Pellucidar

Okładka książki Pellucidar Edgar Rice Burroughs
Okładka książki Pellucidar
Edgar Rice Burroughs Wydawnictwo: Solaris Cykl: Pellucidar (tom 2) Seria: Galaktyka Gutenberga fantasy, science fiction
Pellucidar (tom 2)
Galaktyka Gutenberga
Pellucidar
Solaris
2016-08-01
2016-08-01
fantazy fantasy amerykańska fantazy Pellucidar

Okładka książki Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmond Hamilton, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Murray Leinster, H. Beam Piper, Mack Reynolds, William Tenn, Jack Vance, F. L. Wallace, Stanley G. Weinbaum
Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmo...
Okładka książki Polska nowela fantastyczna. Przepowiednia Marek Baraniecki, Krzysztof Boruń, Andrzej Bursa, Andrzej Drzewiński, Konrad Fiałkowski, Henryk Gajewski, Wiesław Górnicki, Jerzy Lipka, Marek Oramus, Sławomir Pikuła, Ryszard Sawwa, Andrzej Stoff, Darosław Jerzy Toruń, Edmund Wnuk-Lipiński, Janusz A. Zajdel
Polska nowela ... Marek Baraniecki, K...
Okładka książki Budowniczowie nieskończoności Kevin J. Anderson, Doug Beason
Budowniczowie ... Kevin J. Anderson, ...

Podziemny świat nie jest jakos specjalnie wyrafinowany, jest natomiast bardzo brutalny. Chciałoby sie powiedzieć iż główny bohater ma na sobie "brzemię białego czlowieka" i za wszelką cene stara się ukształtować Pellucidar na swoją modłę. Niepokorni gina setkami i to w imię cywilizacji, którą SDawid im niesie. Troszeczke przypomina to opisy kolonizacji, gdzie trup ściele się gęsto ale bezrefleksyjnie, wszak to dzikusy, którymi nie warto sobie zaprzątać głowy. Lektura jest dobrze napisana, przygoda goni przygodę i na popołudnie przy herbacie w sam raz.

Właśnie po takie lekkie i szybkie pozycje sięgam, aby się zrelaksować i oderwać od codzienności. Twórczość Burroughsa zawsze mnie fascynuje i nigdy jeszcze mnie nie zawiodła.

Na półkach: , , , , , ,

Pamiętacie takie staromodne wyrażenie „koszałki opałki”? Mam takie właśnie skojarzenie w stosunku do lektury drugiego tomu przygód w Pellucidarze. Przez znakomitą większość tej książki jakieś uzbrojone po zęby białasy uganiają się za półnagimi autochtonami (zazwyczaj w celu zdobycia równie półnagiej połowicy). A potem sytuacja się odwraca: półnadzy tubylcy uganiają się za białasami, którym „wyszła” amunicja do ich broni palnej, aby odebrać im te „ciężko zapracowane” laski.

Pewnie, że „Pellucidar” ma ponad 100 lat, że jest czystą pulp-fiction. But I am too old for this $hit.

Stara dobra fantasy. Książkę czyta się bardzo szybko, bo główny bohater przygody w świecie Pellucidar, przeżywa wręcz z astronomiczną szybkością. Autor przenosi nas do rozległego świata pełnego kontynentów, wysp i oceanów znajdującego się w głębi naszej planety. W czasy prehistoryczne pełne dzikich prymitywnych plemion, dzikich zwierząt, stworów i rządzącym światem gadopodobnych osobników, dla których rasa ludzka jest traktowana jak niewolnicy.

Historia jeszcze bardziej wciągająca niż poprzednim razem. Zaraz po skończeniu pierwszego tomu, zabrałem się za następny. Główny bohater powrócił na powierzchnię do znanego świata a następnie powrócił do swojego nowego świata wraz z bronią palną, i książkami które popychają cywilizacje o tysiące lat. Przeczytajcie sami i oceńcie,
Adrian Jeżak

Adrian Jeżak

Jestem stary.
Wiem, że to do cecha gatunku, ale jak bohater wręcz potyka się o samych książąt, księżniczki, wodzów, lub ewentualnie ich synów, to już trochę mnie razi :P
Dodam, że jak miałem 15 lat i w "fantastyce" Pellucidar czytałem, to byłem wniebowzięty :D
Tak, czy inaczej kolejne tomy to i tak pozycja obowiązkowa - wszak szczenięce marzenia należy spełniać

Jestem stary.

2047

Trochę jak Conan, ale bez tej lekkości. Przygodówka napisana z dość paternalistycznej perspektywy.

• Książki
  • Galaktyka Gutenberga