Alfabet Mistrzów

Okładka książki Alfabet Mistrzów
Okładka książki Alfabet Mistrzów
Wydawnictwo: Charaktery publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Charaktery
2012-02-03
2012-02-03

To jest taki gniot i z mistrzostwem ma tyle wspólnego co nic. Po pierwsze - głos prawie wyłącznie mężczyzn (jedna kobieta). Po drugie - co trzeci tekst nawiązuje do Boga (a przypominam, wydawcą jest magazyn PSYCHOLOGICZNY, ergo naukowy? Dystansujący się co do tłumaczenia świata religijnymi opiniami?) Jeszcze gdyby tylko ksiądz się wypowiadał, to niech tam, to jego fach. Po trzecie - wypowiedzi nad wyraz arbitralne. Po czwarte - wypowiedzi wartościujące (jeden gość piszący w sposób pejoratywny w jednym zdaniu wymieniając pedofili i feministki, szok). Jedyne ciekawe teksty Bralczyka. Resztę można se darować.

Bardzo przydatne życiowe refleksje Mistrzów zabrane w jednym miejscu. Szczególnie podobały mi się teksty prof. Jerzego Bralczyka, Krzysztofa Szymborskiego i ks. Jana Sochonia, jednak każdy z felietonów ujmuje swoją wyjątkowością.
Chylę czoła wszystkim tym, którzy potrafią tak sprawnie posługiwać się piórem i mówić w łatwy sposób o sprawach trudnych ;)

Czytam tu np. o tym, że samce pawianów, mimo że nie są monogamiczne (dotyczy to także samic, gwoli sprawiedliwości),potrafią w stadzie innych małych rozpoznać swoje potomstwo. I że fakt, iż nie potrafią tego samce homo sapiens, wiele mówi o naturalnej kondycji naszego gatunku. To Krzysztof Szymborski, fizyk, historyk nauki i jej popularyzator.
Prof. Jerzy Bralczyk, językoznawca, przypomina, że manipulacja, choć ma kiepską prasę, jest czymś bardzo ludzkim i naturalnym: wszak dochodzi do niej wtedy, gdy mówiącemu naprawdę zależy na słuchającym.
Reżyser Krzysztof Zanussi cytuje rodzinne powiedzenie: nie staraj się dowodzić w inny sposób tego, co możesz dowieść swoim zachowaniem, by udowodnić, że moda na wyróżnianie się wcale nie musi oznaczać bycia innym za wszelką cenę.
A wielki aktor Gustaw Holoubek zdradził tam swój sposób na radzenie sobie z cierpieniem (które, jego zdaniem, wcale nie musi uszlachetniać) - nie mieć chwil bezczynności, bo wokół są ludzie, którym cierpiący może wiele dać, którzy właśnie od cierpiącego oczekują, że uczyni ich w jakiś sposób mądrzejszymi czy bardziej sprawnymi.

Tych wątków jest mnogość. W jednym tomie zostały zebrane krótkie teksty wybitnych postaci współczesnej polskiej kultury publikowane na łamach "Charakterów" w latach 1998-2011. "Alfabet Mistrzów" traktuje m.in. o autorytetach, fantazji, humorze, komunikacji, mądrości, obyczajach, Polsce, rozumie, talentach, udawaniu czy złu. A w całości składa się na leksykon zjawisk, które pozwalają kogoś nazwać dobrym człowiekiem. Świetnie, gdy nam ktoś przypomina o sprawach jakoś dziwnie pochowanych po kieszeniach nie-pamięci.

Prof. Jerzy Bralczyk,...

Mi się podobało. Zbiór esejów, duża różnorodność tematów, mistrzowskie pióro (prawie) wszystkich autorów.

• 2015
  • Sprzedane
  • Przeczytane w 2020
  • Psychologia
  • Faktu/Eseje/Popularnonaukowe/Biografia
  • Wymienię

Dodaj cytat z książki Alfabet Mistrzów