Słowik

2014-04-25
16 min.
Cecylia Niewiadomska

Okładka książki Lokomotywa Jan Lenica, Julian Tuwim
Lokomotywa Jan Lenica, Julian ...
Okładka książki Jaś i Małgosia Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Jaś i Małgosia Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Królowa Śniegu Hans Christian Andersen, Vladyslav Yerko
Królowa Śniegu Hans Christian Ande...

"Słowik" to krótka, ale poruszająca baśń autorstwa Hansa Christiana Andersena, która opowiada historię cesarza zafascynowanego sztucznym słowikiem. Cesarz posiada wiele bogactw, ale nie potrafi odnaleźć prawdziwego szczęścia. Dopiero gdy spotyka prawdziwego słowika, doświadcza prawdziwej radości i piękna.
Baśń porusza wiele ważnych tematów, takich jak:
- Wartość prawdziwej sztuki i natury: Sztuczny słowik, choć zachwyca cesarza precyzją i kunsztem, nie dorównuje pięknu śpiewu prawdziwego ptaka. To natura i prawdziwa sztuka dają prawdziwe szczęście i wzruszenie.
- Ulotność życia i przemijanie: Cesarz zdaje sobie sprawę, że jego życie i czas są ograniczone, a prawdziwe piękno i szczęście są kruche i ulotne.
- Poszukiwanie sensu życia: Cesarz poszukuje sensu życia w bogactwach i rozrywkach, ale dopiero spotkanie z prawdziwym słowikiem otwiera mu oczy na prawdziwe wartości.
"Słowik" to mądra i poruszająca baśń, która skłania do refleksji nad ważnymi wartościami w życiu. Jest to lektura odpowiednia dla czytelników w każdym wieku i może stać się inspiracją do poszukiwania sensu życia i prawdziwego piękna w otaczającym nas świecie. Język baśni jest prosty i zrozumiały, a historia opowiedziana jest w sposób plastyczny i barwny. Dzięki temu lektura jest przyjemna i wciągająca.
Polecam tę baśń wszystkim, którzy szukają mądrej i poruszającej lektury, która skłoni ich do refleksji.

Baśń porusza wiele ważnych tematów, takich jak:
- Wartość prawdziwej...

Słowik uczy nas człowieczeństwa, bardzo empatyczna historia.

Słowik uczy nas człowieczeństwa, bardzo empatyczna historia.

,,Słowik'' to przyjemna historia osadzona w chinach w zamku cesarza o ptaszku uwięzionym w złotej klatce. Jak mówi opis bajki piękna nie da się zawłaszczyć, a prawdziwa sztuka może rozkwitnąć tylko wtedy, gdy cieszy się wolnością – oto przesłanie baśni Hansa Christiana Andersena.

Najbardziej uniwersalna opowieść o wolności...

Najbardziej uniwersalna opowieść o wolności...

Z uczuciem radości czytało się tą książkę, jest wzruszająca i ze szczęśliwym zakończeniem :) Bardzo Dobrze napisany motyw przyjścia Śmierci do Cesarza :)

Tak to już w życiu jest, że bogaci i pyszni nie dostrzegają dobroci, które dzieją się na ich oczach, w zasięgu ich ręki.
Pięknie i subtelnie podkreślony jest tu motyw złotej klatki, ograniczenia, jakie niesie ze sobą przebywanie w miejscu, w którym nie można być sobą, a do tego wynikający z tego smutek.
Zbędne porównywanie, brak zrozumienia dla uczucia innych, a obok zdolność do wybaczania.
Piękna baśń.

Tytułowy słowik powinien nosić moje imię lub ja powinnam mieć na imię Słowik.

Zbędne porównywanie, brak zrozumienia dla uczucia innych, a obok...

To co ważne w życiu czasem bywa mało zauważalne.
Ale wystarczy się rozejrzeć,posłuchać...i od razu świat jest piękniejszy.
Za moim oknem też mam śpiewaka-kosa,wspaniale umila wieczory:)

To co ważne w życiu czasem bywa mało zauważalne.
Ale wystarczy się rozejrzeć,posłuchać...i od razu świat jest piękniejszy.
Za moim oknem też mam śpiewaka-kosa,wspaniale umila wieczory:)

Na półkach: , , , , , ,

Z początku sądziłam, że będzie to jedna z gorszych baśni Andersena. Jak tylko usłyszałam o Chinach i cesarzu to od razu nasłuchiwałam lektora coraz uważniej. Piękna historia, która uczy, że nie tylko rzeczy materialne mogą być zapłatą oraz żywe zwierzątko bardziej cieszy. Nie wiem czemu, ale słuchając przypomniał mi się wiersz Krasickiego pt. "Ptaszki w klatce". Polecam oba dzieła :)

S, jak Słowik
Z cyklu AA - Alfabetyczny Andersen.

Słowik to całkiem przyjemna, momentami poruszająca BAJKA, jak najbardziej nadająca się do lektury z dzieckiem (wspominam o tym, bo z Andersenem nigdy nie wiadomo: można trafić na piękną bajkę, można też trafić na "Czerwone Buciki"! A z Czerwonymi Bucikami żartów nie ma!). Pod ładną historią o wierności i prostoduszności, dostrzec możemy refleksje nad pięknem kryjącym się w prostocie i o naszej, ludzkiej, za tym pięknem pogoni. Jak się okazuje w tej gonitwie łatwo zgubić prawdziwe piękno, zastąpić je i skupić się na substytutach, koniec końców przynoszących rozczarowanie. Ale bez obaw, jest szczęśliwe zakończenie, wszyscy cali zdrowi, można czytać bez obaw!

Ach no i plus za scenę w której po cesarza, do jego sypialni, wraz ze swoim orszakiem przychodzi śmierć! Zapomniałbym o niej. A jest świetna i trzeba na nią zwrócić uwagę!

Ocenić trzeba Słowika wysoko, uderza bowiem w tę czystą bajkowość jakiej po Andersenie można by się spodziewać. Bez zbędnego moralizatorstwa (to, tak jak powinno, ukrywa się gdzieś w tle),bez drastycznych scen, z odpowiednio wyważonym mrokiem i tajemniczością. Wszystko na swoim miejscu!

S, jak Słowik
Z cyklu AA - Alfabetyczny Andersen.

• Dzieciństwo
  • Lektury