Perły architektury drewnianej

Okładka książki Perły architektury drewnianej Jerzy Adamczewski
Okładka książki Perły architektury drewnianej
Jerzy Adamczewski Wydawnictwo: Videograf II Seria: Temat: Polska turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Temat: Polska
Videograf II
2004-01-01
2004-01-01

Ostatnia z części serii "Tematu Polska" przedstawia zabytki architektury drewnianej, które możemy zobaczyć w naszym kraju. Architektura drewniana to przede wszystkim budynki użytku sakralnego czyli kościoły, cerkwie czy meczety. Jednak myli się ten, który stwierdzi, że to jedyne zabytki tego typu warte uwagi. W książce znajdziemy opisy również takich typów architektonicznych jak ratusz, pałac czy wiatrak, które również mają w sobie zaklętą historię. Ocena podobnie jak w poprzedniczkach jest podyktowana osobistym sentymentem do tej serii. Kolejny raz można zauważyć, że książka może być nieco trudna w odbiorze bo używany w niej język architektoniczny niekoniecznie jest jasny dla całkowitego laika. Znajdziemy w niej również słowniczek - jednak trudno oczekiwać, że czytelnik będzie przy każdej stronie wertował książkę w poszukiwaniu wyjaśnienia pojęcia, które akurat jest niezrozumiałe. Reasumując - książka jest całkiem dobra. Realna jej ocena to zapewne 6-7. Można śmiało stwierdzić, że poszerza ona wiedzę historyczną. Jest ona dosyć krótka więc nie zdąży aż nadto znurzyć czytelnika.
Jako, że jest to ostatnia książka z serii "Tematu Polska" pokuszę się o podsumowanie całej tej serii. Oprócz tego, że jest ona dla mnie bardzo sentymentalna (gromadzenie jej zajęło mi przeszło 15 lat) można powiedzieć, że jestem z niej ogromnie zadowolony. Można śmiało stwierdzić, że jest ona kompendium wiedzy zarówno historycznej lecz również architektonicznej, przyrodniczej i kulturalnej o naszym kraju. Wszystkie książki serii zawierają fotografie, zatem czytanie ich nie jest czytaniem "na sucho". Wiele z tych książek to gotowe pomysły na wyprawy pod wszelakim kątem. Ciężko stwierdzić jednoznacznie, która z nich jest najlepsza, bo każda traktuje o innym temacie. Mi osobiście najbardziej do gusty przypadły te o rzekach, akwenach i wodospadach oraz o parkach krajobrazowych i rezerwatach (pierwsza moja książka z tego cyklu). Moim zdaniem nie należy się zrażać ich nierzadko "fachowym" językiem. Warto mieć na uwadze również to, że książki powstały w 2004/2005 roku i pewne informacje mogły się nieco zdezaktualizować, ale myślę, że nie jakoś nadmiernie. Już całkiem na koniec - chciałbym zostawić czytelników z takim przesłaniem: Jesteśmy Polakami (przynajmniej w większości),zatem warto, by każdy z nas znał podstawowe czynniki kształtujące historię, naturę czy kulturę tego kraju. Warto wiedzieć skąd się wywodzimy i jaka jest nasza przeszłość. Dobrze by było, żeby te wszystkie zabytki, skarby i okazy natury nie odeszły w przeszłość wraz z epokami, w których powstawały.

• Książki z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Perły architektury drewnianej