ale potrafi interesująco przeprowadzić swoj wywód. Choć naturalnie trzeba mieć świadomość, że jego perspektywa zawsze była i jest europocentryczna, więc ta książka będzie ciężkostrawna dla wszystkich czytelników, którzy taką postawę samą w sobie traktują jako zbrodnię.

Scruton może nie odkrywa Ameryki, ale potrafi interesująco przeprowadzić swoj wywód. Choć naturalnie trzeba mieć świadomość, że jego perspektywa zawsze była i jest europocentryczna, więc ta książka będzie ciężkostrawna dla wszystkich czytelników, którzy taką postawę samą w sobie traktują jako zbrodnię.

Pokaż mimo to

avatar
32
24

Na półkach:

Postanowiłem sięgnąć po autora o innych poglądach niż moje. Spotkanie może nie było najgorsze, ale nie zaliczyłbym go do szczególnie udanych. Przede wszystkim naciągana wydaje mi się teza, że w Europie praktycznie nie występował wpływ religii na stanowienie prawa. Owszem, Scruton wspomina o sporze o inwestyturę, ale go wyraźnie bagatelizuje. Można odnieść wrażenie, że konflikt trwający około 250 lat praktycznie nie wpłynął na politykę w Europie. W starożytnej Grecji w procesie Sokratesa religia też odgrywała istotną rolę.
Niezbyt przypadło mi do gustu także czerpanie dużej liczby przykładów ze literatury czy architektury. Jestem świadomy, że stanowią one istotny element kultury, ale analiza konfliktu zachód-islam wydaje mi się zdecydowanie chybiona. Pozwolę sobie na hiperbolizację: czasami można odnieść wrażenie, że wg Scrutona przyczyną zamachów terrorystycznych w Europie był fakt, że muzułmanom nie podoba się modernistyczna architektura.
W książce oczywiście znalazło się narzekanie na dzisiejszą młodzież omamioną seksem i narokotykami, dla której nie ma żadnej świętości. Pojawiło się także marudzenie na poprawność polityczną. Tego typu zagadnienia mogę znaleźć na pierwszym lepszym prawicowym blogu i nie muszę sięgać po książkę człowieka uważanego za jednego z najważniejszych intelektualistów.
Scruton zawarł jednak kilka celnych obserwacji. Jedną z nich jest zauważenie, że w demokracjach procesy wyboru razem dokonują obcy sobie ludzie. Myślę, że ten fakt jest warty uświadomienia, gdyż może prowadzić do zrozumienia ograniczeń demokracji (co nie zmienia faktu, że współzcesnego demoliberalizmu nie zamieniłbym na inny ustrój).

Postanowiłem sięgnąć po autora o innych poglądach niż moje. Spotkanie może nie było najgorsze, ale nie zaliczyłbym go do szczególnie udanych. Przede wszystkim naciągana wydaje mi się teza, że w Europie praktycznie nie występował wpływ religii na stanowienie prawa. Owszem, Scruton wspomina o sporze o inwestyturę, ale go wyraźnie bagatelizuje. Można odnieść wrażenie, że...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    24
  • Przeczytane
    13
  • Posiadam
    6
  • Chcę kupić
    1
  • Historia
    1
  • Eseje
    1
  • 121
    1
  • Daria
    1
  • Mam
    1
  • Współczesność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zachód i cała reszta. Globalizacja a zagrożenie terrorystyczne


Podobne książki

Przeczytaj także