rozwińzwiń

Co Bóg zrobił szympansom?

Okładka książki Co Bóg zrobił szympansom? Jerzy Sosnowski
Okładka książki Co Bóg zrobił szympansom?
Jerzy Sosnowski Wydawnictwo: Wielka Litera publicystyka literacka, eseje
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2015-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-30
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380320482
Tagi:
wiara religia Bóg
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fizyk w jaskini światów Krzysztof A. Meissner, Jerzy Sosnowski
Ocena 7,6
Fizyk w jaskin... Krzysztof A. Meissn...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka polskiego Stanisław Baliński, Jan Barszczewski, Joseph Conrad, Wacław Filochowski, Konstanty Górski, Stefan Grabiński, Zygmunt Krasiński, Antoni Lange, Stanisław Lem, Bolesław Leśmian, Janusz Meissner, Franciszek Mirandola, Anna Olimpia Mostowska, Józef Maksymilian Ossoliński, Józef Relidzyński, Władysław Stanisław Reymont, Bruno Schulz, Mieczysław Smolarski, Jerzy Sosnowski, Józef Tyszkiewicz, Sygurd Wiśniowski, Roman Zmorski
Ocena 7,3
Opowieści nies... Stanisław Baliński,...
Okładka książki Nadzieja Joanna Bator, Waldemar Bawołek, Grzegorz Bogdał, Katarzyna Boni, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Jacek Dehnel, Julia Fiedorczuk, Natalia Fiedorczuk, Joanna Gierak-Onoszko, Mikołaj Grynberg, Magdalena Grzebałkowska, Ignacy Karpowicz, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Małgorzata Lebda, Ewa Lipska, Jarosław Mikołajewski, Andrzej Muszyński, Wiesław Myśliwski, Jacek Napiórkowski, Łukasz Orbitowski, Magdalena Parys, Grażyna Plebanek, Małgorzata Rejmer, Paweł Piotr Reszka, Agata Romaniuk, Paweł Sajewicz, Dominika Słowik, Jerzy Sosnowski, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Juliusz Strachota, Ziemowit Szczerek, Mariusz Szczygieł, Olga Tokarczuk, Przemysław Truściński, Grzegorz Uzdański, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Ilona Wiśniewska, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,8
Nadzieja Joanna Bator, Walde...
Okładka książki Rolke. Fotografie warszawskie Anna Brzezińska, Małgorzata Purzyńska, Tadeusz Rolke, Jerzy Sosnowski
Ocena 9,0
Rolke. Fotogra... Anna Brzezińska, Ma...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Coś Pan, Panie Sosnowski, uczynił polskim katolikom?1889 351 182

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
55 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
226
178

Na półkach:

Erudycyjne eseje o wierze i religijności.
Gdyby wszystkie dyskusje na temat religii były prowadzone na takim poziomie.

Erudycyjne eseje o wierze i religijności.
Gdyby wszystkie dyskusje na temat religii były prowadzone na takim poziomie.

