Walka stronnictw w pierwszych latach panowania Zygmunta III

Napoleon V
2015-08-12
2015-08-12
dynastia Wazów historia Polski nowożytność Szwecja

Interesuję się historią Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a w szczególności jakże ważną i fascynującą epoką Zygmunta III. Dlatego też ta wznowiona książka Kazimierza Lepszego jest dla mnie prawdziwą perełką.

Autor w przejrzysty, dokładny sposób ukazuje ciekawy okres III wolnej elekcji i pierwszych dwóch lat panowania Zygmunta III (1587 - 1589). Kazimierz Lepszy opisywał ten czas ze świadomością powagi ówczesnych wydarzeń, a zwłaszcza sejmu pacyfikacyjnego. Największą stratą z całą pewnością było zaprzepaszczenie projektu reformy elekcji Jana Zamoyskiego i uformowanie przez kanclerza stronnictwa opozycyjnego na sejmie pacyfikacyjnym roku 1589.

Można śmiało stwierdzić, że wydarzenia pierwszych lat panowania Zygmunta III rzutowały na późniejsze lata jego rządów, a w konsekwencji - całą historię Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Dodaj cytat z książki Walka stronnictw w pierwszych latach panowania Zygmunta III

Ciekawostki historyczne