Ekologia

Okładka książki Ekologia
Agnieszka Frączek Wydawnictwo: BIS Cykl: Sprężynek na tropie tajemnic wierszyki, piosenki
wierszyki, piosenki
Sprężynek na tropie tajemnic
BIS
2015-04-22
2015-04-22

Okładka książki Zabawianki Agnieszka Frączek, Danuta Gellnerowa, Maria Konopnicka, Joanna Papuzińska, Marcin Przewoźniak, Małgorzata Strzałkowska, Julian Tuwim
Ocena 9,7
Zabawianki Agnieszka Frączek,&...
Okładka książki Oddycham i znowu wszystko gra! Agnieszka Frączek, Christopher Willard
Ocena 9,0
Oddycham i zno... Agnieszka Frączek,&...

Ogromny postęp i rozwój technologii powinien iść w ślad za uświadamianiem jak ważne jest dbanie o ekologię. W czasch kiedy tony śmieci zasypują świat powinniśmy już od najmłodszych lat zapoznawać dzieci z tematem ekologii i recyklingu. Dlatego z zainteresowaniem sięgnęłam po książkę @wydawnictwobis która w bardzo ciekawy sposób porusza właśnie ten temat.

Tytułowy Sprężynek, to mały, uroczy ludzik zrobiony z zapomnianych gratów, znalezionych na dnie szuflady: z solniczki, widelca i oczywiście ze sprężyny. Antoś zrobił Sprężynka i zrzył się z nim kiedy był chory i od tej pory został z całą rodzinka. Sprężynek jest bardzo ciekawski, wiele rzeczy go dziwi i zastanawia, dlatego zadaje mnóstwo pytań, a Antek cierpliwie mu na nie odpowiada, wszystko tłumaczy i podaje przykłady z życia wzięte.

Najmłodszy czytelnik dowiaduje się dlaczego bardzo ważna jest segregacja śmieci i oddawanie lub sprzedawanie innym starych ale wciąż sprawnych sprzętów, jak zachować się w lesie, dlaczego grzyby też trzeba chronić, dlaczego deszcz jest bardzo potrzebny, że trzeba dobrze zakręcać kran i wyłączać światło, gdy się wychodzi z łazienki, że czasem lepiej jeździć rowerem niż samochodem. To tylko niewielka garść cennych i ważnych informacji jakie znajdują się w książce.

Cała opowieść przeplatana jest wierszykami oraz poradami, urozmaicona ładnymi ilustracjami. Dużym plusem jest też większa czcionka oraz twarda, połyskująca okładka, która ładnie zamyka całość. Polecam!

Tytułowy...

Antek choruje. Nudzi mu się niemiłosiernie więc zajmuje się wieloma bardzo nieważnymi rzeczami. Kiedy zagląda do szuflady z różnymi rupieciami, znajduje stara sprężynę. Odnajduje tam jeszcze kilka bardzo niepotrzebnych dodatków i tak oto powstaje Sprężynek.
Kiedy Sprężynek otrzymał nowe życie, staje się on narratorem i opowiada co widzi. Niektóre rzeczy go bardzo dziwią, jak np zamalowane kartki, które nie trafiają do kosza. Na szczęście jego "stwórca" tłumaczy mu zawiłości świata i co to jest makulatura, czemu potłuczony wazon może wrócić do nas jako szklanka i co jest tego warunkiem. Antek wyjaśnia co to takiego recykling i z pomocą taty opisuje co to smog. A to nie koniec, czego Antek uczy Sprężynka.

Cudowna książka, przedstawiająca dzieciom ekologiczne zagadnienia i pokazująca co robić żeby dbać o planetę.
Dzięki postaci Sprężynka wszystkie te informacje przekazywane są w bardzo zabawny sposób, ale też jasny, tak że nawet młodzi czytelnicy wiedzą o co chodzi.
Cały tekst przepleciony jest rymowankami dotyczącymi konkretnych zagadnień poruszanych w poszczególnych częściach książki.

