Charlie i fabryka czekolady

Okładka książki Charlie i fabryka czekolady Roald Dahl
Okładka książki Charlie i fabryka czekolady
Roald Dahl Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Charlie (tom 1) Ekranizacje: Charlie i fabryka czekolady (2005) Wonka (2023) opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Charlie (tom 1)
Charlie fabryka czekolady
Zysk i S-ka
2015-01-01
2015-01-01
Ekranizacje:
Charlie i fabryka czekolady (2005) Wonka (2023)

Okładka książki Nigdy nie dorastaj! Quentin Blake, Roald Dahl
Nigdy nie dora... Quentin Blake, Roal...
Okładka książki The Witches Penelope Bagieu, Roald Dahl
The Witches Penelope Bagieu, Ro...
Okładka książki Wielkomilud Roald Dahl, Marianna Sztyma
Wielkomilud Roald Dahl, Mariann...

Napisana z wyobraźnią i polotem, ale wydźwiękiem przypomina wiersze Jachowicza: brutalne konsekwencje nieposłuszeństwa przekraczają wszelkie granice czarnego humoru, kiedy rodzice słyszą, że ich dziecko trafi do spalarni. Tego już humorem nazwać nie mogę.

Czyta się wartko, ale polecam raczej osobom odpornym na morały, bo tych jest tu nadmiar ;) Apoteoza posłuszeństwa, ot co.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Ta pełna humoru, czekoladowej magii i fantastycznych przygód książka, nie tylko dla dzieci jest moim pierwszym zetknięciem się z twórczością Roalda Dahla. Brytyjskiego pisarza, którego książki sprzedały się w niewyobrażalnym nakładzie 250 milionów.

Autor raczy nas niecodziennym poczuciem humoru, ciepłym, bajkowym klimatem, a nade wszystko ogromną dozą wyobraźni, malującej barwne, unikatowe sceny.
Bohaterowie zdecydowanie przekonują do swojej literackiej autentyczności, charakterystycznie się wypowiadając i oryginalnie zachowując.
Dialogi pełne ikry i trafnych ripost dodają historii smaku.

Charlie Bucket mieszka w małym, starym domku wraz z czworgiem dziadków i rodzicami. Jego rodzina jest bardzo biedna. Mieszkają nieopodal owianej tajemnicą, magicznej fabryki słodyczy Willy'ego Wonki. Jej ekscentryczny właściciel ogłasza że w pięciu czekoladach znajdują się złote bilety. Szczęśliwcy zwiedzą z nim fabrykę. Od wielu lat nikt nie przestępował jej progu. Jakie tajemnice kryje? Co wyniknie ze zwiedzania jej przez Charliego i czwórki urwisów?

Polecam tę krótką, niezwykłą powieść. Stawiam 8/10.

Bardzo miło się ją czytało. Łatwy do zrozumienia język i ukryty morał, którego trzeba się dopatrzeć.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Wiele, wiele lat temu, film "Charlie i fabryka czekolady" w ogóle nie przypadł mi do gustu, od tamtej pory tytuł ten omijałam z obojętnością. Jednak dzięki synowi, który akurat przerabia tą lekturę w szkole, moje uprzedzenie zostało odczarowane, niczym za pomocą unikatowej, czekoladowej różdżki ;-)
Początki książki przedstawiają małego Charliego, żyjącego z rodzicami i dziadkami w niesamowitej biedzie. Smak czekolady Charlie odczuwał jedynie raz w roku. W swoje urodziny.
Przy okazji czytania można uświadomić dzieciom, jak wiele posiadają i, że warto to doceniać oraz umieć dzielić się z tymi, którzy odczuwają w życiu braki.
Lektura uczy też, że mimo wszystko należy marzyć. Nie przejmować się niepowodzeniami i widzieć cały czas przed sobą szansę.

