Życie i czasy Mistrza Haxerlina

Okładka książki Życie i czasy Mistrza Haxerlina
Jacek Wróbel Wydawnictwo: Genius Creations Cykl: Mistrz Haxerlin (tom 2) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Mistrz Haxerlin (tom 2)
Genius Creations
2018-04-06
2018-04-06

Okładka książki Nowa Fantastyka 475 (04/2022) Maria Galina, Wiktor Orłowski, Lavie Tidhar, Jacek Wróbel
Ocena 6,3
Nowa Fantastyk... Maria Galina, Wikto...
Okładka książki Wiedźmin. Szpony i kły Nadia Gasik, Katarzyna Gielicz, Przemysław Gul, Piotr Jedliński, Sobiesław Kolanowski, Beatrycze Nowicka, Andrzej W. Sawicki, Michał Smyk, Barbara Szeląg, Jacek Wróbel, Tomasz Zliczewski
Ocena 6,8
Wiedźmin. Szpo... Nadia Gasik, Katarz...
Okładka książki Ostatni dzień pary II Rafał Charłampowicz, Michał Cholewa, Karolina Cisowska, Radosław Dąbrowski, Aleksander Daukszewicz, Rafał Dębski, Maria Dunkel, Karolina Fedyk, Konrad Knapek, Katarzyna Kołodziejska, Paulina Kuchta, Filip Laskowski, Justyna Lech, Sebastian Lepianka, Justyna Macina, Kornel Mikołajczyk, Barbara Mikulska, Agnieszka Nosek, Piotr Patykiewicz, Grzegorz Piórkowski, Joanna Płaszewska, Julian Podgórski, Adam Podlewski, Marcin Podlewski, Marcin Przybyłek, Marcin Rusnak, Arkady Saulski, Michał Studniarek, Barbara Szeląg, Bartłomiej Sztobryn, Bartłomiej Tomaszewski, Henryk Tur, Katarzyna Uznańska, Sebastian Uznański, Martyna Walerowicz, Jacek Wróbel, Simon Zack
Ocena 7,4
Ostatni dzień ... Rafał Charłampowicz...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Powrót do świata mistrza Haxelina, tym razem zdobywamy informację o jego przeszłości. Historia dalej pełna specyficznego humoru, jednak bardziej mroczna. Co łączy wszystkie przygody z życia mistrza? Jak wygląda większe dobro, dla którego żyją złole z wykreowanego świata? Szkoda, że nie każdy chce znać odpowiedzi na te pytania.

Nie powiem, nad Mistrzem Haxerlinem uśmiałem się nie raz jak norka, tylko że raczej nie z tego, co jako śmieszne założył autor. Śmiałem się z nieporadności fabularnej, z głupkowatych pomysłów, z naiwnej momentami narracji. I był to śmiech przez łzy, bo wciąż mam nadzieję, że gdzieś są ci autorzy, którzy piszą opowiadania jak Sapkowski czy Dukaj, czy choćby Pilipiuk. Jacek Wróbel do nich nie należy, chyba że ktoś lubi humor siermiężny, przy którym Pilipiuk to szczyt wyrafinowania.

Druga część okazała się niestety gorsza od pierwszej. Mimo, że zamysł był lepszy, bo dostajemy spójną opowieść, a nie zbiór opowiadań, to sama historia okazała się chyba za krótka i Autor postanowił dorzucić do tomu opowiadania, które znałem już z Nowej Fantastyki. Mimo tego, jeśli tylko wyjdzie trzecia część, to kupię bez zastanowienia. Trzymam kciuki za Autora.
I byłbym zapomniał - uwielbiam te okładki! Wspaniała robota.

I byłbym...

Pierwsza część była bardzo przyjemna chociaż krótkie formy średnio się sprawdzały. Tutaj mamy do czynienia z dłuższymi formami i... sprawdzają się lepiej chociaż biorąc pod uwagę, że "Życie i czasy..." są swoistym prequelem, pozostaje lekki niedosyt. Jeśli ktoś nie kojarzy, przypomnę - klasyczny motyw czarownika nieudacznika, szarlatana, tudzież po przejściach opakowany w sporą dawkę humoru, także z odniesieniami do współczesności :)

Przeciętna, czy dobra? Między tymi dwiema ocenami się zastanawiałem. Wrażenia po lekturze drugiego tomu są mniej przyjemne niż po pierwszym. Teoretycznie dostałem to czego się spodziewałem, lekką humorystyczną opowiastkę w świecie z lekka fantasy. Akurat na wakacje. Było miło, jutro zapomnę dlaczego.
Poznajemy kilka ważnych wydarzeń z życia Mistrza Haxerlina, które niby miały znaczący wpływ na jego życie, ukształtowały go, rozbiły jego charakter, złamały kręgosłup moralny. Nie kupuję tego. On już od urodzenia był szują, tchórzem i sprzedawczykiem.
I ta ciągła aluzja autora, że to ma ukryte dno, że te wydarzenia nie są przypadkowe, że splatają się i już zaraz wyniknie z nich coś wielkiego. Może. W trzecim lub dwudziestym tomie. Starzejący się oszust zostanie zbawcą świata. Tak. A świstak siedzi i zawija.
Thuz miał być i jest. Jako bierny słuchacz historyjek niedorobionego maga. Szkoda.

Poznajemy kilka ważnych wydarzeń z życia Mistrza Haxerlina, które niby...

Wahałam się przez moment, ile gwiazdek zaznaczyć. Najchętniej dałabym o pół mniej niż pierwszej części przygód Mistrza Haxerlina. Ponieważ jednak połówek nie ma, zostanę przy tym, co było.

Ocena taka wynika z faktu, że początek mnie zmęczył. Na tyle, że odstawiłam książkę na półkę na dłuższą chwilę. Przykro mi, ale z mojej perspektywy Autor przynudza i się powtarza (jak też słusznie zauważył Thuz, demon towarzyszący Mistrzowi). Gdy jednak wróciłam i przebrnęłam przez zdecydowanie przydługi wstęp, historia początków Cudów i Dziwów, czyli pobyt Haxerlina w Collegium Magicum, poleciała już pełną parą, a tempo i styl opowieści wróciły na właściwe tory.

Drugi tom, wbrew spodziewaniom, to nie dalsze losy kupca, ale jego przeszłość. Tu, w tak naprawdę trzech historiach, przerywanych w sumie nieszczególnymi wtrąceniami, Autor przybliża nam początki zwariowanej kariery Haxerlina i dwa szczególnie ważne epizody w jego życiu. I pokazują one nie tyle przygody bohatera, co przybliżają jego postać i pokręcony, ale w gruncie rzeczy dobry charakter.
Tyle że zabrakło w tym wszystkim miejsca dla Thuza, który jest bardzo sympatyczną postacią (pewnie za te słowa najchętniej wtrąciłby mnie w Otchłań i torturował do końca świata). Wprowadzony pod koniec pierwszego tomu demon zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi.

Jeśli to są początki pisania autora to ja wróżę niezłą karierę pisarską. Ciekawa historia, niestety jakich wiele podobnych w ramach Gildii Magów, ale z zaciekawieniem, będę czekała na kolejne książki autora.

Jacek Wróbel Życie i czasy Mistrza Haxerlina Zobacz więcej
Jacek Wróbel Życie i czasy Mistrza Haxerlina Zobacz więcej