Spotkajmy się w Prowansji

Okładka książki Spotkajmy się w Prowansji Carole Mortimer, Catherine Spencer
Okładka książki Spotkajmy się w Prowansji
Carole MortimerCatherine Spencer Wydawnictwo: HarperCollins literatura obyczajowa, romans
Bedded for the Spaniard's Pleasure. The French Count's Pregnant Bride
HarperCollins
2015-08-05
2015-08-05
Małgorzata Dobrogojska
romanse miłość prowansja podróż

Okładka książki Zaczęło się w Portofino, Willa w Prowansji Christina Hollis, Catherine Spencer
Zaczęło się w ... Christina Hollis, C...
Okładka książki Ślub z biznesmenem. Przeprowadzka do Rzymu Daphne Clair, Catherine Spencer
Ślub z biznesm... Daphne Clair, Cathe...

Dwa różne opowiadania, które łączy Prowansja. Pierwsze opowiadanie to tragedia czytelnicza. Nie lubię czytać o ludziach z wyższych sfer. Całe opowiadanie to pogoń kota za myszką by na końcu ją złapać . Reżyser filmowy po latach spotyka swoją dawną miłość. Ona aktorka ,która przed nim ucieka. Nudaa, nic się tam nie dzieje oprócz wiecznej ucieczki.
Drugie opowiadanie dużo lepsze. Poszukiwanie swojej biologicznej matki. Tu musiało wszystko co chciała autorka przekazać, zmieścić się w krótkim opowiadaniu. Poczułam niedosyt bo potencjał był. No i na końcu pojawiły się łezki.
Te wielkie miłości w tych opowiadaniach bardzo nierealne. Porównuję je do Harleqiunów.
Ogólnie strata czasu.

Drugie opowiadanie dużo...

I jedna i druga książka to krótkie opowieści, bajki, do granic możliwości przewidywalne. W pierwszej historii nieco nudzi historia bohaterki, która odrzuca wciąż faceta, za którym szaleją wszystkie kobiety, a on zakochany nie widzi świata poza nią. Bardzo cierpliwy, oczywiście nieziemsko przystojny reżyser filmowy i niesamowicie piękna aktorka. Ta historia musiała się skończyć tak, a nie inaczej.
Druga historia to książka, która mogłaby być lepsza, gdyby nie to, że jest jakimś streszczeniem historii.
Na kilkudziesięciu stronach po jednej (jednej z dwóch w całej książce) wspólnej nocy spodziewa się dziecka, są zaręczeni pomimo braku jakiejkolwiek innej bliskości między nimi.
Bez ładu i składu. Nie polecam - chyba, że ktoś lubi krótkie, przewidywalne opowiastki o idealnej miłości. :)

Na całą książkę składają się dwa trochę dłuższe, nie związane ze opowiadania. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie były one takie powierzchowne.
Wiem, że opowiadania nie mogą być długie, ale historie w nich opowiedziane, zasługują na to, by je pogłębić, by bardziej przyjrzeć się psychice bohaterów, ich problemom i demonom przeszłości (szczególnie druga część mogłaby być materiałem na całkiem obszerną i ciekawą powieść)
Niestety, ale wyszło przeciętnie.

Typowy kobiecy romans. Jednak już na samym początku chciałabym zaznaczyć, że tą książkę poleciłabym tylko na plażę, gdzie naprawdę chcemy się zrelaksować i mamy ochotę poczytać coś bardzo, bardzo lekkiego.

Książka zawiera dwie krótkie historie miłosne.

"Spotkanie" - Carole Mortimer
Jest to historia o słynnej aktorce, która ukrywa się przed reporterami ze swoją sześcioletnią siostrzenicą. Spokój przerywa niespodziewany przyjazd jej byłego partnera, który przyjechał pomóc zaopiekować się dziewczynką za prośbą rodziców. Mimo dużego wysiłku głównej bohaterce nie udaje się odprawić swojego ex. Czy dawne uczucia pozostaną przeszłością? Czy uda im się wyjaśnić konflikt sprzed lat?

