Zbieg okoliczności

Okładka książki Zbieg okoliczności Joanna Chmielewska
Okładka książki Zbieg okoliczności
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
Królowa Polskiego Kryminału
Zbieg okoliczności
Wydawnictwo Olesiejuk
2015-08-25
1993-01-01
chmielewska kryminał humor zbieg okoliczności

Jak zwykle w książkach Chmielewskiej o Joannie - mamy główną bohaterkę, która przez swoje roztrzepanie pakuje się w grubszą kabałę. Tym razem nawet podwójnie - bo i Joanny są dwie, obie pisane w perspektywie pierwszoosobowej i różniące się w zasadzie tylko wiekiem.

Cała fabuła to jak zwykle zwariowana kryminalna komedia pomyłek ze szczęśliwym zakończeniem. Realia wczesnych lat 90tych i język autorki przywołują nostalgię.

Nieznajomość poprzednich części nie powinna nastręczać zbytnich problemów.

Klasyczna komedia pomyłek.
"Zbieg okoliczności" to powieść, w której fabuła jest nieźle pokręcona; w aferę zostają wplątane dwie Joanny Chmielewskie - teściowa i synowa, i one prowadzą podwójną narrację.
Wplączą się niechcący w podwójną aferę - zaszkodzą i handlarzom narkotyków, i fałszerzom dolarów, a biedna policja nie ogarnie sytuacji...
Język autorki nie tylko jest zabawny, ale i bezbłędny stylistycznie, co dziś nie jest oczywistością w literaturze.

Klasyczna komedia pomyłek.
Język autorki nie tylko jest...

Stara, dobra i niezawodna Chmielewska :) Ile razy mam ochotę na prostą rozrywkę to sięgam po panią Joanne i nigdy się nie zawodzę :)
I tym razem nie było inaczej
Jej książki mnie bawią i dlatego wciąż wracam do nich wracam, aby sie odprężyć, i pośmiać.
Dwie Joanny Chmielewskie jako narratorki narobiły niezłego bigosu stwarzając historie pełna zamieszania, niedomówień i zabawnych zbiegów okoliczności.
Przy okazji dowcip leje się strumieniami sprawiając że niejednokrotnie śmiałam się sama do siebie.
Polecam wszystkim

I tym razem nie było inaczej

Zaczyna się ok...potem sieczka chaosu...Joanna ( synowa) leci na prośbę teściowej do Kopenhagi, teściowej zleca odebrać auto- chwilę później to ona sama odbiera swój samochód,a Alicję pyta czy synowa doleciała .... Sorry.. Chmielewska nieźle odleciała przy pisaniu skoro myli rolę......
Odświeżanie po latach JCh jest orką....

Odświeżanie po latach JCh jest orką....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Humor wciąż żywy. Na dobry nastrój.

Humor wciąż żywy. Na dobry nastrój.

Nie polecam czytać kilku książek Chmielewskiej pod rząd, strasznie męczące.

Nie polecam czytać kilku książek Chmielewskiej pod rząd, strasznie męczące.

Świetny styl i humor sytuacyjny:) Zbieg okoliczności doprowadził do ujawnienia dwóch afer, Joanna wplątała się w przemyt narkotyków i fałszerstwo pieniędzy :) rewelacyjna sytacja na Dworcu PKP i dialog o teściowych:) Polecam!

Napisana z humorem poplątana historia zbiegów okoliczności. Śmieszne dwie główne bohaterki. Nie jest to dla mnie kryminał i nie ma tam suspensu. Dla mnie to poprostu komedia z akcją. Słuchałam akurat audiobooka i to z wieloma przerwami. Dla mnie jest to ciut zbyt zagmatwane. Bardzo się gubiłam kto, co i jak. Ale nie żałuję lektury.

Taka high society drama lekko przesiąknięta jeszcze PRL'em, ale i znanym z przedwojennych komedii motywem qui pro quo. Bardzo dobrze napisane, styl znakomity i przepięknie zjadliwy, lektor świetny.
Miło spędzony czas. Polecam.

Miło spędzony czas. Polecam.

Bohaterka wpadła w dwie afery jak śliwka w kompot. Książka wywołuje wesołkowatość.

• Joanna Chmielewska
  • Kryminał