Bardzo ciekawa książka, ucząca, z humorem i pięknymi ilustracjami. To nie nasza pierwsza "ekologiczna" książka i na pewno nie ostatnio.
Czekamy z synami na kolejne przygody Sprężynka😍

Uwielbiam tę autorkę, jej książki biorę w ciemno. Sprężynek to historia o Antosiu, który podczas choroby bardzo się nudzi i szuka sobie zajęcia. Główny bohater znajduje w szufladzie z różnościami starą sprężynkę i parę innych drobiazgów. Tak powstaje Sprężynek, który dziwi się otaczającemu światu i wszystko mu trzeba tłumaczyć. Agnieszka Frączek w bardzo barwny i przystępny sposób pokazuje dlaczego i jak dbać o nasze środowisko. W książce pojawiają się zarówno dłuższe teksty jak i wiersze. Zabrakło mi jedynie jakieś pointy na koniec, chyba że... autorka planuje kontynuację ;-)

„Środowisko to …
szyszka, żaba, dróżka w gąszczu,
dwie lwie paszcze, chrząszcz przy chrząszczu, …
pies , pieprz, przeciąg, piegża, perz…
I psia pchła rzecz jasna też.” Agnieszka Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic” WYDAWNICTWO BIS
A wszystko zaczęło się od starej sprężyny, która ocalała z zepsutego zegara. Przeleżała kilkanaście lat w szufladzie i pewnie leżałaby tam nadal, gdyby Antek nie zachorował na ospę. Co ma ospa do sprężyny, albo sprężyna do ospy? Jak mały człowiek jest „uziemiony”, to przychodzą mu do głowy różne pomysły czasami niesamowite, czasami twórcze ;).
Antek pogrzebał w szufladzie, poprzerzucał niepotrzebne rzeczy, i z samego dna szuflady wyciągnął … sprężynę. To nie była zwykła sprężyna taka, jaka okręca wkład od długopisu, tylko stalowa taśma pięknie zwinięta w spiralę. Brzdęk, brzdęk, brzdęk.
Antek uważnie przyjrzał się sprężynie,
„coś zgiął, coś złączył…
kwadrans to nie trwało,…”
sprężyna to brzuch, ręce- widelczyki
kapelusz z zakrętki ,solniczkowa głowa
trzy kropki po ospie i figurka gotowa.
O przepraszam nie figurka tylko … SPRĘŻYNEK.
Od tego momentu Antek i Sprężynek stali się nierozłączni.
Sprężynka wiele rzeczy dziwi i zastanawia, zadaje mnóstwo pytań, a Antek cierpliwie na nie odpowiada, tłumaczy i podaje mnóstwo życiowych przykładów.
-Dlaczego koty miauczą, a ludzie nie?
- Dlaczego szkło się tłucze , a sprężyny nie?
- Po co tyle różnych pojemników na śmieci ?
- Dlaczego pies, nie korzysta z toalety i trzeba po nim sprzątać ?
-Czym się różni SMOG od SMOKA, i który z nich jest groźniejszy?
-Dlaczego należy oszczędzać wodę i prąd?
W wyjaśnianiu Sprężynkowi ekologicznych niejasności pomagają, oprócz Antka, mama, tata, Zosia, a czasami pies Makaron i kot Klusek. Jeśli coś jest zbyt zawiłe pomagają również pełne humoru wierszyki pani Agnieszki oraz ilustracje pani Joli Richter- Magnuszewskiej.
Drodzy czytelnicy zachęcam, przeczytajcie z dziećmi przygody Sprężynka, odkryjcie jego tajemnice i koniecznie sprawdźcie, czy Wasze życie jest ekologiczne. Starajmy się żyć w zgodzie z naturą nie tylko 22 kwietnia. Za książkę do recenzji dziękuję wydawnictwu BIS.

„Środowisko to …
szyszka, żaba, dróżka w gąszczu,
dwie lwie paszcze, chrząszcz przy chrząszczu, …
pies , pieprz, przeciąg, piegża, perz…

Czytałam tą książkę z uczniem i nawet nie wiecie jak nam spodobały się te historie Sprężynka i rodziny, która go stworzyła :) Wasze dzieci dowiedzą się za pomocą tej książki i pięknych ilustracji Pani Joli Rychter - Magnuszewskiej wszystko o ekologii. Do tego pomiędzy rozdziałami są świetne wyliczanki, rymowanki. Polecam !!!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka wprowadza dzieci w świat ekologii i podstawowe problemy związane z tym zagadnieniem. Każdy rozdział omawia inny problem i podsumowany jest zabawnym wierszykiem. Piękne ilustracje powodują, że książka jest też atrakcyjna wizualnie. Niezwykle ważny temat, książka absolutnie powinna być lekturą obowiązkową w podstawówkach.

