Kim była Maria Skłodowska-Curie?

Okładka książki Kim była Maria Skłodowska-Curie? Megan Stine
Okładka książki Kim była Maria Skłodowska-Curie?
Megan Stine Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Wielcy i sławni literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Wielcy i sławni
Who was Marie Curie?
Prószyński i S-ka
2015-10-13
2015-10-13
Edyta Jaczewska
Edyta Jaczewska

Niepozorna książeczka, a tyle w niej wartościowych informacji. Zarówno o życiu noblistki, jak i jej odkryciach. Co ważne napisana jest w przystępny dla dzieci sposób, trudniejsze pojęcia czy to z dziedziny chemii, czy historii są wyjaśnione w oddzielnych ramkach. Poznamy młodość Marii Skłodowskiej, jej lata młodzieńcze, trudności podczas studiów na Sorbonie, a potem w pracy naukowej. Dowiemy się jak wspaniałe układała jej się współpraca z mężem oraz ile zdrowia stracili analizując radioaktywne metale. Jedyne co drażni, to nadużywanie imienia bohaterki w treści biografii. Uważna korekta mogłaby to zmienić, ale najwyraźniej zabrakło jej. Szkoda. Pomimo tego niedociągnięcia - polecam.

Książka zawierająca dużo ciekawostek i faktów z serii " Wielcy i sławni".

Książka zawierająca dużo ciekawostek i faktów z serii " Wielcy i sławni".

Jestem bardzo zadowolona z posiadania tej książeczki, To idealna lektura, wręcz obowiązkowa dla dzieci w wieku szkolnym. Fakty historyczne podane są w sposób, który zachęca do myślenia i jest ciekawy, dodatkowo mogą poznać jedną z najważniejszych w naszej historii kobiet. Wszystko to opowiedziane tak, że trudno się oderwać! i co najważniejsze, niejeden rodzic znajdzie tutaj coś dla siebie - a może wieczór przy książce wspólnie z dzieckiem?
Książka posiada obrazki, jednak zdecydowanie nie są to ilustracje dla maluchów, a właśnie dla nieco starszych dzieci. Książeczka jest poręczna, przez co łatwo będzie ją trzymać małym czytelnikom. Przyznam, że nie bardzo wiedziałam, czego oczekiwać po wnętrzu książki - w końcu i chemii pisać dzieciom jest trudno. O życiu innych w sposób interesujący także. Jednak myliłam się. historia polskiej chemiczki została przedstawiona lekkim językiem, w bardzo prosty sposób. Opisano całe życie Marii, trudności, z jakimi przyszło jej się zmierzyć, rzeczywistość, w jakiej żyła. Niektóre fakty nawet mnie zaskoczyły, o niektórych wiedziałam, że nigdy nie łączyłam ich z osobą Marii Skłodowskiej-Curie,a już na pewno nie analizowałam ich wpływu na jej życie.

"Mamo wiesz że ta Pani odkryła coś co nazywa się prawie jak Polska?" tyle na temat miłości mojego syna do książek. Cóż, ma to po mamie;) Gdyby wszystkie podręczniki były napisane tak jak ta książka...

