Szaman

Paweł Arciszewski Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2015-08-28
2015-08-28

Są książki które,przeszły bez echo.A szkoda,bo są według mnie idealne.
Przeszła bez echa,bo to nie powieść współczesna.Bez komórek,FB czy problemów nastek z trądzikiem :-)
Obsadzona w głębokim czasie starożytności.
Jeszcze przed Rzymem.
Bunty,walki,a nawet mamuty i yeti.
Szamam,królowa i temu podobne rzeczy.

Były też momenty straszne jak wbijanie na pal.
Szczególnie w pamięci zapadła mi scena.Ogromnej karawany kupców idących do miasta/
Dla mnie to świetna książka.

Są książki które,przeszły bez echo.A szkoda,bo są według mnie idealne.
Obsadzona w głębokim czasie starożytności.
Jeszcze przed Rzymem.
Bunty,walki,a nawet mamuty i yeti.
Szamam,królowa i temu podobne rzeczy.

Były też momenty straszne jak wbijanie na pal.
Szczególnie w...

Tym razem mam dla Was powieść, nad której przeczytaniem trochę się zastanawiałam. Intrygująca okładka, tytuł, który nie zdradza nam zbyt dużo oraz opis, który sprawia, że nie wiemy do końca czego tak naprawdę możemy się spodziewać - to wszystko skutecznie zachęciło mnie do lektury "Szamana". Postanowiłam zaryzykować i dać szansę polskiemu pisarzowi oraz przekonać się czy autor swoją twórczością skradnie moje serce. Jakie wrażenie zrobił na mnie Paweł Arciszewski? Zapraszam do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.

Boryga jest najzwyklejszym mieszkańcem osady, która rządzi się swoimi prawami. Są oni całkowicie odizolowani od swoich sąsiadów i wiążącymi się z tym problemami. Żyją bez władcy, poddanych czy wojen. Boryga nie jest obojętny na krzywdę innych, więc kiedy spotyka na swojej drodze małego i bezbronnego Yeti, chłopak nie zastanawia się i staje w jego obronie, ratując mu w ten sposób życie. Przez to wydarzenie bohater oddala się od swojej osady i asymiluje się z resztą świata, odkrywając przy tym nieznane. Po tym wszystkim chłopak zaczyna wyróżniać się na tle pozostałych mieszkańców osady i zostaje nowym szamanem. Kiedy w jego życiu pojawia się Olga, Boryga zdaje sobie sprawę jak w krótkim czasie proste sprawy mogą się naprawdę pokomplikować. Aby zrozumieć postępowanie niektórych ludzi, Szaman wraz ze swoją niedawno poślubioną żoną Olgą, wyruszają z karawaną handlową do państwa Ku gdzie życie wygląda zupełnie inaczej. Poznają oni nowe obyczaje przyjaciół, ale również zauważają, że mają już swoich wrogów. Czy Boryga poradzi sobie z funkcją szamana i nie zawiedzie swojej osady i tłumu, który swoje życie oddał w jego ręce? Czy dobre serce wystarczy, aby uniknąć rozlewu krwi?

Bohaterowie "Szamana" są wykreowani dosyć dobrze i jesteśmy w stanie zrozumieć ich postępowanie. Podczas czytania nie zagłębiamy się za bardzo w poszczególne postacie, a skupiamy się na problemach towarzyszących osadzie. Z biegiem czasu i poznawania nowych terenów nasi bohaterowie stają się mądrzejsi i bardziej doświadczeni. Co za tym idzie, widzimy ogromną przemianę Borygi, który w końcu staje się prawdziwym mężczyzną i dostrzega jak wielki obowiązek na nim spoczywa. Nabiera mądrości i nie chce rozlewu krwi. Tak samo Olga - porzuca swoją nieśmiałość i stara się sprostać nowym oczekiwaniom. Bohaterowie tej opowieści pokazują nam jak można rozwinąć swoje skrzydła, a także jak ważne jest wspieranie siebie i że prawdziwe przyjaźnie naprawdę istnieją.

Język użyty w tej powieści jest bardzo prosty i zrozumiały. Temat poznawania nowych terenów oraz obyczajów jest wyraziście opisany, dzięki czemu możemy z łatwością się w niego zagłębić. Zawiłość sytuacji oraz połączenie różnych kultur pozwala czytelnikowi zapomnieć o otaczającej go rzeczywistości, problemach i obowiązkach. Autor "Szamana" zaskoczył mnie swoją pomysłowością i ciekawą kreacją całkiem innego świata.

Akcja "Szamana" rozwija się skrupulatnie, krok po kroku. Autor pokazuje nam drogę, którą muszą przejść bohaterowie w sposób bardzo szczegółowy i absolutnie nie ułatwia im tej podróży. Wydarzenia wywołują w nas sporo emocji, ułatwiając tym samym odbiór fabuły. Bardzo trudno było mi przewidzieć kto jest wrogiem, a kto przyjacielem - nie wspominając już o odkryciu zamysłu Pawła Arciszewskiego na zakończenie tej historii.

Podsumowując - powieść z pewnością trafi w gusta osób, które lubią wędrówki oraz odkrywanie nieznanego świata. Paweł Arciszewski stworzył coś niepowtarzalnego i zupełnie odmiennego od literatury, którą jak dotąd czytałam. Pomimo tego, że to nie do końca moje klimaty, nie żałuję czasu spędzonego z tą lekturą.