Pokaż mimo to

avatar
521
358

Na półkach: ,

Zaczynam czytać książkę dziennikarza niegdysiejszej Trójki, by może wreszcie znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego tak nadspodziewanie wiele osób – przynajmniej w naszym kręgu kulturowym - deklaruje się jako wierzące. Nie mam tu na myśli oczywiście zgodności deklaracji ze świadectwem życia, a sam fakt, że dorosła osoba wciąż twierdzi, że Biblia, to księga objawiona pełna prawd oczywistych (choć sam kościół o pewnych jej wątkach mówi dziś, że są „omowniami”, „symbolami”, „alegoriami mającymi trafić do człowieka swej epoki”). Aspekt kulturowy i „z urodzenia” pomijam oczywiście, bowiem każdy z nas urodził się w naszej – chrześcijańskiej – kulturze, ale dlaczego nie wszyscy przechodzą gdzieś proces wyzwolenia z wiary? Dlaczego przyjmujemy – choć często ze smutkiem – fakt nieistnienia Świętego Mikołaja, Wróżki Zębuszki czy innych elfów, a wciąż za pewnik bierzemy istnienie faktycznego fizycznego stwórcy naszej rzeczywistości?
Książka prostej odpowiedzi na to pytanie nie udziela. To raczej przewodnik dla wierzących, jak szukać porozumienia i zrozumienia z niewierzącymi.
Według typologii niewiary zaproponowanej tu przez Sosnowskiego (podział niewiary na sześć typów ze względu na jej przyczyny na: anestezjologiczną, nihilistyczną, epistemologiczną, etyczną, tragiczną i metafizyczną) i słusznej uwadze, że czyste postaci zdarzają się skrajnie, a przeważnie występują mieszane - byłbym chyba typem niewierzącego epistemologiczno-etycznie z małą może domieszką komponenty metafizycznej.
Podoba mi się, gdy autor mówi o sobie i swoim stosunku do wspólnoty wiernych w Polsce, raz linia graniczna (dzieląca wierzących od niewierzących) znajduje mu się za piętami, a raz pół kroku przed nim i to przy zachowanym bezruchu samego podmiotu; to inni przesuwają mu ją bez jego intencjonalnego wpływu na ten fakt. Bardziej jednak podoba mi się, gdy profesor Mikołejko określa siebie samego jako „wierzącego wśród niewiernych i niewierzącego pośród wierzących”.
Przynajmniej początek jest taki, bo gdy od oswajania różnic między samymi wyznawcami czy między wyznawcami a niewierzącymi autor odchodzi, a zaczynają się jego prywatne rekolekcje z wybranych wątków biblijnych (głównie nowotestamentowych) – dla mnie książka siada, gubi gdzieś swą główną wartość. Staje się za to tendencyjna, a objaśnianie świata Biblii poprzez różne - niby akceptowalne dla ludzi inteligentnych - językowe i pojęciowe sztuczki jeży mi włosy na karku dalece bardziej, niż prosta religijność obrzędowa w wydaniu chociażby prawosławnym...

Zaczynam czytać książkę dziennikarza niegdysiejszej Trójki, by może wreszcie znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego tak nadspodziewanie wiele osób – przynajmniej w naszym kręgu kulturowym - deklaruje się jako wierzące. Nie mam tu na myśli oczywiście zgodności deklaracji ze świadectwem życia, a sam fakt, że dorosła osoba wciąż twierdzi, że Biblia, to księga objawiona pełna...

więcej Pokaż mimo to

avatar
205
146

Na półkach:

Początek ciekawy i obiecujący, potem nie za bardzo mogłam przebrnąć.
Może lepsze by to było jako kilka esejów w miesięczniku.

Początek ciekawy i obiecujący, potem nie za bardzo mogłam przebrnąć.
Może lepsze by to było jako kilka esejów w miesięczniku.

Pokaż mimo to

avatar
415
279

Na półkach: ,

Autor kojarzy mi się z wierszami a nie religijnością, więc czytałam jego książkę pełna ciekawości co będzie dalej. Sama określiłabym się jako osobę poszukującą, która co chwila albo się oddala albo przybliża od Boga i religii, ale jest otwarta na tych którzy nie wierzą i nawet nie chcą porozmawiać. Najbardziej spodobała mi się cześć o literaturze i języku religii, ale pozostałe rozdziały też zostawiły nowe myśli.

Autor kojarzy mi się z wierszami a nie religijnością, więc czytałam jego książkę pełna ciekawości co będzie dalej. Sama określiłabym się jako osobę poszukującą, która co chwila albo się oddala albo przybliża od Boga i religii, ale jest otwarta na tych którzy nie wierzą i nawet nie chcą porozmawiać. Najbardziej spodobała mi się cześć o literaturze i języku religii, ale...

więcej Pokaż mimo to

avatar
235
18

Na półkach: , ,

Liczyłem na coś innego. Przez p. Sosnowskiego, z całym szacunkiem dla niego, trochę za bardzo przemawia polonista. Ostatnie rozdziały, będące w zasadzie interpretacjami czytanych przez niego książek, wydawały mi się pisanymi na siłę. Wystarczyło zaznaczyć problem deficytu tematyki religijnej w polskim pisarstwie i opracowanie go, nie interpretowanie jego wykorzystania w polskiej twórczości. Gdyby książka kończyła się w połowie moja ocena byłaby połowę wyższa.

