Rzeźniczka z Małej Birmy, część 2

Okładka książki Rzeźniczka z Małej Birmy, część 2
Håkan Nesser Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Inspektor Barbarotti (tom 5) Seria: Czarna Seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Barbarotti (tom 5)
Czarna Seria
Styckerskan från Lilla Burma
Czarna Owca
2015-07-02
2015-07-02
Maciej Muszalski

więcej Więcej

Prawo formalne nade mną, a prawo moralne we mnie - typowa dla tej serii wersja świata, z nieco roobinhoodowską etyką, gdzie człowieczństwo ma szansę wygrać z beznamiętną biurokracją.

Szkoda, ze to już ostatnia część. Polubiłem bohaterów i ich rodziny, problemy i radości. Znowu prawie beznadziejna sprawa (sprawy) do rozwiązania a w tle miłość, nienawiść, strach, wina i kara. Wszystko co sprawia, że jesteśmy tacy jacy jesteśmy...

Ależ się cieszyłam na kolejne spotkanie z Gunanrem Barbarottim. Książkę pochłonęłam w jeden dzień. Wprawdzie nie była tak zawiła jak poprzednie, mniej humorystyczna, ale mimo to wspaniale się ja czytało. Powieści Nessera mają w sobie „coś” co nie pozwala się od nich oderwać nawet jeżeli z pozoru nic się nie dzieje. Urzekło mnie również to, że w niektórych fragmentach...

,, To już jest koniec, nie ma już nic,,
To opowieści dopiero jest szczątek
I słaby blask gasnących źrenic
Serwuje nam książki początek
Od wysokiego C autor zaczyna narrację
By później zwiększyć poziom jeszcze
Wykorzystując tę zawieszoną w próżni wibrację
I wziąć nas w przysłowiowe kleszcze
Po jednej ze stron Barbarotti
Zatrwożony, skamieniały, zmartwiały
Po drugiej śpiewa...

Książka oczywiście wpadła mi w ręce przypadkowo i ze względu na niezbyt duże rozmiary od razu się za nią zabrałam. Wciągnęłam ją jednym tchem. Doskonale zbudowana fabuła, świetnie zbudowane postaci. To była czysta przyjemność!

Zaczęłam od końca serii.
Chcąc być sprawiedliwą ruszę jakąs wcześniejszą, bo ta o rzeźniczce bardzo mnie zawiodła.
Przefantastyczny pomysł na stare zaginięcie związane ze starym morderstwem.
Powrót do wspomnień z tammtych wydarzeń. To wszystko by stworzyło niewiarygodnie wciągający kryminał. Ale sie nie udało.
Bardzo dużo smutnych przemysleń głównego bohatera, wspomnień i...

Saga zamknięta chyba w odpowiednim momencie. Jak w przypadku poprzednich - przeczytałem to prawie jednym tchem. Jednak czuć już u autora symptomy pewnego rodzaju wypalenia a może zmęczenia. Główny bohater też daleko od optymalnej formy. Z resztą - z oczywistych powodów. Miałem wrażenie, że kilka pomysłów czy motywów zostało powielonych z jego poprzednich książek.

Zdecydowanie najbardziej poruszająca uczucia i emocje z całej serii. Niekoniecznie z powodu kolejnej zagadki. Czujemy się zbyt blisko związani z naszym komisarzem Gunnarem.
Zdecydowanie jestem na tak.

Bardzo dobra książka oraz cała seria. Absolutnie warta przeczytania i polecenia!

Hakan Nesser- Rzeźniczka z Małej Birmy.

Kolejne spotkanie z tym autorem. Odkrywcze. Nowe. Kolejne spotkanie z komisarzem Barbarottim.

Kolejny raz dłuży mi się czytanie, wydłuża i wydłuża, czasem znużony jestem lekturą, ale czytam dalej. Jestem uparty i cierpliwy. Zastanawiam się czym tym razem / i czy w ogóle zaskoczy mnie autor. Co wynudziło to moje. To na co...

• Czarna Seria
  • Kryminał