Sisi. Cesarzowa mimo woli

Okładka książki Sisi. Cesarzowa mimo woli Allison Pataki
Okładka książki Sisi. Cesarzowa mimo woli
Allison Pataki Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Sisi (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Sisi (tom 1)
The Accidental Empress
HarperCollins Polska
2015-09-09
2015-09-09
Alina Patkowska
księżniczka wiedeń cesarzowa miłość zaręczyny etykieta intrygi imperium

Zdaję sobie sprawę, że to powieść, że zapewne mnóstwo opisanych w niej zdarzeń to tylko wymysł autorki ale nie zmienia to faktu, że ta książka bardzo mi się podobała. Od dziecka jestem zafascynowana postacią Cesarzowej Elżbiety. Zaczęło się to od ckliwego filmu z Romy Schneider w roli głównej. Tam poznałam śliczną, kochaną przez wszystkich Sisi. Idącą przez życie łagodnym krokiem, szczęśliwą i spokojną. Pamiętam scenę z cygańską wróżką, która powiedziała "biedna kobieta, nie zamieniłabym się z nią nigdy". Po lekturze tej książki lepiej zrozumiałam tamte słowa. I tu i tu była to zapewne fikcja ale obecnie już powszechnie wiadomo, że Sisi była osobą głęboko nieszczęśliwą. Polecam tę książkę.

Przeczytałam tę książkę błyskawicznie. Nie, żeby była nie wiadomo jak znakomita, ale na pewno podobał mi się lekki styl oraz unikanie zbytnich szczegółów historycznych. Sissi, którą przedstawiła Pataki, jest kobietą z krwi i kości, która nie waha się walczyć o swoje, a ja takie bohaterki lubię najbardziej.

Rewelacyjna książka. Bardzo wierna prawdziwej historii Sisi, czyta sie świetnie. W przeciwienstwie do publokacji popularnonaukowych na jej temat, ta książka zmusza do myślenia jak kobieta w takiej sytuacji mogła sie czuć, jak reagować, jak sobie radzić. Jest napisana bardzo ciekawie, wciąga. Przeczytalam na 4 razy, bo nie moglam sie za kazdym razem oderwać.
Przeczytalam juz bardzo duzo książek o Sisi i do tej bylam sceptyczna, ale zupelnie się nie zawiodłam. Uważam, ze to książka dla każdego. Myślę, że zainteresuje zarowno znawców tematu, jak i osoby zupelnie nieobeznana z historią Sisi. Cieszę się, ze kupilam drugą część od razu! Już sie nie mogę jej doczekać. Gorąco polecam!

Przeczytalam...

Książka napisana jest dość słabo, amatorsko poprowadzona opowieść, a historia Sisi jest zakłamana. Jednak można przeczytać i nawet się wciągnąć. Mimo to myślałam, że sięgam po biografię, a sięgnęłam po wymysły pisarki. Aktualnie czytam drugi tom a potem przyjdzie czas na poszukiwanie prawdziwej biografii.

Bardzo ciekawie przedstawione życie Sisi

Bardzo ciekawie przedstawione życie Sisi

Sięgnęłam po tę książkę z powodu dziecięcej fascynacji Sisi - w moim domu co roku (około Bożego Ciała) oglądało się film z rewelacyjną rolą Romy Schneider. Te godziny przed telewizorem były prawdziwą ucztą - stroje, fryzury, uśmiechy i cudowna historia miłosna... Ale jakoś nigdy nie natrafiłam na książkę opisującą tę historyczną postać - aż do tego roku. I jestem bardzo zadowolona!
Wiem, że to nie jest biografia ale bardzo się cieszę, że jest tu naprawdę wiele szczegółów i niuansów, których nie odda żadna ekranizacja. Elżbieta, księżniczka bawarska, była niezwykłą kobietą. Jako dziecko trafiła na dwór, tam zakochała się, wyszła za mąż, będąc pod ciągłą inwigilacją ze strony dworu i teściowej. Urodziła dzieci, przeżyła tragedię jaką może zrozumieć tylko matka, wpadła w depresję, odseparowano ją od dzieci, została zdradzona... Musiała - nie, oczekiwano od niej - że powściągnie swój charakter, kobiece i matczyne odruchy, za każdym razem podając jej za podstawę reguły dworskie. Nie każda kobieta wytrzymałaby tyle przeciwności, ale ona naprawdę walczyła - o swoje szczęście, o swoje dzieci i o pokój między krajami, których władczynią się stała.
Lekturę czyta się bardzo dobrze, nie dłuży się. Rozdziały rozdzielone są cyatami - samej Sisi, jej ulubionych pisarzy czy z ulubionych sztuk teatralnych. Autorka w podziękowaniach wymienia dokumenty źródłowe, z których czerpała informacje na temat bohaterki. Stąd wiadomo, że książka, mimo formy fabularnej ma podłoże historyczne - i to również bardzo mi się w niej podobało.

