Moskwa 1612

Bellona
2005-01-01
2005-01-01
wojskowość staropolska wojny z Rosją

Okładka książki Bratnia krew. Walki polsko-kozackie Tomasz Bohun, Dariusz Milewski
Bratnia krew. ... Tomasz Bohun, Dariu...
Okładka książki Wojny polsko-kozackie Tomasz Bohun, Dariusz Milewski
Wojny polsko-k... Tomasz Bohun, Dariu...
Okładka książki Bolesław Wstydliwy Tomasz Bohun, Tomisław Giergiel, Bartłomiej Gutowski, Marcin Hlebionek, Wojciech Kalwat
Bolesław Wstyd... Tomasz Bohun, Tomis...

Wielki epizod z historii i ukazane naszych małostek

Wielki epizod z historii i ukazane naszych małostek

Całkiem solidna pozycja dotycząca pobytu Polaków na Kremlu. Plusem jest wielość współczesnych wydarzeniom relacji, wspomnień i niuansów, które weryfikują ogólniki, którymi karmi się współczesna propaganda rosyjska, czy też polska tęsknota kresowa. A tam była, wielka i mała polityka, zawsze władza i pieniądze oraz brutalność wobec swoich i obcych. Najciekawsze jest to, że bitwa o Moskwę była do wygrania już pierwszego dnia i pewną tajemnicą jest to dlaczego Chodkiewicz dał się zaskoczyć odwodom rosyjskim. To czego mi brakuje to wyjaśnienia motywacji działań Zygmunta III i jego mitręgi pod Smoleńskiem, kiedy do wzięcia było całe państwo.

Świetna książka historyczna z Wydawnictqa Baellona są najlepsze. Mam takie pytanie chociaż to jest nowa weesja książki to jest inna seria?

Rok 1612 walka o tron w Moskwie. Wojska polsko- litewskie wkraczają i chcą obsadzić swoim człowiekiem tron. Dwa lata trwało wszystko, próba dostarczenia prowiantu nie powiodła się. Polacy musieli skapitulować. Rosjanie świętują to jako zwycięstwo nad Polską. Historia pokazuje, że nikt tak długo nie był w Moskwie.

Historia ciekawa, choć książkę czyta się dość ciężko ze względu na obszerne cytowania bez uwspółcześnienia słownictwa. Druga połowa ciekawsza od pierwszej.

Kolejna książka wydawnictwa Bellona na którą trafiłem w Biedronce w koszu z książkami za mniej niż 10zł. Jak lubię historię i uważam okres wielkiej smuty za ciekawy, to niestety ta pozycja zajęła mi prawie rok (z przerwami) by ją skończyć.

Świetna książka, napisana przystępnym językiem ale gęsto nafaszerowana faktami. Autor porusza w niej nie tylko aspekt militarny, ale również społeczny i polityczny (zarówno po polskiej, jak i rosyjskiej stronie). Z licznie przywoływanych źródeł dowiadujemy się o ponurych szczegółach codzienności żołnierzy polskich i litewskich na Kremlu.

Pan Tomasz Bohun podaje informacje w sposób rzetelny, z naukowego dystansu, bez niepotrzebnego wartościowania, oceniania czy uderzania w patetyczne tony dawnej wielkości.

Z pewnością sięgnę po inne książki tego autora.

Pan Tomasz Bohun podaje informacje...

Bardzo dobra książka dla osób intersujących się historią naszego kraju w XVII w. Opowiada o znanym fakcie naszego, około 2-letniego pobytu w Moskwie, walkach tam toczonych i ostatecznej przegranej. Dla osób chcących sobie pogłębić wiedzę na ten temat jest to bardzo dobra pozycja. Dobrze się ją czyta, jest wiele cytatów ze źródeł i dokładne opisy batalii. Warto po nią sięgnąć.

Książka z serii wydawnictwa Bellona, która w założeniu ma popularyzować wiedzę historyczną na temat wydarzeń stanowiących pokłosie „Dymitriady”. To może nasuwać skojarzenie, iż będzie to typowe opracowanie na dużym poziomie ogólności. Tymczasem miłe zaskoczenie dla osób znających ten fragment historii; autor wykracza poza schematyczne omówienie przebiegu działań wojennych. Zręcznie nakreśla kontekst wydarzeń pisząc o powstaniu Lapunowa, rozważa skutki polityki wschodniej Zygmunta III Wazy na przebieg wojny. Umiejętnie korzystając ze źródeł pamiętnikarskich gęsto czerpie ze wspomnień Józefa Budziłły i Samuela Maskiewicza – bezpośrednich uczestników wydarzeń. Ciekawie prezentuje się opis obwarowań siedemnastowiecznej Moskwy, obrazując z jakimi problemami przyszło zmierzyć się polskiej obsadzie w latach 1610-1612 i jak wyglądała służba w tamtych czasach. Plastycznie opisano trudy towarzyszące obrońcom, narastający głód, fiasko odsieczy hetmana Chodkiewicza, gorycz kapitulacji. Momentami książka okraszona jest bardzo dużą ilością szczegółów (np. prezentacja poszczególnych chorągwi),co może nużyć początkującego miłośnika historii, lecz nie jest to zarzut, lecz dowód na rzetelność autora.

Książka zdecydowanie dla pasjonatów historii i okresu wojen polsko-litewsko-moskiewskich. Historia z jednej strony dość dobrze znana, ale po lekturze książki mam wrażenie, że znana tylko pobieżnie. Piękna opowieść o wyprawie na Moskwę, jej zdobyciu (niewielu się to udało) i tragedii polskiego garnizonu. Dla samych Rosjan jest to jeden z mitów założycielskich imperium, obok wojen napoleońskich i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.
Czytając tę pozycję towarzyszył mi smutek, smutek niewykorzystanych szans, zmarnowanych sytuacji. Brak było szerszej wizji w naszym narodzie politycznym, a może był, tylko brakowało żelaznej konsekwencji i silnej woli jednostki. Utrzymanie Moskwy i polityczne zagospodarowanie zwycięstwa mogłoby wykluczyć w przyszłości upadek naszego państwa.
Serdecznie polecam!

• Historyczne Bitwy