Dzieci Gosi

Dobra Literatura
2015-09-15
2015-09-15
Artur Kożuch

Poplątane losy osób, które nie mają wpływu na bieg historii, muszą się tylko w niej jakoś odnaleźć. Głównej bohaterce zupełnie to nie wyszło. Jej "rozmamłanie" było dla mnie wyjątkowo irytujące i pokazuje, że posiadanie własnego zdania i obrona własnych przekonań może nadać życiu jakiś sens. Generalnie oczywiście warto przeczytać, jako inny punkt widzenia na losy pojedynczego człowieka w obliczu wojny.

Na półkach: , , , ,

Od zawsze uwielbiałam słuchać opowieści/wspomnień z I i II wojny światowej i choć wysłuchałam ,a teraz i dużo przeczytałam nigdy mi się nie nudzą,bo każda taka historia jest inna.
Tym razem dane mi było przeczytać powieść o losach Gosi,która będąc Niemką wyszła za mąż ,za Polaka,zamieszkała z nim w Poznaniu i to tu w Polsce przyszły na świat ich dzieci.Po śmierci męża wraca do Berlina,późnej dołącza do niej tylko jej syn,córka zostaje w Poznaniu.
Wybucha wojna,są jedną rodziną,a stoją po przeciwnych barykadach:"Po której jesteś stronie?"zadają sobie to pytanie...Czy jesteśmy Niemcami,czy Polakami?
Dobra powieść, z ciekawą historią. Odjęłam jednak gwiazdki,bo były momenty gdzie trochę przynudzała.

Myślę, że w przypadku tej książki opis jest trochę mylący. Owszem mamy Niemkę Gretę która na początku XX wieku poślubia Poznaniaka i przeprowadza się do ona do Poznania, wżeniając się w dobrze usytuowaną rodzinę która jest skoligacona z późniejszym prezydentem Poznania Cyrylem Ratajskim. Nie została ona jednak dobrze przyjęta w rodzinie męża ze względu an to, że jest właśnie Niemką, a jak wiadomo Poznań był wtedy pod zaborem pruskim i Polacy Niemców nie lubili. Akcja książki w czasach zaborów jednak dzieje się dosyć krótko. Szybko lata te przelatują do czasów pierwszej wojny światowej, potem dwudziestolecia międzywojennego i drugiej wojny światowej. Z czego najbardziej obszerna część książki jest poświęcona właśnie okresowi rodziny Mayów podczas drugiej wojny światowej. ALE! Nie poznajemy do końca tych wydarzeń z punktu widzenia osoby mieszkającej w Poznaniu, bo Greta wraca do Berlina z którego pochodzi już przed dwudziestoleciem międzywojennym. Tak naprawdę jest tutaj dosyć dobrze ukazana wojna oraz życie codzienne z perspektywy Niemki mieszkającej w Niemczech. Owszem dowiadujemy się co jakiś czas co było słychać podczas tych lat w Poznaniu, bo dzieci Grety mieszkają w Poznaniu ale ja liczyłem właśnie na to ukazanie życia Poznania a dostałem ukazanie życie Niemiec.

Mimo wszystko i tak to dosyć ciekawy zabieg, książka jest stylizowana na formę wspomnień snutych nam przez tytułową Gretę, która opowiada nam o swoich losach, oraz jej dzieci. I mimo, iż zawiodłem się właśnie tym, że Poznań ukazano tylko szczątkowo na początku książki oraz wspominkowo gdzieś tam później to ukazanie tych wszystkich wydarzeń czasów z perspektywy Niemców też mi się nawet podobało. Pokazano nam to trochę z tej drugiej strony. Razi trochę język, bardzo prosty ale czyta się przyjemnie. Na koniec rzecz ujmując jestem zawiedziony ale też trochę mile zaskoczony. Szkoda, że nie było więcej zdjęć członków rodziny, przynajmniej w ebooku.

Nie polubiłam Gosi. Zostawiła swoje dzieci. To jest fakt najważniejszy. Myślała, że wszystkim będzie lepiej? Dziwiła się synowej? Nie była dobrą córką, matką, nie wyszło jej życie. Szkoda mi jej. Prześliznęła się przez życie, nigdy prawdziwie nie żyjąc.

książka pochłonęła mnie bez reszty. autorka świetnie scharakteryzowała dwa światy : polaków i niemców w obliczu II wojny światowej. rozterki, nieszczęścia i utratę bliskich opisała może mało szczegółowo, ale w taki sposób, że czytelnik w pełni się solidaryzował z autorką.

Każdy człowiek wielokrotnie w swoim życiu staje w sytuacji wyboru. Czasami jest to wybór, który decyduje o naszej postawie życiowej, moralnej odpowiedzialności za własne czyny - wybór trudny i zarazem ważny. Niezwykle ważne jest, aby człowiek umiał wybrać między dobrem własnym a publicznym, prywatnym interesem czy między poświęceniem się dla ojczyzny. Nigdy do końca nie będziemy pewni, czy nasz wybór okaże się słuszny. O tym jaką drogę i jakie wartości wybrać decydujemy sami. Od tych wyborów zależy nie tylko nasze życie, ale i człowieczeństwo.

Przed takim wyborem stała Grete, główna bohaterka książki Iris May. Kiedy ją poznajemy mieszka wraz z rodzicami i siostrą w Berlinie (początki XX wieku). Poznaje Kasimira z Poznania, w którym się zakochuje. Imponuje jej swoim samochodem, urokiem osobistym, zamożnością. Spotykają się potajemnie przed jej rodzicami. Z biegiem czasu Krasimir prosi ojca Grete o rękę córki, na co ten wyraża swoją zgodę, gdyż córka wydaje się być z nim szczęśliwa.