Smutna i mocno przygnębiająca historia pięknej księżniczki bawarskiej Elżbiety, która pokochała ze wzajemnością cesarza Austrii - Franciszka Józefa. Będąc na dworze austriackim, już jako żona Franciszka i cesarzowa, codziennie musiała walczyć z wieloma przeciwnościami losu, np. z samotnością. Opuściła ona swój ukochany bawarski dom i przeniosła się na zupełnie jej nieznany dwór cesarki, który rządził się swoimi prawami. Ponadto Franciszek, pochłonięty obowiązkami cesarza, tak rzadko widywał swoją ukochaną żonę😓

Poza tym Sissi musiała co rusz brać udział w „cichej wojnie” z teściową arcyksiężną Zofią. Cóż to była za kobieta-potwór 😡… ciągle sprawiała przykrość Sissi, a przegięła całkowicie zabierając matce dzieci , bo przecież synowa to jeszcze dziecko i nie będzie umiała wychować dzieci należycie.

Można by pisać i pisać o losach pięknej Elżbiety, ale po co😉 Jest tyle książek o niej, tyle filmów … Ja osobiście uwielbiam ekranizację z Romy Shneider w roli głównej z 1955 roku😍
Ale jakież jest moje ogromne zdziwienie (rozczarowanie?) tym, że ten piękny film tak bardzo różni się od historii ukazanej w w/w lekturze…
Wspaniała książka. Czytało mi się ją rewelacyjnie. Szczerze polecam. Z wielką chęcią chwycę za kontynuację losów cesarzowej Austrii oraz Królowej Węgier- Elizy z Possenhofen😉. Ocena 10/10.

Zdecydowanie najlepsza książka jaką przeczytałam w styczniu . Tak mnie pochłonęła ,że przeczytałam ją w dwa wieczory .
Niezwykły klimat ,ciekawi bohaterzy. Nie znalazłam wad w tej książce.

Niezwykły klimat ,ciekawi bohaterzy. Nie znalazłam wad w tej książce.

Sisi była postacią mojego dzieciństwa, pamiętam bajkę oraz film, które uwielbiałam. Książka Allison Pataki pozwoliła mi z dozą nostalgii wrócić do jednej z ulubionych historii.

Powieść podoba mi się dlatego, że pokazuje Elżbietę z dwóch stron. Jest skrzywdzoną, zagubioną kobietą, która próbuje się odnaleźć na dworze, który odbiera jej prawo do najmniejszych wolności. Z drugiej strony nadal pokazuje ją jako kobietę próżną, z obsesją na punkcie swojego wyglądu, być może wpędzającą się w zaburzenia odżywienia.

Wyjątkowo wciągająca lektura, kobieca, ze stylem, szczera. Po przewróceniu ostatniej strony zupełnie przez przypadek zamówiłam kolejną cześć...

Młodziutka Elżebia, zwana Sisi, przyjeżdża wraz z matką i siostrą Heleną, która wkrótce ma zostać żoną Franciszka Józefa I, na cesarski dwór. Młody cesarz jednak nie jest zainteresowany swoją narzeczoną, a jej młodszą siostrą. Ku wielkiemu sprzeciwowi matki, to właśnie ją postanawia poślubić.
Młodziutka cesarzowa ma wszystkie wygody, jednak nie jest szczęśliwa. Ukochany Franciszek ciągle zajmuje się pracą, okropmna teściowa wszystko krytykuje i we wszystko się wtrąca, a wścibskie damy dworu nie dają szansy na jakąkolwiek prywatność. Dodatkowo czuje się spętana etykietą dworską i brakuje jej swobody. To jednak nie zabija jej dobroci i dzięki niej podbija serca Węgrów i wpływa na bieg historii.
Postać cesarzowej Sisi nie jest mi obca. Powiedziałabym nawet więcej - jestem nią zafascynowana od dzieck, kiedy pierwszy raz oglądnęłam o niej film. Później udało mi się pojechać do Wiednia i tam zwiedzałam pałace, w których mieszkała. Teraz piszę pracę magisterską z nią związaną. Dlatego też nie mogłam nie sięgnąć po tę książkę. A jak to z tego typu książkami bywa, z jednej strony je uwielbiam, a z drugiej nienawidzę. Może zacznę od tego, czego nie lubię. Irytują mnie powieści o jakichś postaciach, gdzie przedstawione jest co one myślały, czy mówiły. Są to podstawowe elementy powieści, ale ja ich nie znoszę, bo wiem, że żaden autor nie wie tego co dana osoba myślała w danym momencie, czy mówiła. Wyjątkiem jest kiedy potwierdzają to pamiętnki, ale zazwyczaj nie są one tak szczegółowe. Z drugiej strony takie zabiego pomagają nam lepiej zrozumieć daną postać i oczywiście są one poparte wcześniejszymi badaniami, dzięki którym odzworowują one minioną rzeczywistość.

A teraz może już przejdę do właściwej oceny powieści. Uważam, że autorka świetnie przedstawiła nie tylko samą cesarzową, całą jej osobowość, zmiany jakie w niej zachodziły, ale przede wszystkim realia cesarskiego dworu i reguły tam panujące. Autorka ukazała tu wiele aspektów, czasami niewygodnych, które często są pomijane, jak: kochanki cesarza czy depresje cesarzowej. Sama powieść napisana jest bardzo barwnie, dzięki czemu wszystko można sobie łatwo wyobrazić.

• Powieść historyczna
  • Historyczne