Agnieszka Frączek „Sprężynek na tropie tajemnic. Ekologia” (ilustracje Jola Richter - Magnuszewska).
„Raz, dwa, trzy, cztery, stoją sobie kontenery. Szuru - buru, stoją w rządku, strasznie burczy im w żołądku . Stoją grzecznie, riki - taki, i czekają na przysmaki. A kto nie wie, co chcą zjeść, ten ciaptakiem jest i cześć”. Ale Wy przecież doskonale wiecie o co chodzi! Wiecie?.
Sprężynek, to mały ludzik zrobiony z solniczki, widelca i oczywiście sprężyny - czyli to wszystko, co znalazło się w domu Antka na dnia szuflady. Antoś podarował nowe życie Sprężynkowi kiedy był chory i tak mocno się z nim zaprzyjaźnił, że został z całą rodziną.
Antoś, tłumaczył swojemu nowemu przyjacielowi, jak ważna jest ekologia, recykling, drugie życie innych rzeczy i tym podobne zawiłe historie, które uczą i edukują:
- dlaczego segregujemy śmieci? Czy kolor kosza ma znaczenie?
-kapiący kran z wodą, zapalone światło, kiedy nikogo nie ma w domu - to takie oczywiste, a ciagle o tym zapominamy
-smok czy smog - jaka jest różnica? I dlaczego w zimie nie ma śniegu?
-plastikowa torba na zakupy czy szmaciana zielona z pajacykiem? Co lepsze?
-rower czy samochód? - o to jest dylemat?
Każda opowieść Antka, czegoś uczy, w sposób bardzo przyjemny dla umysłu, oka (cudowne obrazki) i humoru (świetne rymowanki). To są bardzo oczywiste uwagi, ale tak łatwo o nich zapomnieć. Tak łatwo je wyrzucić ze swojego życia i zastąpić czymś nowym, wygodnym. A przecież kto jak nie my, ma dbać o naszą planetę i środowisko. Taką wiedzę i sposób życia, dzieci powinny otrzymywać każdego dnia a my dorośli powinnismy być tego przykładem.
Bądź jak Sprężynek - służył jako zegar a teraz ma nowe życie i nową rodzinę. Idź za jego przykładem.

Ekologia i recykling to ogromnie ważny temat w naszych czasach. Czasach kiedy świat zaczyna być zasypywany przez tony śmieci. Świat ten sam przez setki, albo i tysiące lat nie poradzi sobie z pozbyciem się tego co wyrzucamy. W głowie się nie mieści, ze to właśnie my ludzie sprawiamy naszej planecie największą krzywdę... Moim zdaniem bardzo ważne jest, aby już od najmłodszych lat zapoznawać dzieciaki z tematem ekologii. Dlatego też chwyciłam z zainteresowaniem po książkę, którą dzisiaj Wam przedstawię.

Po tym wstępie możecie pomyśleć sobie, że taka zapalona ze mnie ekolożka. Niestety nie, sama nie jestem ideałem jeśli chodzi o ochronę środowiska i nie będę się tutaj wybielać w tym temacie. Jednak staram się choć odrobinkę dodać mój wkład w to co się dzieje dookoła. W moim przypadku jest to na przykład segregacja śmieci.

Krew mnie zalewa kiedy słyszę "nie segreguję śmieci, co się będę wysilać kiedy inni też tego nie robią" Gdyby tak wszyscy przestali myśleć coś takiego to nagle okazałoby się, że segregowaniem śmieci w domach zajęłoby się 3/4 ludzi... Tak, ja śmieci segreguje, uczę też tego moje dzieci. U nas jest już nawet tak, że starszak uczy wszystkich kto nas odwiedzi gdzie co należy wrzucić ;) Cieszy mnie to. Wiem, że rozumie, że jest to ważny element dbania o środowisko. Choć to tylko malutka kropelka w oceanie problemów...