Liczyłem na coś innego. Przez p. Sosnowskiego, z całym szacunkiem dla niego, trochę za bardzo przemawia polonista. Ostatnie rozdziały, będące w zasadzie interpretacjami czytanych przez niego książek, wydawały mi się pisanymi na siłę. Wystarczyło zaznaczyć problem deficytu tematyki religijnej w polskim pisarstwie i opracowanie go, nie interpretowanie jego wykorzystania w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1383
657

Na półkach: ,

Bardzo trudno jest oceniać takie książki, bo właściwie po części oceniamy też poglądy autora, a tego właśnie robić nie powinniśmy. Mimo to spróbuję. Przede wszystkim uważam, że tytuł wprowadza w błąd. W jednej z wcześniejszych opinii pojawia się zresztą to samo zastrzeżenie. O szympansach mamy jeden mały tekścik i to raczej nie jakiś znaczący. Według mnie tytuł został wybrany wyłącznie z tego względu, że jest chwytliwy marketingowo. To jest zwyczajne nadużycie.
Za dużo jest też specjalistycznego słownictwa, które może zniechęcać przeciętnego czytelnika do lektury, zwłaszcza, że jego nadmiar szczególnie doskwiera w początkowej części zbioru.
Dla mnie zdecydowanie najciekawsza była część esejów poświęconych dziełom literackim, ale to pewnie ze względu na zainteresowania.
Niewątpliwie jest to książka potrzebna, bo generalnie nie potrafimy dyskutować i pięknie się różnić, moim skromnym zdaniem. I nie dotyczy to tylko naszej nacji, ale ludzi w ogóle.

Bardzo trudno jest oceniać takie książki, bo właściwie po części oceniamy też poglądy autora, a tego właśnie robić nie powinniśmy. Mimo to spróbuję. Przede wszystkim uważam, że tytuł wprowadza w błąd. W jednej z wcześniejszych opinii pojawia się zresztą to samo zastrzeżenie. O szympansach mamy jeden mały tekścik i to raczej nie jakiś znaczący. Według mnie tytuł został...

więcej Pokaż mimo to

avatar
541
197

Na półkach: , ,

Strasznie ciężka to lektura i strasznie pogmatwane myśli autora.No cóż,problemy,podjęte przez autora,do łatwych nie należą toteż nie należało się spodziewać przyjemnej i lekkiej lektury.Książka składa się z trzech części.Pierwsza dotyczy wiary i dialogu między wierzącymi i ateistami,druga to interpretacja wybranych,a uważanych chyba przez autora za przełomowe, fragmentów Nowego Testamentu,trzecia to dogłębna analiza wybranych,współczesnych,dzieł literackich poruszających wątek wiary i Boga.Książka,prócz fragmentów jasnych i klarownych,zawiera,w znacznej swojej części,wynurzenia autora obfitujące w skomplikowane i fachowe słownictwo.Znacznie utrudniło to odbiór przeze mnie myśli i poglądów autora,a wiele fragmentów było dla mnie po prostu przysłowiowym masłem maślanym.Niestety spodziewałem się czegoś bardziej przystępnego,a tu okazało się,że nie ma lekko.Brnąłem,brnąłem,ale dobrnąłem.Nareszcie koniec.