"Wizyta" - Catherine Spencer
Ta powieść rozpoczyna się od rozstania. Główna bohaterka po otrzęsieniu się po ciężkich chwilach, postanawia odszukać swoją biologiczną matkę, która oddała ją do adopcji, gdy była jeszcze niemowlęciem. Wyjeżdża do Francji, gdzie szybko poznaje przystojnego hrabiego. Mężczyzna namawia ją do podjęcia pracy jako przewodniczka na zamku. Dziewczyna od razu się zgadza, ponieważ ma podejrzenia, że tam będzie mogła odnaleźć mamę. Czy faktycznie ma rację? Czy odnajdzie tam wszystko czego szuka?

Książka zawiera dwie krótkie historie miłosne.

"Spotkanie" - Carole Mortimer

Pamiętam, że była dodana do jakieś gazety. A za dwa tygodnie czy tydzień z gazetą była jeszcze jedna, a potem jeszcze jedna...
Było lato, wakacje i książka w pakiecie.. Czego chcieć więcej? Może tylko ambitniejszej treści. Ale jak wiadomo są to książki dla przyjemności. Oderwania się na chwilę od codzienności. Takie do odpoczynku letnio-wakacyjnego. No to czytamy!.. A w środku dwie opowieści, bo na pewno nie powieści. I co dostajemy? Lekkie, łatwe, przewidywalne, nawet z humorem opowiastki. Mam tu na myśli wszystkie trzy części, które się ukazały jako dodatek gazetowy - Spotkajmy się w Prowansji, Zabierz mnie do Grecji, Włoskie wakacje. Takie na jeden wieczór czy popołudnie. Od mózg gwarantowany ;)

„Przeszłość nigdy nie jest zamknięta, póki się z nią człowiek nie rozliczy” (s. 291)

Po deszczowym, pełnym trupów wykastrowanych księży Cork, które dostałam w „Upadłych aniołach” od Grahama Mastertona, bardzo potrzebowałam czegoś takiego jak podróż do pachnącej lawendą Prowansji; czegoś, co ukoiłoby moje zszargane lekturą wspomnianego thrillera nerwy i czegoś, co wniosłoby trochę słońca do szarej codzienności, którą oferuje nam tegoroczna jesień. Książka „Spotkajmy się w Prowansji” spełnia obie te funkcje, a wchodzące w jej skład dwie minipowieści, bo tak chyba należałoby nazwać te niezbyt długie opowieści, pozwalają się odprężyć i przyjemnie spędzić czas.

Pierwszą opowieścią, z którą się stykamy, jest „Spotkanie” autorstwa Carole Mortimer. Główna bohaterka, dwudziestoośmioletnia aktorka, Cairo Vaughn, po raz pierwszy od dawna wyrwała się na wakacje z dala od błysku fleszy i goniących za sensacją dziennikarzy brukowców. Kobieta boleśnie przekonała się, że Londyn to wielokulturowy tygiel, w którym trudno zaznać trochę spokoju. Cairo po miesiącach ciężkiej pracy na planie i wyczerpujących próbach ratowania nieudanego małżeństwa wreszcie postanowiła odpocząć, ukryć się przed światem, odnaleźć ciszę i znów zacząć cieszyć się życiem. W tym właśnie celu razem z córką siostry przyjechała do kojarzącej się ze słońcem, winem, lawendą i perfumami francuskiej Prowansji. Tu jednak nie dane jej będzie odpocząć, bo pewnego dnia przed drzwiami domu, w którym kobieta mieszka, zjawia się słynny aktor i reżyser, jeden z najbardziej rozchwytywanych ludzi w branży filmowej i jeden z najprzystojniejszych mężczyzn i to nie tylko w Hollywood, ale i na całym świecie. Tym mężczyzną jest Rafe Montero… były kochanek Cairo, z którym początkująca aktorka przed laty niespodziewanie się rozstała. Obojgu wydaje się, że los nie mógł przygotować dla nich nic gorszego. Pobyt w luksusowej willi pozwoli bohaterom sprawdzić, czy stara miłość rzeczywiście nie rdzewieje.

