Mali, Boli i Królowa Mrozu

Okładka książki Mali, Boli i Królowa Mrozu
Małgorzata Oliwia Sobczak Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza baśnie, legendy, podania
46 str. 46 min.
baśnie, legendy, podania
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
2015-01-01
2015-01-01
46 min.
9788320555950

Okładka książki Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Philip Pullman
Ocena 6,4
Baśnie Braci G... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Pax Jon Klassen, Sara Pennypacker
Ocena 7,8
Pax Jon Klassen, Sara P...

Piękna, mądra, wzruszająca książka. Zdecydowanie nie tylko dla dzieci.

Piękna, mądra, wzruszająca książka. Zdecydowanie nie tylko dla dzieci.

Całość została napisana płynnie, dzięki czemu książkę czyta się dobrze. Zarówno klimat jak i język przez cały czas są utrzymane w baśniowym klimacie. Jednocześnie przez treść uderza ogrom realizmu a to za sprawą zaprezentowanych uczuć i tematów, które porusza baśń.
To historia o szczęściu, miłości, jej utracie a także rozstaniu i tym jak poradzić sobie z życiem, kiedy raptem wywraca się ono do góry nogami. To również opowieść o wartościach i uniwersalnych prawdach, które pozostają te same bez względu na wiek i epokę.
Treść przyozdobiono oryginalnymi ilustracjami autorstwa Pauliny Kozickiej.

Jeśli lubicie książki utrzymane w baśniowym klimacie, takie, które niosą ze sobą jakieś przesłanie na tę pozycję powinniście zwrócić uwagę ;)

Książki dla dzieci nie muszą być infantylne. Coraz więcej publikacji dla najmłodszych to niemal dzieła sztuki, na które patrzy się z prawdziwą przyjemnością. "Mali, Boli i królowa mrozu" to niezwykle udany debiut Małgorzaty Sobczak, który nie bez powodu od razu budzi skojarzenia z "Królową Śniegu" Hansa Christiana Andersena.

W tej niewielkiej książeczce udało się zawrzeć zaskakującą ilość treści. Baśniowa sielanka głównych bohaterek zostaje przerwana przez nadejście surowej i nieczułej królowej. Jej lodowe serce nie tylko nie zna litości, ale nie jest nawet skłonne do obdarzenia kogokolwiek choćby cieniem prawdziwego uczucia. Królowa w swej pysze i arogancji wkracza do uporządkowanego świata Mali i Boli, gdyż wprost nie może znieść ich miłości i szczęścia. Celem królowej jest oczywiście destrukcja ich uczuć i zawładnięcie sercem Boli.

Małgorzata Sobczak snuje subtelną i piękną opowieść o miłości i jej utracie oraz o tym, jak poradzić sobie z życiem, które nagle wywróciło się do góry nogami. W tej baśniowej historii uderza przede wszystkim ogromny realizm zaprezentowanych uczuć oraz tematyka, która stawia najmłodszych na równi z dorosłymi. Nagromadzenie odniesień do klasyki literatury, mitologii i sztuki powoduje, że lektura sprawi ogromną przyjemność tym czytelnikom, którzy lubują się w odkrywaniu kolejnych warstw znaczeniowych tekstu...

To tylko fragment recenzji. Kompletny tekst można znaleźć na stronie: http://kocielektury.blogspot.com/2016/01/magorzata-sobczak-mali-boli-i-krolowa.html

W tej niewielkiej książeczce udało się zawrzeć...

Na półkach: , , , ,

Wychowałam się na klasycznych baśniach, które czytałam nieskończoną ilość razy, zachwycając się rysunkami i przygodami bohaterów, które - przynajmniej w oryginalnych baśniach - nie kończyły się wcale tak dobrze. Z tego powodu, gdy pojawiła się możliwość przeczytania współczesnej baśni "Mali, Boli i Królowa Mrozu" to nie zastanawiałam się nad tym ani przez chwilę i wzięłam się za lekturę.

OPIS: Jeśli liczysz na baśń o wielkiej miłości, która zwycięży zło i przetrwa najcięższe próby, nie znajdziesz jej tu. Mali, Boli i Królowa Mrozu to opowieść o pięknym ogrodzie, który bezpowrotnie został ścięty przez lodowy miecz złej Królowej. Przeczytasz historię o zaniedbaniu, ogromnej stracie i wielkiej rozpaczy. Ale poznasz też pokorę, z jaką człowiek przyjmuje swój los oraz siłą, jaką ma w sobie, by puste serce wypełnić nowym tchnieniem...
Być może nie uwierzysz, ale rzecz miała miejsce naprawdę i to całkiem niedawno! Jak to się mówi, baśń ta została oparta na faktach. Uważaj zatem na mroźny śpiew Królowej, pilnie strzeż, których kochasz, i nigdy nie pozwól zabrać swojej miłości!

"Mali, Boli i Królowa Mrozu" to debiut literacki Małgorzaty Sobczak, kulturoznawczyni oraz absolwentki dziennikarstwa. Utwór ukazał się niecałe dwa miesiące temu. Jest to niewielka książka, ma zaledwie 46 stron, jednak wszyscy czytelnicy wiedzą, że nieważna jest ilość stron, lecz treść jaką na nich znajdziemy, ponieważ nawet opowiadanie złożone z kilkuset słów, czy wiersz składający się z kilkudziesięciu wyrazów mogą mieć równie olbrzymie przesłanie, co tysiąc stronicowe tomisko.

