"Na dwóch biegunach"

Okładka książki "Na dwóch biegunach"
Anna Kacprzyk Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Poligraf
2012-11-01
2012-11-01
ChAD Choroba afektywna dwubiegunowa ZAD pamiętnik

Krzywdy nie robi...
Chaotyczna, bezemocjonalna. Przywodzi na myśl na prędce pisaną podczas przerwy pracę domową. Byle szybko, byle już skończyć, odwalić.
No właśnie - treść, słownictwo, budowa zdań - wszystko jest takie bylejakie, jakby autorka była gimnazjalistką, a nie dorosłą kobietą.
Autorka pisze w typowo "babski" (w pejoratywnym znaczeniu tego słowa), sposób.
Mnóstwo nieistotnych faktów typu jak miała 19 lat to chłopak był pijany i pocałował ją jak leżeli na trawniku. A później nie dostała raportu doręczenia smsów i ją olał.
W porównaniu do URATUJ MNIE, to ta książka może leżeć w toalecie jako rezerwowy papier toaletowy.
Mimo tego, że pozycja jest śmiesznie króciutka i w kieszonkowym wydaniu, czyta się ją strasznie ciężko i nie sposób nie odczuć, że autorka nie jest zbyt... lotna umysłowo.
Dwie gwiazdki tylko za tematykę, bo nie zasługuje na więcej niż jedną.

Krzywdy nie robi...
Autorka pisze w typowo "babski" (w pejoratywnym znaczeniu tego słowa), sposób.
Mnóstwo...

UWAGA! TE SPOILERY TO INFORMACJE NA MIARĘ TYCH KTÓRE SĄ W SPISIE TREŚCI
Tym co najbardziej podobało mi się w tej książce jest to, że jest ona konkretna. Po 40-stu stronach dowiedzieliśmy się, że autorka miała zaburzenia odżywiania, cierpiała na nerwicę natręctw, spotkała wróżkę, przeżyła pierwszą depresję, a później manię. Wszystkie te tematy zostały dokładnie wyczerpane i czytając kolejne rozdziały nie czuje się niedosytu. Jedyne co mnie znudziło to wątek miłosny, ale takim jestem już człowiekiem. Jeśli jesteś ciekawy przebiegu CHADu to przeczytaj, a i bez tego książka Cię wciągnie. Zwłaszcza, że jest mała i cienka.

UWAGA! TE SPOILERY TO INFORMACJE NA MIARĘ TYCH KTÓRE SĄ W SPISIE TREŚCI

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1995

Książeczka "Na dwóch biegunach" Anny Kacprzyk jest pamiętnikiem cierpienia, spowodowanego chorobą afektywną dwubiegunową(CHAD), dawniej zwaną psychozą maniakalno-depresyjną. W jej przebiegu przeplatają się dwie fazy: maniakalna(o podwyższonym nastroju, euforii) i depresji. Im bardziej nasilona jest mania (nie do zniesienia dla otoczenia), tym głębsza jest depresja, która po niej następuje, by z kolei ustąpić manii ...
Autorka książki jest młodą osobą, absolwentką anglistyki, z lekkością posługującą się piórem (błędy w tekście przypisuję paniom korektorkom i brakowi redaktora). W pasjonujący sposób opisuje swoją historię. O tym, że choroba psychiczna może zrujnować życie, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Ważne jest, aby w odpowiednim momencie pomóc choremu np. skontaktować z psychiatrą, wręcz zaprowadzić do niego. Pani Ani pomogli rodzice, którzy koniec końców, umieścili ją w klinice psychiatrycznej. Autorka wychodzi na prostą, zostawiając za sobą przeszłość, w tym, niestety, dziesięcioletni związek z ukochanym mężczyzną. Życzę zdrowia, pani Aniu i zrealizowania się w życiu, mimo ciężkiej choroby psychicznej, a jest to możliwe, czego jestem najlepszym przykładem. Książkę polecam

Książka jest interesująca, popełniłem jej recenzje na portalu:
www.chorobaafektywnadwubiegunowa.pl w dziale "Recenzje".

Książka jest interesująca, popełniłem jej recenzje na portalu:
www.chorobaafektywnadwubiegunowa.pl w dziale "Recenzje".

Ksiazka nie tylko o ChADzie ale o roznych innych problemach wspolnie z CHADem istniejacych.

Dodaj cytat z książki "Na dwóch biegunach"