Druga opowieść, zatytułowana przez polskiego wydawcę „Wizyta”, to nieco bardziej tajemnicza i skomplikowana historia autorstwa Catherine Spencer. Diana Reeves właśnie dołączyła do grona zdradzonych i porzuconych kobiet. Jej mąż, Harvey, z okazji jej urodzin zaprosił ją do restauracji, wręczył prezent i oświadczył, że to koniec… ich małżeństwa, po czym u boku nowej wybranki ostentacyjnie opuścił restaurację. To oczywiste, że kobiecie w jednej chwili zawalił się świat. Kiedy jednak otrząśnie się z szoku, zrozumie, że oto ma szansę zrobić to, na co od dawna miała ochotę. Za radą przyjaciółki na listę spraw do załatwienia Diana wpisuje podróż do Francji i odnalezienie biologicznej matki. Nie tracąc czasu na wątpliwości, przyjeżdża do położonego w Prowansji Bellevue-sur-Lac, gdzie czeka ją początek nowego życia lub… kolejne rozczarowanie. Już pierwszego wieczoru poznaje tu pewnego mężczyznę z arystokratycznym rodowodem, który szybko odkrywa, że ta tajemnicza Amerykanka na pewno nie przyjechała do Francji na wakacje. Nie znając prawdziwych intencji Diany, od razu podejrzewa ją o najgorsze. Jaką tajemnicę skrywa hrabia de Valois i dlaczego tak bardzo obawia się węszącej wokół Diany?

Chociaż powieść kryminalna to mój zdecydowanie ulubiony gatunek, to jednak czasem potrzebuję pewnej odmiany i odskoczni od książek, w których trup ściele się gęsto, zabryzgując wszystko wokół krwią. Lekka i niezobowiązująca lektura romansu, historii banalnej i, przyznajmy to szczerze, do bólu przewidywalnej może zdziałać cuda. Książka „Spotkajmy się w Prowansji”, w której znajdziemy opowieści autorstwa Carole Mortimer i Catherine Spencer, to doskonała pozycja na deszczowe, jesienne wieczory. Akcja pierwszej opowieści rozgrywa się w słynącym z przemysłu perfumeryjnego Grasse. To właśnie w tej miejscowości rozgrywała się akcja pierwszych odcinków tureckiego serialu „Królowa jednej nocy”, który niedawno miałam okazję oglądać. Zapadające w pamięć piękne sceny z serialu pobudziły moją wyobraźnię do działania, dzięki czemu, czytając, niemal czułam się, jakbym spacerowała po wąskich, brukowanych uliczkach Grasse. Zachęcająca okładka książki, barwne opisy prowansalskiego krajobrazu, miłość pokonująca wszelkie przeciwności i happy end to największe atuty tej książki i coś, co sprawi, że z pewnością udzieli Wam się dobry nastrój bohaterów obu historii. Od razu Was jednak ostrzegam: nie oczekujcie od tych opowieści zbyt wiele, bo srogo się zawiedziecie. Pozycja przeznaczona wyłącznie dla miłośniczek lekkich romansów, po których nie pozostaje w naszej pamięci nawet mgliste wspomnienie. I nic dziwnego, w końcu romans zazwyczaj jest przelotny.

Chętnie do niej wracam myślami.:)

Chętnie do niej wracam myślami.:)

Zupełnie nie zainteresowała mnie ta książka. Nie polecam.

Zupełnie nie zainteresowała mnie ta książka. Nie polecam.

Zadnej Prowansji, tylko milosc!

Zadnej Prowansji, tylko milosc!

Tak na prawdę to dwa krótkie opowiadania, które mimo iż ciekawe to tylko opowiadania. Zdecydowanie można by na ich podstawie napisać dwie dość interesujące książki. Gdyby tylko oczywiście zagłębić się w ich treści.

• Przeczytane w 2015
  • Literatura kobieca