Kobiety szpiedzy

Okładka książki Kobiety szpiedzy
Laura Manzanera Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Mujeres espias. Intrigas y sabotaje tras las lineas enemigas
Świat Książki
2015-09-23
2015-09-23
Marta Boberska
kobiety szpiegostwo

Mówi się, że gdzie diabeł nie może tam babę pośle i jeśli założyć, że diabeł przybiera postać szefa służby wywiadowczej, to wysłana przez niego baba spisuje się znakomicie.
Książka napisana przez kobietę o kobietach w służbie wywiadu jest zbiorem luźnych, anegdotycznych opowieści ujętych chronologicznie, od starożytności, po czasy obecne.
Historie poszczególnych postaci nie opiewają w mnóstwo dat, faktów, miejsc. Swą budową przypominają raczej zapis luźnych, plotkarskich opowieści, przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie, które traktują o bohaterskich i nie rzadko karkołomnych wyczynach.
Styl lekki, niemęczący jest dodatkowym atutem tej pozycji,której jednak nie należy traktować ściśle jako literaturę faktu.

Historie poszczególnych postaci nie...

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Nie jest jakaś rażąco zła, czy szczególnie głupia, ale z pewnością nie nadaje się do traktowania nazbyt naukowo. Jest ona właściwie zbiorem ciekawostek na temat historii kobiecego szpiegostwa i na wskroś kobieca (chyba właśnie to mi przeszkadza). Z drugiej strony nadal cierpimy z powodu niewielkiej ilości opracowań na temat udziału kobiet w szeregach bezpieki czy zagranicznej "razwiedki" (IPN niedawno coś chyba wydał), więc z braku laku i to dobre.

Książka zdecydowanie do czytania do poduszki, baaaardzo swobodna, lekka w odbiorze. Dla starych wyjadaczy w dziedzinie szpiegostwa jej ton może nawet śmieszyć, ale chyba autorka po prostu pisała sercem.

Zdecydowanie w tej dziedzinie mogę polecić bardziej książeczkę "Tajnyje informatory Kriemlja - żensiny w razwiedkie" autorstwa dwóch panów Wladimirów - Antonowa i Karpowa. Niestety w języku rosyjskim, dla osób na poziomie znajomości rosyjskiego TRKI2.

Niemniej, jeśli chcemy poczytać po prostu coś lekkiego, przepełnionego ciekawostkami, coś co nas odpręży - "Kobiety szpiedzy" to dobry wybór. Zaznaczyłam, że książka jest "przeciętna" co nie znaczy, że jest zła.

"Kobiety szpiedzy" to pozycja porywająca, pokazującą barwne karty historii z udziałem przebiegłych kobiety u szczytów władzy. Poznajemy ich losy, wielu potężnych niewiast, które decydowały o losach świata. Wiele je od siebie różni, jednak równie wiele łączy, nieustępliwy charakter i silna motywacja w dążeniu do celu. Dzięki tej pozycji mamy możliwość zaobserwowania, jak ogromna siła może skrywać się w z pozoru delikatnej kobiecie.

Już w zamierzchłych czasach istniały powabne kusicielki, które swoimi wdziękami wpływały na ważne wydarzenia w historii świata. Femme fatale bardzo często były szpiegami, mistrzowsko wykonującymi swój fach. Inteligentne i zabójczo piękne odegrały decydujące role na burzliwych kartach historii. Były różnych narodowości i żyły w odległych od siebie epokach, lecz i tak łączyło je bardzo wiele. Idealizm, patriotyzm czy chęć zakosztowania niezwykłej przygody. W niniejszej książce poznamy choćby: Wallis Simpson, która spowodowała abdykowanie króla Edward VIII. Była dodatkowo oskarżona o szpiegowanie dla nazistów. Josephine Baker, która dokonywała licznych wojaży niemal po całej Europie z zaszyfrowanymi meldunkami, które schowane były w nutach. Nie zabraknie również kochanki Napoleona III, Virginia de Castiglione, która uwiodła przebiegłego władcę w celu doprowadzenia do niepodległości Włoch.

Książka jest bardzo ładnie wydana, a okładka przyciąga wzrok. Losy dwunastu władczyń zostały opisane w sposób emocjonujący i porywający. Przybliżając czytelnikom wiele faktów historycznych, podanych w przystępny i ciekawy sposób. Liczne fakty i daty zostały okraszone dosadnym humorem, który potrafi nie raz rozśmieszyć niemal do łez. Książkę czyta się dość szybko, ze względu na barwny i bogaty język. Perypetie tych niezwykłych kobiet się wręcz pochłania, nie nudząc się ani przez moment czytania. Autor pokazuje mroczne i jasne strony opisywanych bohaterek, sprawiając tym samym, że stają się one dla nas bardziej prawdziwe. Królowe z krwi i kości przyciągają do lektury. Jak choćby Katarzyna II, Elżbieta-Sisi czy Virginia de Castiglione. Cechował je silny charakter i umiejętność radzenia sobie niekiedy w bardzo trudnych sytuacjach. Dwanaście władczyń pokazuje dobitnie, że kobiety i w takich trudnych czasach potrafiły odcisnąć swoje piętno na losach świata. Pokazać, że miały również wiele do powiedzenia.

"Kobiety szpiedzy" jest lekturą jak najbardziej wartą uwagi. Głównie za sprawą bogatego języka i wiedzy autora w opisywanym temacie. W przystępny sposób dowiadujemy się wielu faktów historycznych, czerpiąc jednocześnie przyjemność z emocjonującej lektury. Książka wciąga od pierwszej do ostatniej strony. Pozostaje mi jedynie zaprosić was abyście zapoznali się z historią wyjątkowych kobiet, które swoim życiem wpłynęły na nasze współczesne losy. Burzliwa i pasjonująca książka pokazująca na każdej stronie, że kobiety posiadają ogromną siłę. Gorąco polecam.

Ciekawa pozycja opisująca barwne dokonania kobiet w historii wywiadu i kontrwywiadu. Autorka pokazuje istotną rolę, jaką odegrały niedoceniane do dziś kobiety w roli szpiegów.

Temat ciekawy, autorka daje sporo ciekawostek, ale czegoś brakuje.

Temat ciekawy, autorka daje sporo ciekawostek, ale czegoś brakuje.

Temat bardzo ciekawy i widać, że autorka solidnie się do niego przygotowała. Napisana też przystępnym językiem, jednak czytania szło mi dość topornie.

Dodaj cytat z książki Kobiety szpiedzy