Centrum likwidacji szkód

Biuro Literackie
2008-01-01
2008-01-01
42 min.

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 1 (73) / 2024 Edyta Bystroń, Ronan Farrow, Kamil Fejfer, Anouk Herman, Olga Hund, Katarzyna Kazimierowska, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Audrey Magee, Paul B. Preciado, Redakcja magazynu Pismo, Michał Rzecznik, Krzysztof Siwczyk, Wasyl Stus, Aleksandra Warecka
Pismo. Magazyn... Edyta Bystroń, Rona...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Bardzo trudny w ocenie tomik, a właściwie projekt Siwczyka. Nie ma zbyt wiele wspólnego z jego wcześniejszymi wierszami. Ale i trudny w odbiorze, gdyż poeta wykreował zamknięty i jednostkowy świat, w dodatku charakterystycznie spisany.

Z zewnątrz. Oglądamy świat zniszczony, zapuszczony i zapomniany, a może język zniszczony, zapuszczony i odnowiony, ale z zewnątrz. Jakby zamknąć go w szklanej kuli i możliwie najstaranniej opisywać. Najczęściej gęstą prozą poetycką, wierszy (równo z lewej, poszarpane z prawej) tu niewiele.

Czym ów projekt jest? Teatrem, lunaparkiem, cmentarzem? Czymś wiecznie pomiędzy, czymś stale się wahającym, nieufnym samemu sobie. Religijnie niereligijnym.

Co jakiś czas czytelnik się wzdrygnie - albowiem wszystkie zmysły w tym świecie zostały babilońsko pomieszane i tylko znakomite, drżące frazy potrafią nas gdzieś umiejscowić. Poeta jest zewnątrz, ale gdzie czytelnik?

Niepokojące, jak często można się tu zgubić.

Dla mnie poezja trudna w odbiorze, taka której chyba nie sposób ocenić.

Dla mnie poezja trudna w odbiorze, taka której chyba nie sposób ocenić.

• Poezja
  • Przeczytane w 2015
  • Przeczytane 2013
  • Pokój pełen książek (przez niektórych zwany "makulaturownią"