Bardzo miła, ciepła, pomysłowa i pouczająca książka. Sama słodycz! :))
Na dodatek napisana w lekkim, humorystycznym tonie i z wielkim mrugnięciem oka ;-)
Skusiłam się również po raz kolejny na film z 2005 roku. Tym razem odbiór był całkowicie optymistyczny, czego niestety o najnowszej ekranizacji "Wonka" nie można powiedzieć - jeden wielki, dziwaczny chaos.

Chętnie dałabym 10 gwiazdek, ale syn proponuje 9, a jego zdanie tutaj się najbardziej liczy. Jak sam określił, książka ciekawa i oryginalna i co najważniejsze - nie nudzi.

Początki książki przedstawiają małego...

Wolę jednak ekranizację z 2005 roku w reżyserii Tima Burtona i z niepowtarzalnym Johnnym Deppem w roli Willy'ego Wonki.

Myślę, że najlepszym elementem tej książki jest kreacja wspomnianego Willy'ego Wonki, z połączeniem charakterystycznego dla siebie szaleństwa i miejscami absurdalnego poczucia humoru. Widać wyraźnie, że twórcy filmu mieli świetny, gotowy pomysł do adaptacji tej postaci, co jest ukłonem w stronę autora książki, Roalda Dahla.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że to książka o naprawdę mocnym wydźwięku moralizatorskim, co niewątpliwie jest jej ogromną zaletą.

Dziś zanurzyłam się w cudownym świecie Willego Wonki. Z jednej strony musiałam odrobić lekturę z dzieciństwa a z drugiej, czytam zawsze książki, które daję dzieciom w prezencie.
Książka napisana jest prostym językiem, zrozumiałym dla młodych czytelników. Akcja jest szybka i interesująca, napełniona humorem. Wiem, że Ola będzie pękać, ze śmiechu. Każda historia zakończona jest morałem, ale nie czuć tu "smrodku dydaktycznego".
Jeżeli poszukujecie świetnej książki dla dzieci, to szczerze polecam.

Czytając książkę miałam cały czas w głowie film z 2005 roku.
Czytając o dzieciach, o tym jak dostawały bilety, jak zwiedzały fabrykę, piosenki, przypominały mi się sceny z filmu.

Co do samej książki ma ona cudowny klimat. To nie tylko książka dla dzieci. Przenosi nas do dziwnego świata ekscentrycznego wytwórcy czekolady i rozbudza naszą wyobraźnię.

Świetnie napisana historia. Fabuła z pozoru prosta, lecz przekazująca bardzo wiele głębokich dla społeczeństwa wartości. Przedstawia jak bardzo odmienne metody wychowawcze wpływają na dziecko. Najważniejsze jednak jest docenić w życiu to co się ma, a marzenia nawet te najbardziej szalone mogą się spełniać.

Czytając książkę miałam cały czas w głowie film z 2005 roku.

Świetnie napisana...

Uwielbiam film Burtona i uwielbiam książkę Dahla. Szybka, mądra, zabawna, bardzo przyjemna do czytania, aż człowiek chętnie by sobie pobył w takiej fabryce z lekko szalonym Wonką.

Najpierw widziałam film, którym się zachwyciłam. Jakiś czas dowiedziałam się, że film jest na podstawie książki, która w końcu przeczytałam. Książka w swojej prostocie czyta się bardzo dobrze i szybko. Mówiąca nie tylko o fabryce i wielkim geniuszu czekolady ale również o tym, że w życiu ważna jest rodzina, empatia i skromność.

Jest to naprawdę rewelacyjna pozycja dla najmłodszych. Mamy tutaj ciekawą historię i możemy się naprawdę pośmiać z przygód bohaterów. Tak naprawdę jest to książka edukacyjna z bardzo mądrym przesłaniem, nie tylko dla najmłodszych. Podczas czytania koniecznie trzeba mieć przy sobie tabliczkę czekolady.

• 100 książek BBC
  • 100 tytułów BBC