Ale ja jak zwykle się rozpisałam, a przecież o książce miało być, a nie nas. Choć nie odbiegłam zbyt mocno od tematu, bo oczywiście dzisiejsza książka jest własnie o ekologii. Nasz mały bohater książkowy to Antoś. Ma akurat ospę więc przymusowo musi siedzieć w domu. Nudzi mu się okropnie, a z tych nudów zaczął przeszukiwać szuflady ze starymi, zapomnianymi drobiazgami. Odkrył tam kilka skarbów, ale najciekawszym okazała się stara sprężyna od zegara. Antek szybciutko stworzył sobie z niej przyjaciela, którego nazwał Sprężynek.

I właśnie ten mały recyklingowy stworek oraz chłopiec o imieniu Antek są naszymi głównymi bohaterami. Chłopiec opowiada swojemu metalowemu koledze o różnych zagadnieniach takich jak na przykład sortowanie śmieci, recykling, oszczędzanie wody, sprzątanie na dworze po psie, zachowywanie ciszy w lesie, smog, polowania na zwierzęta, susza w Afryce, efekt cieplarniany i dziura ozonowa, kleszcze, detergenty, elektrośmieci, marnowanie jedzenia, oszczędzanie energii, spaliny i jeszcze o kilku innych...

Wszystkie te zagadnienia nie są opisywanie jakoś naukowo, tylko tak prosto, zrozumiale, Opowiedziane są one przez Antka lub jego rodziców podczas zwyczajnych rodzinnych rozmów między sobą. Sprężynek oraz młodsza siostra naszego bohatera dowiadują się dzięki nim o co chodzi w tej całej ekologii, w dbaniu o środowisko naturalne. W zrozumieniu tego wszystkiego jeszcze lepiej pomagają także fajne, zabawne rymowanki. Przy każdym rozdziale jest jedna taka tematyczna rymowanka :)

Całość jest naprawdę ciekawa, mądra, zrozumiała, pomocna, zabawna i bardzo ładna. Sztywna okładka, rozdziały króciutkie, czcionka duża, czytelna i oczywiście kolorowe, ładne ilustracje, które idealnie dopełniają całość... Uwielbiam książki Agnieszki Frączek i bardzo się cieszę, że tę konkretną stworzyła właśnie ona :) Dzięki jej poczuciu humoru i wspaniałym rymowankom każde dziecko z łatwością zrozumie na czym polega ochrona środowiska i jak ważna ona jest :)

Eko-dziecko w świecie pełnym plastiki, sztucznego jedzenia, śmiecenia, zapatrzenia w siebie i swoje prawa jest zjawiskiem pięknym i niezwykłym. Antek należy do uczniów posiadających wyobraźnię, zdolności manualne, ciekawość świata, a do tego od najmłodszych lat uczy się odpowiedzialności za swojego pupila, co przejawia się nie tylko w karmieniu, ale i sprzątaniu na ulicy po nim. Antek jest w końcu dużym i mądrym chłopakiem i wie, że odpowiedzialność za stan naszej planety ponosimy wszyscy, a szczególnie dorośli uczący dzieci odpowiednich zachowań, neutralizujący skutki przemysłu i urbanizacji.
Od głównego bohatera (Sprężynka) dzieci dowiedzą się dlaczego bardzo ważna jest segregacja śmieci i oddawanie lub sprzedawanie innym sprawnych sprzętów; jak zachować się w lesie; dlaczego grzyby też trzeba chronić, a deszcz jest bardzo potrzebny.
Opowieść przeplatana jest ciekawymi wierszykami, wzbogacona ładnymi ilustracjami. Dużym plusem jest też większa czcionka oraz śliska, twarda okładka.
„Sprężynek” to interesująca opowieść o odkrywaniu świata przez ludzika zrobionego ze sprężyny znalezionej na dnie szuflady. Polecam wszystkim przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej. Książka zachęci dzieci do samodzielnego zdobywania wiedzy o świecie, przyglądania się otoczeniu z uwagą.

Eco-opowiadanie przeplatane eco-rymowankami, nie ma nudy ;) Książka dla dzieci, może nie dla tych najmłodszych, ale od 6+ to na pewno ;) Jak zwykle u Agnieszki Frączek językowo na najwyższym poziomie. Sama radość z czytania. Polecam

Dodaj cytat z książki Ekologia