Inflanty, Inflanty...

Okładka książki Inflanty, Inflanty... Ryszard Manteuffel-Szoege, Zbigniew Szopiński
Okładka książki Inflanty, Inflanty...
Ryszard Manteuffel-SzoegeZbigniew Szopiński Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza biografia, autobiografia, pamiętnik
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1991-01-01
1991-01-01
832054405X

Okładka książki Sprawa i po sprawie Ryszard Ciemiński, Stanisław Maria Jankowski, Jakub Kopeć, Jerzy Łaniewski, Barbara Łopieńska, Aleksander Rowiński, Saturnin Sobol, Zbigniew Szopiński, Witold Szymanderski, Ewa Szymańska, Janusz Wilk-Białożej, Edmund Żurek
Sprawa i po sp... Ryszard Ciemiński,&...

Spośród wszystkich dawnych ziem utraconych czy „zabranych”, tudzież „Kresów”, Inflanty budzą niewątpliwie najmniej emocji. Tak samo jak „Polonia” na Łotwie. Zapewne z powodu relatywnie małego areału i nasycenia ludnością polską. Tymczasem i ten region wydała osoby, które zostawiły swój ślad w historii, a przede wszystkim kulturze naszego kraju.
Problematykę przybliża nam historia rodziny Manteufflów, a właściwie Manteufflów-Szoege oraz wspomnienia jej żyjących przedstawicieli. Jeden z nich – profesor Tadeusz Manteuffel, który utracił rękę w czasie wojny polsko-radzieckiej, ale nigdy nie brał z tego tytułu żadnej renty – był jednym z nauczycieli mojego taty na uniwerku.
Widzimy zatem najbardziej północno-wschodni odcinek życia i pracy polskiego ziemiaństwa w XIX wieku oraz w dobie walki o niepodległość w minionym stuleciu. I okazuje się, że nawet kwestia nazwisk została stosunkowo późno uregulowana, zaś lokalne, związane z polskością ziemiaństwo, było częścią polskiej warstwy opiniotwórczej nie tylko na Kresach.
Wisienką na torcie jest opis spędzania wakacji przez profesora Ryszarda Manteuffel-Szoege wraz z małżonką. Warto przeczytać - jaki. Niewątpliwie budzący podziw i niedowierzanie, że tak dawali radę nawet w PRLu. Ale jak widać, jak się chce, to wszystko jest możliwe.

Problematykę przybliża nam...

• Historia kulturowa
  • Z polecenia
  • Posiadam książkę
  • Wspomnienia
  • Historia społeczna

Dodaj cytat z książki Inflanty, Inflanty...