"Szczęście objawia się nieraz przez chwilę, ale ta chwila może zaważyć na pozostałym życiu."

"Nawet gdy szczęście wygaśnie, to pozostaną wspomnienia."

"Powroty zawsze powinny być szczęśliwe."

Boryga jest zwykłym mieszkańcem osady, miejsca odizolowanego od wielkich państw, w którym panuje ład i spokój, bez władcy, bez poddanych, bez przemocy. Kiedy życie małego Yeti jest zagrożone, chłopak wychyla się z tłumu ratując go, jednak przez ten czyn musi się oddalić od osady, by móc opiekować się istotą. Nikt z osady nie przewiduje, że wkrótce Yeti zapoczątkuje czasy ich niepokoju. Boryga zostając ważną osobą zmaga się z nową pulą obowiązków i ograniczeń, jednak poznając Olgę czuje, że odnalazł swą bratnią duszę i wsparcie. W wyniku wielu wydarzeń młody szaman ze swą wybranką wyrusza wraz z karawaną handlową do państwa Ku, gdzie poznając obce obyczaje poznają nowych przyjaciół, ale i wrogów.

Czy Boryga podoła byciu szamanem osady? Czy czasem przelew krwi jest nieunikniony? Czy mieszkańcy osady odrzucą obawy i uprzedzenia, by zjednoczyć siły z innymi ludami?

Dawno nie czytałam powieści przygodowej, więc przed lekturą "Szamana" miałam dość dużo obaw. Nie byłam pewna czy nie będzie to nudna lektura o prymitywnych ludziach i to w dość obszernej oprawie, jednak z każdą stroną coraz bardziej przekonywałam się do opowieści i stylu autora. Paweł Arciszewski świetnie poradził sobie z wyzwaniem i stworzył niezwykłą książkę, o ciekawych bohaterach i ich oryginalnym podejściu do życia.

Fabuła opiera się na postaci Borygi i jego przygodach, ale są rozdziały, które skupiają się na innych bohaterach, przedstawiające sytuacje z ich strony. Był to dobry zabieg, bo czasem ważne rzeczy działy się bez obecności głównej postaci. Akcja raz jest szybka, a raz wolniejsza, choć przez większość część książki raczej jest umiarkowana. Podobało mi się to, że w swą historię autor wplótł takie pojęcia jak Yeti, szaman czy Atlantyda, bo dawały poczucie odmienności. Bardzo przyjemnie mi się czytało o osadzie, ich zasadach, a nawet prymitywnych warunkach, które tylko dodawały pewnego uroku światu w którym toczy się historia.

Jak łatwo można się domyślić bohaterowie z każdym nowym doświadczeniem uczą się czegoś nowego, stają się dojrzalsi i mądrzejsi. Boryga z wrażliwego na innych chłopka zmienia się w niezwykle mądrego, nieznoszącego zabijania mężczyznę. Olga pod wpływem miłości do młodzieńca porzuca nieśmiałość, by dzielnie i z rozwagą (czasem oszczepem) stawiać czoła problemom. Jest jeszcze Hertok z Rakiją dowodzący karawaną, którzy szybko stali się bliscy wspomnianej wcześniej dwójce pomimo różnic między sobą. Mogłabym jeszcze wymieniać długo różnych bohaterów "Szamana", gdyż każdy jest inny, łatwo zapada w pamięć, co jest zaletą tej książki.

Podoba mi się pomysł i wykonanie "Szamana", bo napisać powieść o innych krainach - każdej z odmienną kulturą i prawem - i powiązaniach między nimi na pewno nie jest łatwe. Nie powiem, że podczas lektury wstrzymywałam oddech, bo choć zdarzały się momenty, gdy życie bohaterów było zagrożone to raczej z lekkim sercem do nich podchodziłam, ale nie uznaję tego za wadę, bo gdybym silnie przeżywała chwile niepokoju to już dawno byłabym zmęczoną tą pozycją. Okładka również mi się podoba (taaak, może mieć na to wpływ to, że jestem dziewczyną i lubię sobie popatrzeć na przystojniaków),choć troszkę nie rozumiem, dlaczego jest na niej pióropusz, skoro w tej lekturze nie znalazłam szczególnego nawiązania do kultury indiańskiej, ale przyznaję, że daje ładny efekt.

Podsumowując, książka "Szaman" autorstwa Pawła Arciszewskiego to wręcz świetna powieść przygodowa. Jeśli lubicie czytać o świecie bez technologii, o ludziach, którzy starają się rozwiązywać konflikty pokojowo, o przygodzie dwójki młodych ludzi, którzy muszą zmagać się z przeróżnymi problemami to "Szaman" jest pozycją dla Was. Miłość, zdrada, przyjaźń, poświęcenie i przeznaczenie składają się na lekturę, którą dzisiaj Wam polecam.

"Każdy koniec to początek czegoś nowego."

"Nawet gdy szczęście wygaśnie, to pozostaną wspomnienia."

"Powroty zawsze powinny być szczęśliwe."

• Fantastyka/Fantasy
  • Egzemplarze recenzenckie