Podstawy polityki gospodarczej

Okładka książki Podstawy polityki gospodarczej Walter Eucken
Okładka książki Podstawy polityki gospodarczej
Walter Eucken Wydawnictwo: biznes, finanse
biznes, finanse

"Podstawy polityki gospodarczej" to opus magnum jednego z ojców założycieli tzw. szkoły fryburskiej, immanentnie związanej z ordoliberalizmem. I jak na ordoliberała przystało, Eucken w swojej pracy rozprawia się zarówno z leseferyzmem, jak i z gospodarką centralnie sterowaną, zestawiając te modele z alternatywą uwzględniającą wolności ekonomiczne czy polityczne oraz zapewniony przez państwo instytucjonalny ład. Nieco żartobliwie pokuszę się o stwierdzenie, że ordoliberalizm sprowadzał się do połączenia beznamiętnej Smithowskiej niewidzialnej ręki rynku ("Bogactwo Narodów") oraz też Smithowskiego czynnika etycznego ("Teoria uczuć moralnych").

Czytając "Podstawy...", cały czas zastanawiałem się, na ile pozycja Euckena przetrwała próbę czasu. Z jednej strony znaczna część uwag autora okazała się ponadczasowa, z drugiej jednak - zmieniły się nieco okoliczności, do których odnosił się Eucken. W szczególności mam na myśli fakt, że w obecnej rzeczywistości gospodarczej oraz politycznej trudno spotkać państwa tak leseferystyczne bądź tak poddane kontroli władzy centralnej, jak te krytykowane przez Euckena.

W każdym razie warto zapoznać się z myślą Waltera Euckena chociażby po to, żeby lepiej zrozumieć naszego zachodniego sąsiada, na którego ustrój polityczny, gospodarczy czy społeczny ordoliberalizm wywarł przeogromny wpływ.

Ten wpływ sięga również Polski poprzez ujęcie emanacji ordoliberalizmu, czyli zasady społecznej gospodarki rynkowej, w naszej Konstytucji, przy czym rzeczywistość pokazuje, że z jej stosowaniem państwo polskie było nieco na bakier. A szkoda, bo pełniejsza realizacja mogłaby się spotkać z uznaniem i przedsiębiorców (większa wolność gospodarcza),i pracowników (większe zabezpieczenie socjalne). Tylko rodzi się pytanie, czy przez większą część istnienia III RP taki postulat był możliwy do spełnienia. Innymi słowy, dobrze jest zjeść ciastko i dalej je mieć (chociaż wtedy to już chyba jako ciastko Schroedingera),ale w rzeczywistości gospodarczej krajów rozwijających się z kruchymi ramami instytucjonalnymi taki wielowymiarowy model może okazać się niestety niemalże utopijny.

Praca Waltera Euckena podejmuje rozprawę z historycznym determinizmem i rozważa kwestię ustroju gospodarczego i relacji z ustrojem politycznym i społecznym.

Ogromną zaletą książki jest jasna myśl autora, która nie gmatwa lecz objaśnia, czasami wręcz na poziomie elementarnym, zasady ekonomii.

Polecam.

Polecam.