Maria Skłodowska-Curie jest dla mnie jedną z ważniejszych postaci w historii nauki. Była nie tylko studentką w czasach, kiedy kobiety nie mogły studiować, ale i naukowcem, a do tego pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i do tego dwukrotnie: za odkrycie radu i polonu. Jej wielki upór, pracowitość, systematyczność, aktywność zawodowa pozwoliły na wielki przełom w patrzeniu na kobiety jako osoby zdolne do pracy intelektualnej. Śledzenie jej życiorysu pozwala na uzmysłowienie sobie w jak bardzo trudnej sytuacji były kobiety jeszcze na początku XX wieku. Nawet największe osiągnięcia polskiej badaczki były niedoceniane lub starano się przypisać jej osiągnięcia innym osobom.
Do naszych rąk trafiła kolejna biografia tej niezwykłej osoby. Tym razem w lekkiej wersji dla dzieci i młodzieży. "Kim była Maria Skłodowska-Curie?" Megan Stine to pierwsza książka z Wydawnictwa Prószyński i S-ka z serii "Wielcy i sławni" wprowadzającej małych czytelników w świat nauki. Z wszystkich książek z tej serii dowiemy się o losach wielkich odkrywców, ich głównych teoriach, dokonaniach, które odmieniły świat. Zawarte informacje pozwalają lepiej poznać czasy, w których żyli uczeni.
Z książki "Kim była Maria Skłodowska-Curie?" dzieci dowiedzą się o rozbiorze Polski, zaborach, potajemnej edukacji w języku polskim, podziale społeczeństwa na różne grupy, sytuacji kobiet, I wojnie światowej. Poza przystępnie napisaną biografią znajdziemy w książce informacje o losach potomków wielkiej uczonej.
Książka zawiera plakat z miarą i siedmioma naukowcami, których biografie pojawią się w ramach serii. Obecnie można już kupić biografię o Marii Skłodowskiej-Curie, Thomasu A. Edisonie, Albercie Einsteinie, Charlesie Darwinie, braciach Wright, Leonardzie da Vinci. Wszystkie napisane bardzo przystępnym, prostym językiem, zdania skonstruowane tak, że przyjemnie czyta się je na głos, a do tego posiadają ilustracje, ramki, w których znajdziemy opisanie i wyjaśnienie odkryć. Niewielka ilość tekstu na stronie sprawia, że książki czyta się bardzo szybko. Wszystkie oprawiono w solidną okładkę i bardzo dobrze zszyto, dlatego bardzo długo posłużą małym czytelnikom.
Uważam, że książki z tej serii to jedna z lepszych inwestycji, jakie możemy zrobić. Połączenie biografii z rozbudzaniem zainteresowania nauką sprawi, że dzieci z zainteresowaniem będą wchodziły w ten niezwykły świat, szukały własnych ścieżek. Wielkim plusem biografii jest pokazanie wielkich uczonych jako zwykłych ludzi z przyziemnymi problemami i przeciwnościami, jakimi muszą się zmierzyć. Niedawno opisana przeze mnie książka o Albercie Einsteinie pokazuje chłopca z wieloma problemami i kiepskiego ucznia w szkole pełnej rygoru. Maria Skłodowska jest jego przeciwieństwem: najlepsza uczennica i studentka. Musi jednak borykać się z wielką biedą. Jednak nic nie jest w stanie powstrzymać jej przed spełnieniem marzenia, a jest nim zostanie profesorem na Sorbonie w czasach, kiedy kobiety we wszystkich krajach nie miały prawa głosu, w większości nie mogły studiować i żadna kobieta nie mogła zostać naukowcem. Życiorys tej badaczki pozwala dzieciom pokazać, że nawet najbardziej nierealne marzenia można spełnić dzięki uporowi. Książkę można czytać nawet przedszkolakom.

Na półkach: , , , , , , , ,

Świetna książka opowiadająca w skrócie o najważniejszych momentach w życiu Marii Skłodowkiej-Curie. Bardzo fajnie przedstawione fakty. Książka jest, co prawda krótka, ale wciąga od pierwszych linijek ;).
Gorąco Polecam!

Gorąco Polecam!

Fundamentalne pytanie zawarte w tytule tomiku wydaje się dorosłym oczywiste. Dzieciom jednak niekoniecznie. Łatwo jednak wytłumaczyć im, czym zajmowała się polska noblistka za sprawą tej lektury. Autorka przede wszystkim podejmuje kwestię trudnej sytuacji społecznej kobiet. Pokazuje Marię, która studiuje na zmianę z siostrą – i która nie jest mile widziana w niektórych szkołach. Poza tym wraca temat sytuacji rodzinnej – tomik przypomina o gorących uczuciach: miłości Marii do Piotra, a później – o jej romansie z żonatym mężczyzną. Oczywiście podstawowy temat to odkrycia naukowe: autorka mówi o promieniotwórczości i o pierwiastkach odkrytych przez bohaterkę tomiku. Książeczka o Skłodowskiej-Curie otwiera serię Wielcy i sławni. To biografia opracowana tak, żeby dostarczyć dzieciom wiadomości i rozrywki. Czytając opowieść o życiu uczonej odbiorcy poczują się tak, jakby sami w nim uczestniczyli: mierzyli się z kolejnymi wyzwaniami i próbowali pokonać przeciwności losu.

• Dla dzieci
  • Bez których nie umiem żyć
  • Polecane
  • Mam ebooka2 - epub
  • Kasia ma

Dodaj cytat z książki Kim była Maria Skłodowska-Curie?