W czasie akcji książki Polska jest pod zaborem pruskim. Krasimir (Kazimierz) pochodzi z polskiej rodziny. Grete jest Prusaczką, co jest nie w smak jego matce, Helenie. Nie toleruje tego, że na polskiej ziemi wszystkie imiona są zniemczane (według niej Polska ciągle istnieje, mimo iż nie ma jej na mapie), o wszystkim decyduje co jest przyczyną złych stosunków między synową a teściową.

Krasimir jest człowiekiem opiekuńczym i otwartym w stosunku do swojej wybranki. Opowiada jej o swoim zmarłym ojcu, o tym jak odziedziczył po nim interesy. Biorą ślub, Grete zachodzi w ciążę. Na świat przychodzi ich dwójka dzieci. Jak się okazuje czasy tej miłości nie były spokojne. Zamordowano arcyksięcia Ferdynanda co dało początek I wojnie światowej. Grete kłóci się z Kazimierzem, gdy ten oznajmia jej, że rusza na wojnę. Nie wie jeszcze o tym, iż ta kłótnia będzie dręczyć jej sumienie. Martwi się, gdyż ukochany długo się do niej nie odzywa. Po jakimś czasie dostaje zawiadomienie, że Krasimir poległ. Helena i siostry Kazimierza nawet po jego śmierci nie przepadają za towarzystwem Grete, która postanawia wrócić do Berlina, do swoich rodziców. W Berlinie panuje bieda. Grete staje przed wyborem, czy jej dzieci mają jechać do Niemiec czy zostać w Polsce - jakie mają mieć obywatelstwo w związku z sytuacją polityczną na świecie. Zostawia dzieci w Poznaniu, gdyż Helena grozi jej, że ją wydziedziczy.

Grete wydawała mi się głupią panienką, nie biorącą życia na poważnie jak po nie dużym okresie czasu po śmierci Kasimira zakochuje się we Fritzu i prowadzi rozrywkowy tryb życia. Po kilku miesiącach znajomości bierze z nim ślub. Nie zaprasza na nie nawet swoich rodziców. Ba, oni nawet o tym nie wiedzą. Jak wiadomo życie pisze różne scenariusze. Na szczęście dla Grete Fritz okazał się oszustem, który twierdzi, że nie lubi dzieci, że zpstał wyrzucony z pracy za częstowanie klientów absyntem, miał długi na 10 tys. marek. Grete prosi ojca o pożyczkę. Chce sprowadzić dzieci do siebie. Daje Fritzowi pieniądze na spłatę długu, które ten bierze i już nie wraca. Po fakcie Grete poznaje prawdę o oszuście. Okazuje się, że już ma żonę przez co jej małżeństwo jest nieważne. Jakby tego było mało, wybucha II wojna światowa...

Historia głównej bohaterki oparta jest na faktach. W książce znajduje się drzewo genealogiczne rodziny Mayów wraz z fotografiami. Autorka znakomicie ukazuje sytuację polityczną i ekonomiczną tamtego okresu oraz stosunki polsko - niemieckie, które tutaj przedstawione są z innej perspektywy - Niemiecka rodzina wzbudza większą sympatię czytelnika niż ta Polska. Jest to poruszająca książka z rodziną, miłością i wojną w tle. Małżeństwo, które połączyło dwie narodowości, potęgując konflikt między nimi. Książkę czyta się z zapartym tchem, śledząc losy Mayów. Jest to godna polecenia pozycja, która poniekąd odmieni nasze spojrzenie na wyobrażenie wojny.

Historia o tym jak wojna, polityka i wzajemne uprzedzenia mogą skomplikować relacje z bliskimi oraz o tym, że życie należy brać takim, jakie jest. Autorka w dość interesujący sposób opisuje losy niemieckiej dziewczyny - Grety, żony, a potem wdowy po polskim przemysłowcu i żołnierzu, matki dwójki dzieci. Wydaje mi się jednak, że zbyt powierzchownie potraktowała realia życia w Polsce i Niemczech w pierwszej połowie XX wieku, a bardziej skupiła się na przeżyciach głównej bohaterki. Pozostaje pewien niedosyt.

"Dzieci Gosi" jest to oparta na faktach opowieść o losach rodziny polsko-niemieckiej. I takie pytanie jak w podtytule: "Po której jesteś stronie?" mogła ciągle sobie stawiać bohaterka, ale i jej dzieci. Wybuch pierwszej, a potem drugiej wojny światowej skomplikował relacje matki z dziećmi. One zagubione musiały decydować kim się czuja, czy Polakami, czy Niemcami.
Ta książka obrazuje, jak wyglśdała rzeczywsitość wojennego i powojennego Poznania i Berlina.

Ta...

Wkurzająca główna bohaterka aż miałam chęć ją potrząsnąć aby zmądrzała.

Wkurzająca główna bohaterka aż miałam chęć ją potrząsnąć aby zmądrzała.

Okładka
piękna

Skąd
biblioteka

Fabuła
losy prawdziwej rodziny polsko niemieckiej

Moja opinia

Piękna,mądra opowieść.O losach polaków i niemców.Gdzyby nie faszyzm,kto wie co by było.

Okładka
piękna