"Mali, Boli i Królowa Mrozu" to książka napisana bardzo starannie i niezwykle dobrze, co z doświadczenia mogę powiedzieć, nie wszystkim debiutantom wychodzi. Tutaj zachowano klimat klasycznych baśni, ich konstrukcję i specyficzny język, którym na pewno nie jest łatwo władać i to w tak naturalny sposób, w jaki zrobiła to Małgorzata Sobczak.

Opowieść jest bardzo płynna, a przejścia z jednych narratorów na kolejnych mają miejsce bez problemów. Szybko dowiadujemy się, jakie są cele naszych bohaterów, jednak nie wiemy, jak to się skończy, dlatego tym przyjemniej się czyta. Zakończenie, jak i sama opowieść dają do myślenia, więc warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie poruszonych kwestii.

Jak przystało na baśń "Mali, Boli i Królowa Mrozu" przyozdobiona jest niesamowitymi ilustracjami autorstwa Pauliny Kozickiej. Są one niekonwencjonalne, a kreska i kształtowanie postaci specyficzne i choć często kręcę nosem na rysunki w książkach, zwłaszcza tych dla młodszych czytelników, to jednak w przypadku tej opowieści mają one w sobie to coś. Warto samemu to ocenić!

"Mali, Boli i Królowa Mrozu" to utwór literacki, który naprawdę przypadł mi do gustu. Jest to książka napisana bardzo dobrze, znajdziemy tutaj wszystkie konwenanse znane nam z klasycznych baśni oraz oczywiście mądre przesłanie. Jeżeli tak, jak ja uwielbiacie oryginalne baśnie, jak również ich współczesne interpretacje, to odnajdziecie się w tej opowieści.

Zdarza mi się czasem zapominać, jak fajne są książki dla dzieci. A przecież wiek nie ogranicza wyobraźni, nie sprawia, że możemy czytać tylko poważną literaturę, nie przeszkadza wcale w krótkich powrotach do dzieciństwa. Ostatnio za sprawą baśni o miłości i radzeniu sobie ze stratą przeniosłam się do magicznej wersji naszej normalnej, szarej rzeczywistości. Odświeżone i dopasowane do dzisiejszych czasów treści znane z klasycznych historii zyskują drugie dno, każdy punkt widzenia sprzyja innej interpretacji.

Nie od wczoraj wiadomo, że najlepszym sposobem na przedstawienie małemu człowiekowi świata we wszystkich jego odcieniach jest literatura dziecięca. Powstają bajki promujące dobre wartości i prawidłowe zachowania, których autorzy podejmują się trudnego zadania przekazania w rozsądny sposób kwestii, nad którymi głowią się rodzice. I tak powstają książki o ekologii, dbaniu o porządek, radzeniu sobie ze śmiercią czy tolerancji dla odmienności. Mimo to niezmienną popularnością cieszy się klasyka, czyli opowieści o kruchych ludzkich uczuciach.

Małgorzata Sobczak napisała baśń luźno opartą na znanych z "Królowej Śniegu" Andersena, której główne postaci, Mali i Boli, żyją w swym niemal rajskim gniazdku, otoczone wzajemną miłością i szacunkiem. Silne i z pozoru stabilne więzi wystawione zostają na próbę, gdy w idylliczną opowieść o partnerstwie i miłości wkrada się zła i egoistyczna Królowa Mrozu. Dla tej podstępnej kobiety nie ma rzeczy niemożliwej, z dziwną pasją zaraża napotkanych na swojej drodze ludzi chłodem płynącym z wyśpiewywanych prosto ze skostniałego serca pieśni.

Streszczenie całej książki nie miałoby sensu, bo bez towarzyszącej czytaniu interpretacji ta historia może wydawać się taka, jak wszystkie inne. Nie chcę też pozbawiać przyszłych czytelników przyjemności z lektury, która z każdą stroną okazuje się większą niespodzianką. Bohaterowie tej krótkiej, lecz pełnej treści historii, podobni są do każdego z nas, nie są jednoznacznie źli lub dobrzy - i tym różnią się od typowych bajkowych postaci. Również zakończenie bliższe jest naszym realiom, co jednak wcale nie odbiera mu uroku, którego na pewno dodaje tej baśni wszechobecna magia.

Sama historia mogłaby świetnie uzupełnić znaną i lubianą przez dzieci klasykę, a motywy z niej zaczerpnięte sprawią, że czytelnicy - również dorośli - zakochają się w tej opowieści od pierwszej strony. Ta niekonwencjonalną opowieść o tradycyjnych wartościach i uniwersalnych uczuciach trafi do każdego, kto otworzy na nią umysł. Na uwagę zasługuje ponadto oprawa graficzna - baśń Małgorzaty Sobczak została wspaniale zilustrowana przez Paulinę Kozicką, studentkę Akademii Sztuk Pięknych. Kiedy książkę zarówno przyjemnie się czyta, jak i ogląda, nie pozostaje nic, jak tylko zachęcać innych do częstszego sięgania po podobne publikacje.

Dodaj cytat z książki Mali, Boli i Królowa Mrozu