Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 1, Sensacje i science fiction

Okładka książki Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 1, Sensacje i science fiction Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek
Okładka książki Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 1, Sensacje i science fiction
Zygmunt KałużyńskiTomasz Raczek Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik Seria: Biblioteka "Latarnika" film, kino, telewizja
361 str. 6 godz. 1 min.
Kategoria:
film, kino, telewizja
Seria:
Biblioteka "Latarnika"
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania:
2005-05-19
Data 1. wyd. pol.:
2005-05-19
Liczba stron:
361
Czas czytania
6 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360000014
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,0
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Andrzej Barański, Tadeusz Cegielski, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Mariusz Koryciński, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Paweł Maciejko, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Karolina Mendak, Tomasz Raczek, Radosław Romaniuk, Kamila Sokołowska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Andrzej Waśko, Andrzej Werner
Ocena 5,3
Rozmawiamy we ... Andrzej Barański, T...
Okładka książki Kultowe rozmowy. Kobiety znane i niespodziewane Katarzyna Marcysiak, Tomasz Raczek
Ocena 6,5
Kultowe rozmow... Katarzyna Marcysiak...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
60 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2886
592

Na półkach:

Ani perły, ani leksykon, ani 21 wiek. Większość powierzchownie omówionych filmów to kino klasy B i C głównie z lat 90.

Podsumowując: Raczek z "mężem" zarabiają na nieżyjącym znawcy kina, Kałużynskim. Niesmaczne

Ani perły, ani leksykon, ani 21 wiek. Większość powierzchownie omówionych filmów to kino klasy B i C głównie z lat 90.

Podsumowując: Raczek z "mężem" zarabiają na nieżyjącym znawcy kina, Kałużynskim. Niesmaczne

Pokaż mimo to

avatar
156
153

Na półkach:

Jest to omówienie około 200 filmów powstałych przed rokiem 2004- bo wtedy zmarł Zygmunt Kałużyński. Omówienia mają formę rozmów między panami Kałużyńskim a Raczkiem , albo recenzji p. Zygmunta. Są krótkie ale smakowite. Np. to dotyczące jednego z moich ulubionych filmów " Zabójczej broni" , kończy się zdaniem p. Zygmunta: " trzeba nie mieć Boga w sercu , by krzywić się na taki spektakl". Ja się nie krzywię, ja się uśmiecham.

Jest to omówienie około 200 filmów powstałych przed rokiem 2004- bo wtedy zmarł Zygmunt Kałużyński. Omówienia mają formę rozmów między panami Kałużyńskim a Raczkiem , albo recenzji p. Zygmunta. Są krótkie ale smakowite. Np. to dotyczące jednego z moich ulubionych filmów " Zabójczej broni" , kończy się zdaniem p. Zygmunta: " trzeba nie mieć Boga w sercu , by krzywić się na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
624
206

Na półkach:

Miło się czyta teksty Kałużyńskiego i wymianę zdań między panami. Jednak pod tytułem 'Perły kina" spodziewałam się gruntownego przeglądu światowych dzieł filmowych XX wieku, leksykon natomiast dotyczy przede wszystkim amerykańskich filmów z lat 90-tych i przełomu wieków (z niewielkimi wyjątkami).

Miło się czyta teksty Kałużyńskiego i wymianę zdań między panami. Jednak pod tytułem 'Perły kina" spodziewałam się gruntownego przeglądu światowych dzieł filmowych XX wieku, leksykon natomiast dotyczy przede wszystkim amerykańskich filmów z lat 90-tych i przełomu wieków (z niewielkimi wyjątkami).

Pokaż mimo to

avatar
424
423

Na półkach:

„Sensacje i Science Fiction” to pierwsza część pięciotomowego „Leksykonu filmowego na XXI wiek”, będącego podsumowaniem wieloletniej współpracy znanych i lubianych krytyków filmowych: Zbigniewa Kałużyńskiego i Tomasza Raczka. Kto widział ten duet w programie „Perły z lamusa”, ten nie potrzebuje żadnych rekomendacji.

W pierwszym tomie zebrano omówienia prawie dwustu filmów sensacyjnych i science fiction: wstrząsowców, końcoświatowców, sajensfikszonowców, jamesbondziaków i kiszkowo – krwawych babranin. Spotkamy tu między innymi blondwłose zagrożenia, glutowatych obcych, samotników Jarmuscha, faworytów z Hollywoodu, współczesnych herosów, zwyrodniałych psychopatów, gliniarzy uczciwych i nieuczciwych, zabójczą panią domu, rozmaite dżedaje oraz połączenie kaczki ze ślimakiem, legitymujące się jako Jar Jar Binks („Dlaczego nie Cip Cip Bęc?”). Dowiemy się, kto jest najwybitniejszym w kinie profesjonalnym ratownikiem świata, w jakim obrazie istotną rolę odegrała wanna, który reżyser „ironicznie celebruje przemoc”, co może wymyślić wielki kombinator walczący o worki dolarów, do czego służy Hollywoodowi Biały Dom i prezydent USA, jak komputer może sterroryzować człowieka, na czym polega wartość prozy SF i jakie są sposoby na zgładzenie kosmity (zwykle dobrze się sprawdza „strzał z rewolweru w środek gluta”). A to jeszcze nie wszystko.
(...)
„Leksykon filmowy na XXI wiek – Perły kina: sensacje i science fiction” to dla miłośników filmu pozycja obowiązkowa. Skorzystać jednak może każdy, kto ceni inteligentną, pełną polotu wymianę zdań, szczodrze okraszoną dżentelmeńskim humorem. Bez względu na to, do której z grup należycie, będziecie tą lekturą zachwyceni.

Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2019/04/14/bycie-wilkolakiem-to-nie-takie-straszne-panie-zygmuncie/

„Sensacje i Science Fiction” to pierwsza część pięciotomowego „Leksykonu filmowego na XXI wiek”, będącego podsumowaniem wieloletniej współpracy znanych i lubianych krytyków filmowych: Zbigniewa Kałużyńskiego i Tomasza Raczka. Kto widział ten duet w programie „Perły z lamusa”, ten nie potrzebuje żadnych rekomendacji.

W pierwszym tomie zebrano omówienia prawie dwustu filmów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
813
802

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Ocenę dałbym jeszcze lepszą, ale jest parę spraw, które mi jednak przeszkadzały. Zacznijmy od tytułu i podtytułu: "Perły kina" można w tej książce, owszem, znaleźć. I to wcale niemało. Ale... nie tylko. Omówiono także sporo chał i kandydatów na Złote Maliny. Podtytuł "Leksykon na XXI wiek" jest nieco mylący, bo od leksykonu wymagam jednak, aby był, w danych ramach czasowych, w miarę kompletny. A pierwszy tom "Pereł kina", opisujący filmy sensacyjne i SF, taki absolutnie nie jest. Większość filmów to produkcje z lat 1980-2010. Zaledwie kilka(!) filmów nie należy to tej kategorii - trudno więc mówić o prawdziwym leksykonie.

Ale to już by było właściwie wszystko z negatywów. Po przeczytaniu wstępu jasnym staje się, że "Perły kina" musiały stać się taką a nie inną książką. I chwała autorom za to, że zadali sobie trud i uporządkowali sporo produkcji filmowych ostatnich dziesięcioleci w jako-tako spójną kolekcję.

Nie ukrywam, że brakuje mi kilku ważnych tytułów. Być może ważnych tylko dla mnie, ale są wśród nich także filmy oskarowe, więc musiały one też być ważne dla innych.

Mimo wszystko mogę rozmowy panów Kałużyńskiego i Raczka bardzo polecić, bo pomagają one oddzielić ziarno od plew współczesnego kina.

Ocenę dałbym jeszcze lepszą, ale jest parę spraw, które mi jednak przeszkadzały. Zacznijmy od tytułu i podtytułu: "Perły kina" można w tej książce, owszem, znaleźć. I to wcale niemało. Ale... nie tylko. Omówiono także sporo chał i kandydatów na Złote Maliny. Podtytuł "Leksykon na XXI wiek" jest nieco mylący, bo od leksykonu wymagam jednak, aby był, w danych ramach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
59
35

Na półkach:

Moje jedyne zastrzeżenie do tych leksykonów to zbyt mało omówionych klasyków kina z lat 50, 60 i 70, a do filmów z tych okresów mam największą słabość. Analizowane są głównie produkcje z lat 90. Znaczy się jest dużo bardzo dobrych filmów z tej dekady, które bardzo lubię, i z pewnością jest jeszcze więcej filmów którymi się zainteresuje dzięki tym książkom(np."W czym mamy problem?). Ale bardzo chciałbym przeczytać jakie zdanie ma duet Kałużyński-Raczek na temat dzieł takich twórców jak Billy Wilder, Roman Polański, Sergio Leone, Stanley Kubrick czy Steven Spielberg, których twórczość uwielbiam. Ale to tylko jedna mała wada, bo to co jest, jest świetne. Jeśli chodzi o osobne teksty to prym wiedzie Kałużyński, jego analizy są dłuższe i bardziej szczegółowe. Ale już dialogi obu krytyków na temat poszczególnych dzieł są najlepsze. Co oczywiste ich chemia którą tworzyli w programie "Perły z lamusa" nie mogła być zachowana w całości na papierze, ale w ciąż w jakimś stopniu ją czuć. Dla kinomanów pozycja obowiązkowa.

Moje jedyne zastrzeżenie do tych leksykonów to zbyt mało omówionych klasyków kina z lat 50, 60 i 70, a do filmów z tych okresów mam największą słabość. Analizowane są głównie produkcje z lat 90. Znaczy się jest dużo bardzo dobrych filmów z tej dekady, które bardzo lubię, i z pewnością jest jeszcze więcej filmów którymi się zainteresuje dzięki tym książkom(np."W czym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1148
407

Na półkach:

Fajnie czyta się niektóre recenzje.

Fajnie czyta się niektóre recenzje.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    104
  • Chcę przeczytać
    80
  • Posiadam
    54
  • Kino
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa
    1
  • 2021/2022
    1
  • Niebeletrystyczne
    1
  • O fantastyce
    1
  • POSIADAM
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także