7 Kobiet Mafii

Mateusz Wieczorek Wydawnictwo: Psychoskok kryminał, sensacja, thriller
Psychoskok
2015-08-12
2015-08-12
kryminał Mateusz Wieczorek fantasy czarna komedia thriller kobiety mafii Psychoskok

No ciężko mi przeszła przez gardło.. nie moje klimaty i wywodzić się tu nie będę.

Tytuł powieści jest nieco zwodniczy, sugeruje bowiem, że to żeński pierwiastek będzie stanowił główną część fabuły. Nic bardziej mylnego. Co prawda kobiety pełnią w powieści ważną rolę, co zostało wielokrotnie podkreślone, ale nie poświęcono im jednak zbyt wiele miejsca. Cała linia fabularna jest skoncentrowana wokół szefa mafii i jego przewinień – sensacji i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Przedstawione tu zdarzenia są ciekawe i nieprzewidywalne, a sama akcja jest dobrze wyważona. Tempo powieści jest dynamiczne i zmyślnie poprowadzone. Pomimo wtórności tematyki, książka tchnie świeżością i nieszablonowym spojrzeniem.

Autor wyraźnie skupia się na pozornie zwykłych charakterach, których meandry losu rzucają na głębokie wody codzienności, gdzie najdrobniejszy błąd czy niewłaściwy krok mogą być katastrofalne w skutkach. Podobnie jak w “66 duszach” czy “Ostatnim worku cementu“, Mateusz Wieczorek stawia na antagonistów. Są to osobowości sprawnie nakreślone, ich historie malowane są niemalże w samym piekle; ich doświadczenia są wyrazem brutalności i niezłomności. Nie często mam do czynienia z bohaterami, którzy wzbudzają we mnie skrajne emocje. Tych bohaterów po prostu się uwielbia i nienawidzi jednocześnie. Wydawać by się mogło, że każdy nosi w sobie zadrę, która go ukształtowała, a której nie chce się pozbyć.

Ironiczne zdarzenia i wypowiedzi antagonistów, przejaskrawiona rzeź czy śmiertelnie poważna atmosfera są fundamentami tej powieści. Wszystkie poruszane w niej wątki, nierzadko nieoczywiste, stają się kluczowym elementem do poskładania całości fabuły w logiczny ciąg zdarzeń.

“7 kobiet mafii” to powieść wciągająca, pełna cynizmu, kpiny i sarkazmu, w której czarny humor skutecznie tuszuje warsztatowe braki. Zawiłą intrygą, ostrym językiem i bezkompromisowością bez wątpienia przykuwa uwagę. Zawrotna akcja i niesztampowość składają się na satysfakcjonujący twór.

Zaintrygował i zwrócił moją uwagę tytuł " 7 kobiet mafii". Niestety o nich właśnie w tej książce jest bardzo niewiele. Razem zebrałoby się kilka stron. To książka o szefie mafii i jego zabójcach. Napisana w tonie ironiczno - sarkastycznym ale do mnie nie przemówiła. Zawiodłam się. Jedyny plus to to fakt , że jeden ze złych charakterów na końcu się obudził i podjął próbę zmiany swojego życia.

„7 kobiet mafii” to historia w której odnaleźć można elementy fantasy, kryminału, thrillera a przede wszystkim czarnej komedii. Ta zabójcza mieszanka odmierzona w idealnych proporcjach zabierze Was w świat pełen kontrastów oraz nieprzewidywalnych zwrotów akcji.

Czując nadchodzący kres swych dni, wcielenie diabła na ziemi, Malcolm Seth postanawia rozliczyć się ze światem. Spisuje swoją biografię, zamyka ją w walizce a kluczyk do niej podarowuje córce na osiemnaste urodziny prosząc by po jego śmierci zajrzała do niej i sama go oceniła. Kiedy jednak walizka znika w tajemniczych okolicznościach rozpoczyna się tragikomiczny wyścig toczony spiętrzoną falą absurdu…

• E-półka
  • Przeczytane w r 2019