Muttāvali. Księga wypisów starobuddyjskich

1999-01-01
1999-01-01
Ireneusz Kania
buddyzm pali

Jesli spotkasz Budde na drodze, zabij go.

Jesli spotkasz Budde na drodze, zabij go.

Ponad miesiąc czytałam tę książkę. Codziennie po kilka z 224 tekstów "sznura pereł", bo tak autor tłumaczy tytuł. Każdy z nich wymaga uwagi, namysłu i refleksji. Ułatwiają to, choć w części, komentarze Ireneusza Kani, znakomitego tłumacza i poligloty.
Odwołuje się w nich do tekstów ewangelicznych, znajdując tu wiele analogii. Przytacza fragmenty, czasem tylko pojedyncze zdania czy poglądy filozofów i mędrców. Próbuje przybliżyć i objaśnić nam, ludziom Zachodu, nauki Buddy, <<umożliwić przynajmniej odczucie ducha tej wielkiej, głębokiej Nauki, zakosztowanie jej "smaku">>
Piękno i mądrość tych starobuddyjskich tekstów uświadomiły mi, że to, co najważniejsze, zostało już spisane w wiekach przed naszą erą. Potem "ubierano" to tylko w inne przykłady, słowa, przypowieści.
Jestem pod wrażeniem wielkiej erudycji autora, dzięki któremu mogłam po raz pierwszy obcować z tymi niezwykłymi fragmentami kanonu Therawady.
Teraz, znów powoli, rozważnie, będę otwierać "Muttavali", czytać na nowo, zaznaczać te fragmenty, które szczególnie mnie poruszyły, pewnie niektóre z nich postaram się zapamiętać, a jeśli coś mi umknie, będę mogła sobie przypomnieć. Cieszę się, że mam "sznur pereł".

Po przeczytaniu tej książki miałam wielką ochotę na kolejną tak wspaniale napisaną. Proszę nie zrażać się gabarytami tej pozycji, gdyż czyta się ją bardzo dobrze, napisana jest językiem zrozumiałym dla każdego, więc nie trzeba być buddystą żeby ją zrozumieć. Dla mnie jako dla buddysty tradycji theravada ta książka jest jak nauczyciel wyjaśniający pewne niezrozumiałe jeszcze dla mnie kwestie, oczywiście nie wyczerpuje ona wszelkich tematów gdyż sutt buddyjskich są tysiące więc nie sposób ich wszystkich zamieścić w jednej książce plus wyjaśnić ich znaczenie. Książkę można potraktować jako doskonały wstęp do zbliżenia się do nauk filozofii buddyjskiej.
Muttavali jest jedną z tych książek do których często wracam, przypominam sobie pewne nauki Buddhy bo w zgiełku codziennego dnia zdarza mi się o niektórych zapominać..wciąż się uczę. Ja nie rozumiem wielu nauk, ogrom wiedzy jest dla mnie jeszcze tajemnicą, ale rozumiem trochę a to 'trochę' jest lepsze niż to, że kiedyś nie rozumiałam nic.
Jeżeli komuś ta książka wpadnie w ręce to jej nie odtrącajcie, a spróbujcie przeczytać myślę, że może ona zmienić Twoje nastawienie do niektórych spraw a życie stanie się wspanialsze, dlatego jak ta książka wybrała właśnie Ciebie to spróbuj za nią pójść, może dziś nie zrozumiesz wszystkiego, może nie zrozumiesz nic, ale jutro, pojutrze, za rok może do niej wrócisz i zrozumiesz więcej :)

• Filozofia
  • Topka literatury