Matuszka Rosija pierwszy żywioł

Okładka książki Matuszka Rosija pierwszy żywioł Roman Pankiewicz
Okładka książki Matuszka Rosija pierwszy żywioł
Roman Pankiewicz Wydawnictwo: Roman Pankiewicz Cykl: Trzy żywioły (tom 1) biografia, autobiografia, pamiętnik
Trzy żywioły (tom 1)
Roman Pankiewicz
2014-01-01
2014-01-01
rosja podróż moskwa związek radziecki

W książce Matuszka Rosija autor opowiada o swoim pobycie w Moskwie, gdzie przez 3 lata (1990-1993) był zaopatrzeniowcem w jednej z firm. I dzięki swojej pracy poznał od podszewki funkcjonowanie handlu w ówczesnej Rosji, gdzie nawet najmniejszy sklep rządził sie swoimi prawami. Ale można je było trochę "obejść" dzięki odpowiednim metodom, czyli rublom i prezentom z zagranicy, którym nie mogli się oprzeć Rosjanie.
Autor opowiada o ciekawych ludziach, których spotkał na swojej zawodowej drodze. Wplata tez wątki o historii Rosji. Raczej nie spodziewajmy się tutaj wartkiej akcji i wielu porywajacych przygód.
Dla zainteresowanych tamtymi latami może to byc ciekawa pozycja, która kilkakrotnie wywołuje uśmiech, gdy czytamy o absurdach całego systemu i o kombinowaniu Rosjan aby zdobyć cos dla siebie - od
podstawowych produktów, po te bardziej luksusowe.
Uważam, że dla miłośników literatury na temat naszego wschodniego sąsiada nie jest to pozycja obowiązkowa, ponieważ niczym tak naprawdę nie zaskakuje.
Wniosek jest taki, że Rosja była, jest i bedzie specyficznym państwem pod wieloma względami. Tak pozytywnie, jak i niestety negatywnie.
W wydaniu które czytałam bylo tez duzo kłujących w oczy literówek, co niestety trochę draznilo. Ogólnie, jeżeli ktoś jest chętny, to dzieki tej książęce moze sie wybrać w "sentymentalną" podróż do Rosji w klimacie lat '90.

Najbardziej brakuje tej książce konkretnej korekty. Baaardzo przydałby się ktoś, kto popoprawiałby wszystkie błędy, itd.

Abstrahując od tego, widzę tutaj duży potencjał. Może nie został on do końca wykorzystany, jednak wciąż uważam, że była to dosyć ciekawa lektura.

Książka miała dobry temat, autor miał ciekawe rzeczy do powiedzenia, tylko że z autora pisarz jest marny i opowiedział swoją historię w dość grafomański sposób. Można się było z książki paru ciekawych rzeczy dowiedzieć, ale narracja jest tragiczna, a przytaczanie historii Rosji ma się jak kwiatek do kożucha. Korekta tej książki też woła o pomstę do nieba. Przeczytałam gdzieś, że autor wydaje książki własnym sumptem i powiem krótko: nie dziwię się.
Pan Pankiewicz ma też bardzo dziwne poglądy, otwierałam oczy ze zdumienia czytając o tym, jak to cudownym sposobem milicji na radzenie sobie z agresywnymi "Murzynami" (w XXI wieku używać określenia Murzyn...) jest lanie ich pałami. Autor to pochwala.

• 2015
  • Reportaże i podróżnicze