Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej. Raport z podróży po Afryce w 1980 roku

Okładka książki Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej. Raport z podróży po Afryce w 1980 roku
Jacek Herman-Iżycki Wydawnictwo: Gondwana literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Gondwana
2015-01-01
2015-01-01
rower Sahara Afryka reportaż

Okładka książki Sokotra. Wyspa smoczej krwi Robert Andrzej Dul, Jacek Herman-Iżycki
Ocena 8,7
Sokotra. Wyspa... Robert Andrzej Dul,...
Okładka książki „Europą” na Antarktydę Robert Andrzej Dul, Jacek Herman-Iżycki
Ocena 8,0
„Europą” na An... Robert Andrzej Dul,...

Bardzo starannie wydana książka, kapitalne zdjęcia archiwalne Afryki z roku 1980. Szkoda, że dość sucho pisany dziennik stanowi główny ciąg narracyjny. Znacznie ciekawsze są dopiski tematyczne. Dla mnie to one stanowią największą wartość tekstową tej książki. Czyli gdy tylko odpowiednio zabierzemy się do tej lektury, możemy po uszy zagłębić się w afrykańskich klimatach.

Koniec lat 70 ubiegłego wieku, schyłek PRLu - student Jacek Herman-Iżycki wymyślił sobie, że pojedzie rowerem przez Afrykę.
Jak wymyślił, tak zrobił.
W roku 1980 przejechał z Algieru w Algierii, przez Niger, Nigerię, Kamerun, Republikę Środkowo Afrykańską, południowy Sudan, do Ugandy i Kenii. W sumie 10500 km.
Stamtąd już nie na rowerze, a używając innych środków transportu dodatkowe 4300km przez Sudan i Egipt do Kairu.
Epicka wyprawa na miarę Kazimierza Nowaka.

35 lat póżniej - Jacek Herman-Iżycki zdecydował się na wydanie zapisków z tej niezwykłej wyprawy.

Forma literacka niewyszukana, styl często mocno kuleje, a i monotonia nie ułatwia początkowo czytania. Ale książka wciąga i trudno mi było się oderwać. To autentyczny dziennik podróży. Autor opowiada o swojej podróży skromnie i bez zadęcia. A przecież nie tylko na tamte czasy był to projekt odważny i odkrywczy.

Głównym atutem tego dokumentu są fotografie. Setki (sic!) archiwalnych fotografii z wyprawy, przedstawiających Afrykę, jakiej już prawie nie ma.
Dodatkowy bonus to staranny sposób wydania. Duży format, czytelna forma, mapka (przydałoby się wiecej), a nawet opisy użytego wyposażenia.

Ważna książka. Polecam. Zwłaszcza podróżnikom rowerowych (i tym którzy podróże rowerowe dopiero planują).

Jak wymyślił, tak zrobił.
Stamtąd już nie na rowerze, a używając innych środków...

Dodaj cytat z książki Rowerem przez Saharę i jeszcze dalej. Raport z podróży po Afryce w 1980 roku