Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 1, Sensacje i science fiction

Okładka książki Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 1, Sensacje i science fiction Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek
Zygmunt KałużyńskiTomasz Raczek Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik Seria: Biblioteka "Latarnika" film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Biblioteka "Latarnika"
Instytut Wydawniczy Latarnik
2005-05-19
2005-05-19

Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki Rozmawiamy we wszystkich kierunkach Andrzej Barański, Tadeusz Cegielski, Jakub Koisz, Krzysztof Kopczyński, Mariusz Koryciński, Grzegorz Królikiewicz, Renata Lis, Paweł Maciejko, Janusz Majewski, Rafał Marszałek, Karolina Mendak, Tomasz Raczek, Radosław Romaniuk, Kamila Sokołowska, Marcin Świetlicki, Olga Tokarczuk, Andrzej Waśko, Andrzej Werner
Rozmawiamy we ... Andrzej Barański, T...
Okładka książki Kultowe rozmowy. Kobiety znane i niespodziewane Katarzyna Marcysiak, Tomasz Raczek
Kultowe rozmow... Katarzyna Marcysiak...

Ani perły, ani leksykon, ani 21 wiek. Większość powierzchownie omówionych filmów to kino klasy B i C głównie z lat 90.

Podsumowując: Raczek z "mężem" zarabiają na nieżyjącym znawcy kina, Kałużynskim. Niesmaczne

Jest to omówienie około 200 filmów powstałych przed rokiem 2004- bo wtedy zmarł Zygmunt Kałużyński. Omówienia mają formę rozmów między panami Kałużyńskim a Raczkiem , albo recenzji p. Zygmunta. Są krótkie ale smakowite. Np. to dotyczące jednego z moich ulubionych filmów " Zabójczej broni" , kończy się zdaniem p. Zygmunta: " trzeba nie mieć Boga w sercu , by krzywić się na taki spektakl". Ja się nie krzywię, ja się uśmiecham.

Miło się czyta teksty Kałużyńskiego i wymianę zdań między panami. Jednak pod tytułem 'Perły kina" spodziewałam się gruntownego przeglądu światowych dzieł filmowych XX wieku, leksykon natomiast dotyczy przede wszystkim amerykańskich filmów z lat 90-tych i przełomu wieków (z niewielkimi wyjątkami).

„Sensacje i Science Fiction” to pierwsza część pięciotomowego „Leksykonu filmowego na XXI wiek”, będącego podsumowaniem wieloletniej współpracy znanych i lubianych krytyków filmowych: Zbigniewa Kałużyńskiego i Tomasza Raczka. Kto widział ten duet w programie „Perły z lamusa”, ten nie potrzebuje żadnych rekomendacji.

W pierwszym tomie zebrano omówienia prawie dwustu filmów sensacyjnych i science fiction: wstrząsowców, końcoświatowców, sajensfikszonowców, jamesbondziaków i kiszkowo – krwawych babranin. Spotkamy tu między innymi blondwłose zagrożenia, glutowatych obcych, samotników Jarmuscha, faworytów z Hollywoodu, współczesnych herosów, zwyrodniałych psychopatów, gliniarzy uczciwych i nieuczciwych, zabójczą panią domu, rozmaite dżedaje oraz połączenie kaczki ze ślimakiem, legitymujące się jako Jar Jar Binks („Dlaczego nie Cip Cip Bęc?”). Dowiemy się, kto jest najwybitniejszym w kinie profesjonalnym ratownikiem świata, w jakim obrazie istotną rolę odegrała wanna, który reżyser „ironicznie celebruje przemoc”, co może wymyślić wielki kombinator walczący o worki dolarów, do czego służy Hollywoodowi Biały Dom i prezydent USA, jak komputer może sterroryzować człowieka, na czym polega wartość prozy SF i jakie są sposoby na zgładzenie kosmity (zwykle dobrze się sprawdza „strzał z rewolweru w środek gluta”). A to jeszcze nie wszystko.
(...)
„Leksykon filmowy na XXI wiek – Perły kina: sensacje i science fiction” to dla miłośników filmu pozycja obowiązkowa. Skorzystać jednak może każdy, kto ceni inteligentną, pełną polotu wymianę zdań, szczodrze okraszoną dżentelmeńskim humorem. Bez względu na to, do której z grup należycie, będziecie tą lekturą zachwyceni.

Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:

W pierwszym tomie zebrano omówienia prawie dwustu filmów...

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Ocenę dałbym jeszcze lepszą, ale jest parę spraw, które mi jednak przeszkadzały. Zacznijmy od tytułu i podtytułu: "Perły kina" można w tej książce, owszem, znaleźć. I to wcale niemało. Ale... nie tylko. Omówiono także sporo chał i kandydatów na Złote Maliny. Podtytuł "Leksykon na XXI wiek" jest nieco mylący, bo od leksykonu wymagam jednak, aby był, w danych ramach czasowych, w miarę kompletny. A pierwszy tom "Pereł kina", opisujący filmy sensacyjne i SF, taki absolutnie nie jest. Większość filmów to produkcje z lat 1980-2010. Zaledwie kilka(!) filmów nie należy to tej kategorii - trudno więc mówić o prawdziwym leksykonie.

Ale to już by było właściwie wszystko z negatywów. Po przeczytaniu wstępu jasnym staje się, że "Perły kina" musiały stać się taką a nie inną książką. I chwała autorom za to, że zadali sobie trud i uporządkowali sporo produkcji filmowych ostatnich dziesięcioleci w jako-tako spójną kolekcję.

Nie ukrywam, że brakuje mi kilku ważnych tytułów. Być może ważnych tylko dla mnie, ale są wśród nich także filmy oskarowe, więc musiały one też być ważne dla innych.

Mimo wszystko mogę rozmowy panów Kałużyńskiego i Raczka bardzo polecić, bo pomagają one oddzielić ziarno od plew współczesnego kina.

Moje jedyne zastrzeżenie do tych leksykonów to zbyt mało omówionych klasyków kina z lat 50, 60 i 70, a do filmów z tych okresów mam największą słabość. Analizowane są głównie produkcje z lat 90. Znaczy się jest dużo bardzo dobrych filmów z tej dekady, które bardzo lubię, i z pewnością jest jeszcze więcej filmów którymi się zainteresuje dzięki tym książkom(np."W czym mamy problem?). Ale bardzo chciałbym przeczytać jakie zdanie ma duet Kałużyński-Raczek na temat dzieł takich twórców jak Billy Wilder, Roman Polański, Sergio Leone, Stanley Kubrick czy Steven Spielberg, których twórczość uwielbiam. Ale to tylko jedna mała wada, bo to co jest, jest świetne. Jeśli chodzi o osobne teksty to prym wiedzie Kałużyński, jego analizy są dłuższe i bardziej szczegółowe. Ale już dialogi obu krytyków na temat poszczególnych dzieł są najlepsze. Co oczywiste ich chemia którą tworzyli w programie "Perły z lamusa" nie mogła być zachowana w całości na papierze, ale w ciąż w jakimś stopniu ją czuć. Dla kinomanów pozycja obowiązkowa.

Fajnie czyta się niektóre recenzje.

Fajnie czyta się niektóre recenzje.

• Kino
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa