Lenin, tom II. Apostoł piekła

2015-01-01
2015-01-01
Maciej Antosiewicz
Lenin ZSRR leninizm komunizm Kraj Rad

Przeczytałem w 2015, jeżeli dobrze pamiętam. Właśnie to wydanie w dwóch tomach, bo nie wiedziałem jeszcze wtedy, że jest jakieś inne, w całości.

Książka niepozbawiona mankamentów drobnych i drobniejszych, z wielu fragmentów wyziera wręcz stronniczość autora, a także jego... rozpaczliwa chęć pokazania jak bardzo "nie lubi" komunistów-leninistów?... Autor sam był kiedyś jednym z nich, ale w obliczu choroby nowotworowej i wnikliwych badań archiwalnych, które doprowadziły go do "szokujących" odkryć i wniosków, zaczął zmieniać swój światopogląd. Tak właśnie powstała ta książka.

Jak dla mnie, pomijając niewielkie wady, książka jest bardzo dobra. Była to moja pierwsza książka o takiej tematyce. To właśnie ona rozbudziła moje żywe zainteresowanie historią Rosji i Związku Radzieckiego. Polecam, ale niektóre informacje najlepiej zestawić z informacjami zawartymi w książkach Roberta Service'a i Victora Sebestyena.

Fajna książka,
wyciąg z pamiętników Breżniewa położył mnie na łopatki,
dużym plusem jest pokazanie spuścizny lenionowskiej w kolejnych przywódcach partyjnych

Fajna książka,
wyciąg z pamiętników Breżniewa położył mnie na łopatki,