Jak zgubić 15 kilogramów, napełniając swoją duszę

Okładka książki Jak zgubić 15 kilogramów, napełniając swoją duszę Dariusz Wiśniewski
Okładka książki Jak zgubić 15 kilogramów, napełniając swoją duszę
Dariusz Wiśniewski Wydawnictwo: Psychoskok zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Psychoskok
2015-10-01
2015-09-28

Okładka całkiem od czapy. Tytuł bez sensu. Tyle krytyki.
Natomiast reszta jest ok. Krótka relacja dojrzałego mężczyzny pokonującego francuski szlak jakubowy w bardzo niekorzystnym pogodowo czasie czyli na przełomie lutego i marca. Napisana potocznym językiem i krótkimi zdaniami, co sprawia, że tekst jest dynamiczny i całkiem fajnie się go czyta. Autor jest wierzący i jest o tym mowa w książce, ale w sposób nienachalny oraz bez próby wpływania na czytelnika. Dzień po dniu opisane są trudy pokonywanej trasy, spotkania z innymi pielgrzymami, trochę praktycznych informacji i niedużo ciekawostek o trasie. Wszystkiego po trochu, ale wyszło to całkiem zgrabnie i interesująco. Bez upiększania, realnie i uczciwie, widać trud pątnika, ale i radość, że dotarł do celu.
Jedna gwiazdka dodatkowo za umiarkowanie i za to, że autorowi chciało się opisać swoja życiową wyprawę, na którą wybrał się z potrzeby duszy a nie w celach komercyjnych.

Okładka całkiem od czapy. Tytuł bez sensu. Tyle krytyki.

„Jak zgubić 15 kg, napełniając swoją duszę” to jedyna w swoim rodzaju powieść drogi, którą możemy potraktować jako przyjemną lekturę, lub fantastyczny poradnik, który warto będzie zabrać ze sobą jeżeli zamierzamy wyruszyć tą sama trasą. Kto wie, może dzięki temu podobnie jak autor stajemy się silniejszymi fizycznie i duchowo ludźmi…?

„Ból i upadki nie są żadną przeszkodą w życiu. Są doświadczeniem, które wzmacnia.”

Kolejna książka opowiadająca o przejściu Camino. Sporo osobistych refleksji, informacji o miejscowej kuchni, schroniskach oraz ludziach poznanych w drodze.

Po przeczytaniu tytułu można pomyśleć, że książka jest kolejnym poradnikiem dla tych, którzy stwierdzili, że waga nie żartuje, więc trzeba pozbyć się zbędnych kilogramów. Tymczasem jest to opowieść pątnicza o drodze do Santiago de Compostella, miejsca spoczynku Św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. Autor w ciągu trzydziestu sześciu dni pokonuje siedemset siedemdziesiąt pięć kilometrów, by dotrzeć do celu. A co widział i co przeżył, opisuje w swojej książce. Dowiadujemy się z niej, że do podjęcia się pątniczego trudu zmusiły autora jakieś niełatwe zawirowania w życiu osobistym.

"Niedługo stuknie mi 50 lat, dusza przez ostatni rok poraniona przez różne wydarzenia dziejące się dookoła mnie. Niosę krzyż, ale czuję, że samą siłą fizyczną go nie udźwignę. Muszę wyruszyć, żeby walczyć ze swoimi lękami i stawić czoła demonom. To dlatego drogę, którą podejmuję, zwą również Drogą Miecza. Miecz, od którego zginał pierwszy apostoł Jakub, stał się symbolem świętych wojowników, rycerzy i walczących mężczyzn. Dziękować i błagać. Tyle i aż tyle. Sam, bo tylko wtedy będzie miało to sens. Mam dziesiątki pytań, jak i dlaczego? Ile razy jeszcze upadnę i czy sił starczy, żeby kolejny raz wstać?"

Co prawda nie dowiadujemy się z książki, co konkretnie wydarzyło się w życiu autora, za to dowiemy się, że warto było podjąć się tej pielgrzymki.

„Jak zgubić 15 kg napełniając swoją duszę” nie jest powieścią religijną, chociaż z oczywistych powodów nie brakuje w niej odniesień do świata wiary. Jest za to dokumentem pokazującym, w jaki sposób mimo własnych słabości iść do celu i stać się przy okazji silniejszym człowiekiem.

A gdyby ktoś chciał udać się do Santiago de Compostella śladami autora, to informuję, że znajdzie w książce praktyczne i przydatne informacje dotyczące tej trudnej drogi.

• 2016
  • Zainteresowania: Podróże małe i duże
  • Camino
  • Polacy nie gęsi
  • Do przeczytania
  • Zainteresowania: Camino de Santiago

Dariusz Wiśniewski Jak zgubić 15 kilogramów, napełniając swoją duszę Zobacz więcej