Strasznie ciężka to lektura i strasznie pogmatwane myśli autora.No cóż,problemy,podjęte przez autora,do łatwych nie należą toteż nie należało się spodziewać przyjemnej i lekkiej lektury.Książka składa się z trzech części.Pierwsza dotyczy wiary i dialogu między wierzącymi i ateistami,druga to interpretacja wybranych,a uważanych chyba przez autora za przełomowe, fragmentów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
280
185

Na półkach: ,

Co Bóg zrobił szympansom?
Tytuł będący jednocześnie pytaniem, wraz z krótkim opisem "zawartości" na tylnej okładce zainspirował mnie do kupna tej książki. Nie ukrywam, że głównie tym się kierowałem, bo tytuł inspirujący. I niestety na tym się kończy.
Po tytule spodziewałem się polemiki, która spróbuje wnieść na forum ciekawe hipotezy dlaczego z wszystkich naczelnych naszej planety właśnie my, ludzie zaszliśmy w wyścigu ewolucyjnym tak daleko. Polemiki, która zogniskowana byłaby na boski pierwiastek tej przyczyny, bo przecież autor w tytule zadaje pytanie: Co Bóg zrobił szympansom?
A co moim zdaniem otrzymaliśmy zamiast tej polemiki? Ano rozwleczone do granic możliwości, nudne, niespójne logicznie, swoiste interpretacje zapisów ewangelii okraszone opisami wewnętrznych przeżyć i rozważań autora. Nie tego się spodziewałem.
Mówi się, że nie powinno oceniać się książki po okładce - i słusznie! Ja w tym przypadku to zrobiłem ... i? I bardzo się zawiodłem!

Co Bóg zrobił szympansom?
Tytuł będący jednocześnie pytaniem, wraz z krótkim opisem "zawartości" na tylnej okładce zainspirował mnie do kupna tej książki. Nie ukrywam, że głównie tym się kierowałem, bo tytuł inspirujący. I niestety na tym się kończy.
Po tytule spodziewałem się polemiki, która spróbuje wnieść na forum ciekawe hipotezy dlaczego z wszystkich naczelnych naszej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
711
645

Na półkach: ,

Męczyłam, męczyłam aż zmęczyłam. Sporo ciekawych myśli, w miarę ciekawe tematy. Ale dlaczego tak długo i rozwlekle?

Męczyłam, męczyłam aż zmęczyłam. Sporo ciekawych myśli, w miarę ciekawe tematy. Ale dlaczego tak długo i rozwlekle?

Pokaż mimo to

avatar
308
48

Na półkach: ,

Czytałam ją długo, bo po początkowym zachwycie, trochę utknęłam. Książka jest zbiorem esejów, z których każdy ma inny charakter. Z pasją śledziłam te nieco bardziej osobiste, sprawiające, że wręcz słyszało się niski, ciepły głos autora, tak lubiany i dobrze znany z radiowej Trójki. Intrygowały te o wymowie nieco bardziej teologicznej, mówiące o Bogu językiem własnym autora - nie było w nim popularnych kalek, kościelnej mowy-trawy. Wg mnie to świadectwo autentyczności przeżycia religijnego - imponuje jego szczerość. Z tego powodu może być nie tylko strawne, ale nawet ciekawe dla niewierzących lub dystansujących się od Kościoła.
Trudniej było mi przebrnąć przez te o charakterze bardziej filozoficznym - to nigdy nie była moja mocna strona. Te dotyczące literatury poszerzały horyzonty i zachęciły mnie do sięgnięcia po "Księgi Jakubowe", których objętość wcześniej mnie przerażała - teraz sądzę, że jednak warto się z nimi zmierzyć.
"Co Bóg zrobił szympansom" jest pozycją niejednorodną, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Czytałam ją długo, bo po początkowym zachwycie, trochę utknęłam. Książka jest zbiorem esejów, z których każdy ma inny charakter. Z pasją śledziłam te nieco bardziej osobiste, sprawiające, że wręcz słyszało się niski, ciepły głos autora, tak lubiany i dobrze znany z radiowej Trójki. Intrygowały te o wymowie nieco bardziej teologicznej, mówiące o Bogu językiem własnym autora...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  161
 • Przeczytane
  84
 • Posiadam
  37
 • Teraz czytam
  9
 • 2018
  3
 • Filozofia
  2
 • 2016
  2
 • 2017
  2
 • Nike 2016
  2
 • Eseje
  2

Cytaty

Więcej
Jerzy Sosnowski Co Bóg zrobił szympansom? Zobacz więcej
Jerzy Sosnowski Co Bóg zrobił szympansom? Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także