Jan Rodowicz „Anoda”. Życie i śmierć bohatera „Kamieni na Szaniec”

Okładka książki Jan Rodowicz „Anoda”. Życie i śmierć bohatera „Kamieni na Szaniec”
Mariusz Olczak Wydawnictwo: Historyczna historia
historia
Historyczna
2015-01-01
2015-01-01

Okładka książki Album "Pług" Adam Borys. Dowódca Batalionu "Parasol" AK Hubert Borys, Mariusz Olczak
Ocena 0,0
Album "Pług" A... Hubert Borys, Mariu...
Okładka książki 1920 w obrazie i dokumencie. Wojna z bolszewikami w zbiorach archiwów polskich. Tadeusz Krawczak, Mariusz Olczak, Jarosław Stryjek
Ocena 0,0
1920 w obrazie... Tadeusz Krawczak, M...

O Janku Rodowiczu ps. „Anoda” wspomina Aleksander Kamiński w „Kamieniach na szaniec” i „Zośce i Parasolu”. Wśród wielu wspaniałych postaci „Anoda” nie został jakoś szczególnie opisany czy wyróżniony. I gdyby nie znakomity spektakl „Pseudonim Anoda”, pewnie nie szukałabym dodatkowych informacji o tym niezwykłym człowieku. „Anoda” brał udział w akcji pod Arsenałem oraz wielu innych akcjach dywersyjnych. W Powstaniu Warszawskim został kilkakrotnie ranny, a za bohaterską służbę odznaczono go Orderem Virtuti Militari i dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Zaangażował się po wojnie w ekshumacje swoich kolegów i koleżanek z batalionu „Zośka”, gromadził archiwum. Namawiał towarzyszy broni do spisywania pamiętników, aby czas nie zatarł wspomnień o ludziach i wydarzeniach. Aresztowany przez UB w Wigilię 1948 do domu nie wrócił już nigdy. O przyczynach jego śmierci krążą sprzeczne opinie, wykluczające się zeznania.
Mariusz Olczak w znakomitej biografii „Jan Rodowicz ANODA. Życie i śmierć bohatera Kamieni na szaniec” zgromadził wiele dokumentów, unikatowych zdjęć, ogromną ilość wspomnień tych, którzy znali Janka Rodowicza. To bardzo wartościowa książka, niestety dosyć droga i trudno dostępna. Cieszę się, że znalazła się w mojej kolekcji.

Dodaj cytat z książki Jan Rodowicz „Anoda”. Życie i śmierć bohatera „Kamieni na Szaniec”

Ciekawostki historyczne