Mistrz i Malgorzata

Okładka książki Mistrz i Malgorzata
Michaił Bułhakow Wydawnictwo: De Agostini Seria: Arcydzieła Literatury Współczesnej klasyka
klasyka
2001-01-01
Irena Lewandowska, Witold Dąbrowski

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Genialna opowieść. Moja ulubiona książka.

Genialna opowieść. Moja ulubiona książka.

To religijna powieść akcji o humorystycznym zabarwieniu. Dopiero od kilku lat trochę więcej czytam, ale dam sobie rękę uciąć, że taka konwencja nie trafia się często. Dwadzieścia lat temu dawałem jej 10/10, dziś tylko 9/10, ale to i tak świetna rozrywka.

Pomysł bardzo ciekawy. Książa momentami bardzo interesująca i dobrze się czyta, a momentami trochę nudna i się dłuży i czyta się ciężko. Na pewno warto ją przeczytać. Jak czytałem ją po raz pierwszy 25 lat temu to pamiętam, że mi się bardzo podobała-i wtedy oceniłbym ją na 8. Teraz gdy czytałem ją po raz drugi to już nie zrobiła na mnie takiego wrażenia i oceniam ją na 6. Czyli średnia to 7. Ciekawe jak ocenię ją za następne 25 lat? - jeśli będę jeszcze miał okazję ją przeczytać

Nie moje klimaty niestety. Nie udało mi się przebrnąć mimo chęci

Nie moje klimaty niestety. Nie udało mi się przebrnąć mimo chęci

Moje top 10, było, jest i będzie, wracała wiele razy

Moje top 10, było, jest i będzie, wracała wiele razy

Podchodziłam do tej książki dawno temu i nie dałam rady. Uznałam, że muszę do niej dojrzeć i wrócę za kilka lat. Kilka lat minęło i spróbowałam ponownie.
Wiem, czego rzeczywiście dotyczy książka i rozumiem związek z latami w których była pisana, ale diabły, magia, duchy i gadające koty to kompletnie nie moja bajka. Lubię metafory i dwuznaczności, ale w tych się nie odnalazłam. Pozostawiam bez oceny.

Całkiem fajna opowieść, chociaż nie jestem nią zachwycona. Chyba najbardziej przeszkadzała mi mnogość nazwisk (zupełnie nie mogłam zapamiętać kto jest kto poza głównymi bohaterami). Poza tym nieraz trudno się zorientować co się w ogóle dzieje. Reszta jest spoko.

Co się dzieje, gdy kończysz szkołę i nie przeczytałeś obowiązkowej lektury? Przez pół życia męczą cię wyrzuty sumienia i postanowienie „kiedyś to nadrobię”. Tak właśnie było w przypadku Mistrza i Małgorzaty. Nie pamiętam powodów, dla których w liceum nie dokończyłam lektury. Może wówczas nie wciągnęła mnie tak, jak teraz? Może po prostu musiałam dojrzeć do niektórych historii i tekstów? Powodów mogło być mnóstwo. Najważniejsze, że po wielu latach nadrobiłam zaległości i z dumą mogę pochwalić się swojej polonistce, że lekturę Mistrza i Małgorzaty mam już za sobą.
Początki nie były łatwe. Być może to przez niejasne wspomnienie lat szkolnych niebywale trudno było przetrwać przez nużący (dla mnie) początek opowieści o Piłacie. Wystarczyło tylko tyle. Tak niewiele, by w mgnieniu oka dotrwać do samego końca. A była to niezwykła przygoda. Przygoda, w której rzeczywistość mieszała się z marzeniami sennymi. Rzeczywistość zacierała się, gdy tylko pojawiała się zgraja Wolanda, co dla kogoś kto twardo stąpa po ziemi, było przyjemną odskocznią od szarej codzienności.

Porąbana, ale przez to jedyna w swoim rodzaju. Będę musiał do niej wrócić kiedyś, żeby zrozumieć o co tam chodziło:) podobało mi się

Moja ukochana książka. Jednak zawsze kiedy mam chandrę i sięgam po nią, bo Azazello i Behemot po kilku ich kwestiach wyrzucają moją chandrę precz, zastanawiam się, ile jeszcze razy to przeczytam i wiem, że ta powieść nigdy się nie znudzi.